Fotoreportáž: Luksovo Collegium zahájilo novou sezonu, dominuje v ní Zelenka a Bach

Soubor staré hudby Collegium 1704 otevřel v pondělí 24. října svoji novou sezonu 2016/2017 koncertem, na němž v pražském Rudolfinu zazněly Mariánské nešpory Claudia Monteverdiho. Provedením nešpor orchestr současně připomněl skladatelovo 450. výročí narození. Stejný program zopakuje i dnes, hned v pátek zazní nešpory také v Annenkirche na zahajovacím koncertě drážďanské sezony Collegia 1704.

„Monteverdiho Mariánské nešpory jsou převratným dílem, ve kterém jeho autor spojuje umění vrcholné vokální polyfonie s nově se rodící operní řečí a instrumentální virtuositou. Díky jeho originalitě a tvůrčí odvaze můžeme dnes toto dílo obdivovat především jako jedinečný monument, který otevírá s počátkem nového věku budoucí cesty vývoje evropské hudby,“ uvedl k zahajovacímu koncertu vedoucí souboru a dirigent Václav Luks.

Koncertní řada Collegia 1704 se v nové sezoně přestěhovala z kostela sv. Anny – Pražské křižovatky do Rudolfina. Změnu si mimo jiné vyžádala zvýšená návštěvnost koncertů souboru. Zatímco Pražská křižovatka pojme okolo čtyř stovek návštěvníků, do Rudolfina se jich vejde víc než dvojnásobné množství.

Vedle koncertů v Rudolfinu jsou připraveny dva programy v kostele sv. Šimona a Judy, kde se mimo jiné 31. prosince uskuteční dva silvestrovské koncerty s programem z děl Jana Dismase Zelenky. Jeho tvorba je vedle skladeb Johanna Sebastiana Bacha a hudby evropských panovnických dvorů stěžejní dramaturgickou linií nové sezony. Velikonoční koncerty souboru 6. a 7. dubna s programem Janových pašijí Johanna Sebastiana Bacha povede dánský dirigent Lars Ulrik Mortensen, vedoucí tělesa Concerto Kodaň. Z hostujících pěvců se v průběhu sezony s Collegiem 1704 představí francouzská altistka Lucile Richardot a basista Jan Martiník.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat