Goodbye Prague! Ennio Morricone se loučil s pražským publikem

Slavný italský filmový hudební skladatel Ennio Morricone včera za doprovodu Českého národního symfonického orchestru popáté vystoupil v pražské O2 areně. Koncert v rámci světového turné Ennio Morricone – Last ever show s podtitulem Goodbye Prague pořadatelé označili za jeho loučení s pražským publikem. Stejně jako čtyři předchozí Morriconeho pražské koncerty byl i tento vyprodán. Morricone oznámil, že příští rok, kdy oslaví devadesáté narozeniny, již ve velkých halách vystupovat nebude.

Ennio Morricone (foto Ginevra Fazio)

Nový koncertní program Morricone nabídl za doprovodu dvou stovek hudebníků a zpěváků, mezi kterými opět nechyběly portugalská zpěvačka Dulce Pontes a italská sopranistka Susanna Rigacci. Stejně jako při svém posledním vystoupení v O2 areně dirigoval Morricone vsedě. Už před přestávkou se stejně jako členové ČNSO a vokalisté dočkal aplausu vestoje.

„Je to prostě výborný orchestr,“ vysvětlil držitel čestného Oscara Morricone, proč si vybral ke spolupráci na koncertech i nahrávání české muzikanty. „Hrají bravurně, jak sólisté, tak celý orchestr. Imponuje mi celková úroveň hudebníků, tím myslím nejen jejich vzdělání, ale i přístup a vychování. Jsou slušní, zdvořilí a vstřícní,“ prohlásil skladatel.

Včetně přídavků zazněly tři desítky známých filmových melodií. V první polovině koncertu se posluchači dočkali mimo jiné melodie Man With a Harmonica z westernu Tenkrát na Západě nebo hudby z dalšího klasického filmu režiséra Sergia Leoneho Hodný, zlý a ošklivý, v níž se představila sopranistka Rigacci. Hlavní roli v tomto snímku ztvárnil Clint Eastwood, který Morriconemu v roce 2007 předal Oscara za celoživotní dílo.

Ennio Morricone nabídl také hudbu z filmu Quentina Tarantina Osm hrozných, za kterou získal dalšího Oscara. Ocenění zvedlo zájem také o Český národní symfonický orchestr, který často koncertuje v zahraničí nebo doprovází další světoznámé umělce. V závěru koncertu nabídl Morricone kompozice Gabriel’s Oboe, Falls a také On Earth as It Is in Heaven ze snímku Misie.

Slavný skladatel během své kariéry zkomponoval hudbu k více než 500 filmům. Ministr kultury Daniel Herman ocenil Morriconeho cenou Artis Bohemiae Amicis, která je udělována lidem cílevědomě přispívajícím k šíření dobrého jména české kultury.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat