Videoreportáž: Petr Zuska se loučí s Baletem Národního divadla

Právě dnes večer se šéf Baletu Národního divadla Petr Zuska po půldruhé desítce let rozloučí se svým souborem premiérou své nejnovější choreografie Sólo pro nás dva.
Petr Zuska: Sólo pro nás dva – Mathias Deneux – ND Praha 2017 (zdroj FB BND / foto Martin Divíšek)

Během uplynulých patnácti sezon se Petr Zuska věnoval vedení Baletu první scény, choreografii i pedagogické práci. Pro Národní divadlo vytvořil šest celovečerních baletů a řadu kratších jednoaktových děl. Vedle klasiky se snažil přinášet i moderní tanec či projekty, které klasický balet s modernou spojují. Po svém nástupu zpočátku ale neměl na růžích ustláno. Kritici poukazovali zejména na jeho netradiční cestu k taneční profesi, viděli jej jako “nebaleťáka”, který neprošel taneční konzervatoří. Od nové sezony Petra Zusku v čele Baletu Národního divadla vystřídá tanečník Filip Barankiewicz.

V rozhovoru pro červnový magazín Národního divadla dosluhující šéf Baletu Petr Zuska řekl, že je hrdý na vybudování mezinárodního souboru se “silným charismatem a srdcem”, na pestrý repertoár se zastoupením světových tvůrců i na to, že se díky zahraničním zájezdům podařilo Balet Národního divadla dostat do globálního povědomí. Pozitivem jsou podle něj i dva nové baletní sály a zázemí pro tanečníky. “Jsem sebekritický, ale odmítám být falešně skromný,” uvedl Petr Zuska.

Petr Zuska: Sólo pro nás dva – záběr ze zkoušky – Petr Zuska (zdroj BND / foto Martin Divíšek)

Podobně jako v úspěšném, nedávno po deseti letech derniérovaném titulu Brel – Vysockij – Kryl / Sólo pro tři, se Petr Zuska i ve své nejnovější inscenaci Sólo pro nás dva nechává inspirovat písňovou tvorbou. V představení zazní písně Jaromíra Nohavici a slezské písničkářky Beaty Bocek.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na