Gidon Kremer, Kremerata Baltica a dvojité jubileum. Nejen o tom v Hudebním kurýrovi

  1. 1
  2. 2
Vydání číslo 48. Letmý pohled na události ze světa klasické hudby, k nimž došlo v první polovině září 2017: Gramophone Classical Music Awards 2017. Současná hudba v Newyorské filharmonii. Anglická Arts Council kvůli klesajícím příjmům utrácí loterijní rezervy. Gidon Kremer a Kremerata Baltica oslavují v Lotyšsku dvojité jubileum. Na soutěži ARD v Mnichově udělena pouze jedna první cena. Lipsko pojmenovalo náměstí po Kurtu Masurovi. Bilance festivalu ve Verbier 2017. Kouzelná flétna je nejhranější operou v Německu. Nový vítěz dirigentské soutěže v Besançonu.


Gramophone Classical Music Awards 2017

Nahrávkou roku (Gramophone Recording of the Year) bylo vyhodnoceno provedení Mozartových houslových koncertů s německou umělkyní Isabellou Faust, které vyšlo u společnosti Harmonia Mundi. Doprovázejícím souborem za řízení Giovanniho Antoniniho je soubor Il Giardino Armonico.

Dirigent Vasily Petrenko obdržel ocenění Umělec roku (Artist of the Year) na základě výsledku hlasování veřejnosti, kterého se zúčastnilo více než osm tisíc čtenářů a návštěvníků webových stránek časopisu Gramophone.

Dame Kiri Te Kanawa, jedna z nejoblíbenějších sopranistek naší doby, získala za svou zářnou kariéru cenu Lifetime Achievement Award.

Dalšími oceněnými umělci byli mimo jiné Murray Perahia, Joyce DiDonato, Matthias Goerne, Adrian Chandler, Beatrice Rana.


Současná hudba v Newyorské filharmonii

Jaap van Zweden (zdroj jaapvanzweden.com)

Jaap van Zweden, nizozemský dirigent, jenž byl oficiálně jmenován budoucím hudebním ředitelem Newyorské filharmonie, uvede na zahajovacím koncertě v newyorské premiéře Koncert pro dva klavíry Philipa Glasse s klavíristkami Katiou a Marielle Labèque a Mahlerovu Symfonii č. 5. Hudební kritici, kteří kritizovali v minulosti za působení Alana Gilberta absenci soudobé hudby, mohou být nadšeni. Na jednom z příštích koncertů pod jeho vedením zazní premiéra díla Johna Luthera Adamse Dark Waves.


Anglická Arts Council kvůli klesajícím příjmům utrácí loterijní rezervy

Anglická umělecká rada (Arts Council England) byla založena v roce 1946 a podporuje řadu uměleckých projektů a aktivit. Po rozdělení v roce 1994 na anglickou, skotskou a waleskou odnož byl iniciován vznik národní loterie National Lottery.

Arts Council England uděluje peníze z Národní loterie, stejně jako centrální vládní prostředky na podporu řady činností v oblasti umění, muzeí a knihoven – od divadla až po digitální umění, tanec, hudbu, literaturu, sbírky a řemesla. Uděluje granty všech velikostí, od několika set liber na pořádání workshopu poezie až po projekty za několik milionů liber, jako je například Národní divadlo v Londýně, Centrum pro současné umění BALTIC v Gateshead nebo hudební centrum Wiltshire.

Bilance loterie se od roku 2009/2010 zvýšila z 97 milionů liber na rekordních 334 milionů liber v roce 2015/2016, avšak v loňském roce poklesla přibližně o 20 milionů liber kvůli poklesu prodeje. Provozovatel loterie varuje, že očekává další pokles tržeb vzhledem k současné ekonomické nejistotě a rostoucí konkurenci v odvětví hazardních her. V její výroční zprávě 2016/2017 se uvádí, že cílem je udržet v rezervě minimálně 50 milionů liber místo původních 150 milionů liber.


Gidon Kremer a Kremerata Baltica oslavují v Lotyšsku dvojité jubileum

Na čtrnáctém Festivalu Kremerata Baltica v lotyšském letovisku u Baltského moře Jūrmala se společně oslavují sedmdesáté narozeniny německo-lotyšského houslového virtuóza Gidona Kremera a dvacáté výročí renomovaného komorního orchestru Kremerata Baltica. Na koncertech zazněla díla Wolfganga Amadea Mozarta, Arvo Pärta a lotyšských skladatelů Pēterise Plakidise a Georgse Pelēcise.

Zahajovací koncert – Kremerata Baltica – Kremerata Baltica festival 2017 (zdroj FB Dzintaru koncertzāle)

Soubor založený v roce 1997 spojuje dvě desítky talentovaných mladých hudebníků z Lotyšska, Estonska a Litvy. Gidon Kremer je dirigentem a sólistou orchestru. Kremerata Baltica našla své letní sídlo v lázeňském městě Jūrmala, kde houslista začínal svou hudební kariéru.

Gidon Kremer (zdroj Dvořákova Praha / foto Horst Helmut Schmeck)


Na soutěži ARD v Mnichově udělena pouze jedna první cena

Na Mezinárodní hudební soutěži ARD tentokrát byla udělena pouze jedna první cena. Tu získal v oboru klavír jihokorejský účastník, šestadvacetiletý JeungBeum Sohn. V dalších oborech – housle, hoboj a kytara bylo uděleno celkem osm druhých cen.

Hudební soutěž ARD se koná každoročně od roku 1952 v několika oborech a zahrnuje celkem jednadvacet kategorií. Organizuje ji Bayerischer Rundfunk a je považována za největší soutěž klasické hudby na světě. S počtem 640 přihlášek z 53 zemí byl v tomto roce zaznamenán největší zájem o soutěž v celé její historii.

Vítězové soutěže ARD Music Competition 2017 (zdroj br.de / foto BR/Daniel Delang)

Přehled vítězů a oceněných:
housle
1. cena: (neudělena)
2. cena + cena publika: Sarah Christian (27), Německo
2. cena: Andrea Obiso (23), Itálie
3. cena: Kristine Balanas (27), Lotyšsko

klavír
1. cena: JeungBeum Sohn (26), Jižní Korea
2. cena + cena publika: Fabian Müller (26), Německo
3. cena: Wataru Hisasue (23, Japonsko)

kytara
1. cena: (neudělena)
2. cena + cena publika: Junhong Kuang (17), Čína
2. cena: Davide Giovanni Tomasi (25), Itálie
3. cena: Andrey Lebedev (26), Austrálie

hoboj
1. cena: (neudělena)
2. cena + cena publika: Juliana Koch (29), Německo
2. cena: Thomas Hutchinson (24), Nový Zéland
2. cena: Kyeong Ham (24), Jižní Korea
3. cena: (neudělena)


Lipsko pojmenovalo náměstí po Kurtu Masurovi

V oblasti mezi Gewandhausem, univerzitním komplexem a kulturním centem Moritzbastei pojmenoval primátor města Burkhard Jung a vdova Tomoko Masur náměstí jménem Kurt-Masur-Platz. Kurt Masur byl od roku 1970 do roku 1997 dirigentem Gewandhausu.

Kurt-Masur-Platz Lipsko (zdroj google.cz/maps)

Různými památníky a ceremoniemi město chce zachovat dědictví hudebníka, kterému dalo v roce 1989 čestné občanství. Jeho jméno mají v názvu již základní škola a sál v Lipské hudební škole. Mezinárodní Institut Kurta Masura (IKMI) má být otevřen v listopadu 2017.


Bilance festivalu ve Verbier 2017

Na čtyřiadvacátém ročníku Verbier Festival se konalo celkem 57 koncertů a 200 dalších festivalových aktivit. Počet posluchačů (více než 45.000) se oproti předchozímu roku zvýšil o pět procent. Organizace festivalu byla podpořena mimo jiné 97 dobrovolníky ze 14 zemí ve věku 16 až 84 let. Tři festivalové orchestry měly celkem 97 členů z 22 zemí (Verbier Festival Orchestra), 60 členů (Verbier Festival komorní orchestr) a 57 mladých hudebníků ve věku mezi 15 a 18 lety (Verbier Festival Orchestra junior).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat