Fotoreportáž: Česká filharmonie na Hradčanském náměstí uzavírá sezonu, letos ve znamení jazzu

Na Hradčanském náměstí v Praze se dnes večer pod širým nebem uskuteční tradiční závěrečný koncert 121. sezony České filharmonie . Program bude tentokrát ve znamení jazzu. Orchestr bude dirigovat všestranný britský hudebník Wayne Marshall a jako hosté se představí jazzoví muzikanti ze souboru Jazz at Lincoln Center Orchestra v čele s trumpetistou Wyntonem Marsalisem.

Devítinásobný držitel Grammy Wynton Marsalis loni s newyorskou kapelou Jazz at Lincoln Center Orchestra zahájil patnáctý ročník brněnského JazzFestu. Dnešní program nabídne Marsalisovu Swingovou symfonii, kterou její autor provede s Českou filharmonií. Dále zazní skladby Dukea Ellingtona, Irvinga Millse a Billyho Strayhorna.

„Swing Symphony je pro mě takový úžasný exkurz po všech možných stránkách jazzového repertoáru. Jsou v ní různé styly a emoce, všechno, co je s jazzem spojené,“ svěřil se dirigent Wayne Marshall. „S Wyntonem a jeho souborem spolupracuji, myslím, počtvrté a tuhle skladbu diriguji opravdu moc rád. Pořád je na ní co objevovat a myslím, že má v repertoáru své nezastupitelné místo.“

Česká filharmonie dodržuje při přípravě koncertů pod širým nebem pravidlo, podle kterého jeden rok volí spíše tradiční program s členy České filharmonie v roli sólistů nebo mladými talentovanými hudebníky, další rok pak nabízí jazzovější program, například Bobbyho McFerrina, Gershwinovu Rapsodii v modrém s Kirillem Gersteinem nebo letošního Wyntona Marsalise. Ten s Českou filharmonií spolupracoval už v roce 2000. Moderátorem dnešního koncertu, který od 20.20 hodin v přímém přenosu vysílá ČT art, bude Marek Eben.

Zahajovací koncert následující 122. sezony se uskuteční 19. října v Rudolfinu, ohlášena jsou díla Dmitrije Šostakoviče a Gustava Mahlera. Šéf České filharmonie David Mareček bude muset řešit obsazení postu šéfdirigenta po Jiřím Bělohlávkovi, který zemřel 31. května. Česká filharmonie je příspěvkovou organizací Ministerstva kultury a v nové sezoně bude hospodařit s rozpočtem přibližně 308 milionů korun, od ministerstva přitom obdrží 156 milionů korun.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat