Francesca da Rimini ve Scale, Křenkův Diktátor s Borisem Prýglem v Mnichově

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Na zcela novou nahrávku po bedlivém historickém průzkumu vybrala ukázky ze stěžejních Händelových kompozic, ve kterých Giulia Frasi vystoupila (Susanna, Theodora, Jephta), a doplnila je také několika zcela neznámými áriemi (vesměs ve světové nahrávací premiéře) z děl Vincenza Ciampiho, Philipa Hayese nebo naturalizovaného německého skladatele Johna Christophera Smitha, kteří tvořili a uváděli svá díla v Londýně v pozdní fázi Händelova života a krátce po jeho skonu. Opravdu stylový nahrávací počin, v němž si může posluchač vychutnat velmi příjemný a kultivovaný soprán, který se také vyznačuje specifickou „rovností“, tedy absencí vibrata. Zaujme i jako obvykle vysoce kultivovaný výkon známého specializovaného tělesa staré hudby řízeného Laurencem Cummingsem.


Opera na ČT art
25. dubna 2018, 21.20. Na plovárně s Hanou Blažíkovou. Populární talk-show Marka Ebena tentokráte představuje českou hvězdu barokní hudby – sopranistku Hanu Blažíkovou. Ta po mnoha předchozích úspěších zažila loňského roku další triumf. V hlavních rolích vystoupila při příležitosti monteverdiovských oslav na prestižních evropských i zámořských koncertních scénách v poloscénickém provedení všech tří dochovaných oper. Nechybělo ani prestižní uvedení tohoto na Salcburském festivalu pod taktovkou Johna Eliota Gardinera. V programu ji poznáme i jako sólistku na velmi specializovaný nástroj – středověkou harfu.

Hana Blažíková (zdroj hanablazikova.com)

25. dubna 2018, 22.45. Opera Národního divadla a Státní opera, 134. sezona. Padesátiminutový přehledový dokument.

26. dubna 2018, 0.30. Domingo – Mozart – Praha 2017. Opakování dokumentu o nastudování Mozartova Dona Giovanniho Plácidem Domingem v Praze. O dokumentu jsme více informovali v minulém Operním kukátku (zde).


Operní humor

Historka, kterou publikovala Christa Ludwig o Mariu Del Monacovi. Slavný italský tenorista Mario Del Monaco (1915–1982) byl znám také pro svou dvornost a neustálý sklon k flirtování, kdekoliv se zdržel víc než deset minut.

Mario Del Monaco (zdroj commons.wikimedia.org / foto Stevan Kragujević)

Na jedné plavbě z Itálie do Ameriky, kde byl pěvec v angažmá v Metropolitan Opera v New Yorku, pozorovala jeho manželka, že se Mario nápadně intenzivně dvoří mladé atraktivní dámě od vedlejšího stolu. Zkušená manželka Rina, jeho životní partnerka od roku 1941 až do jeho posledních dnů, zachovala klid a posléze zašla do kabiny oné mladé dámy a vysvětlila jí stav věcí takto: „Můj manžel je tenor. Den před představením nechce, v den představení nesmí a den poté nemůže. Zpívá dvakrát týdně a ten jeden den je můj…“

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na