Gounodův Romeo a Julie v hotelu Verona

  1. 1
  2. 2
Charles Gounod: Romeo a Julie (Roméo et Juliette) - Jana Šrejma Kačírková (Julie) - ND Praha 2016 (foto Patrik Borecký)
Charles Gounod: Romeo a Julie (Roméo et Juliette) – Jana Šrejma Kačírková (Julie) – ND Praha 2016 (foto Patrik Borecký)

Bohužel ani po hudební stránce inscenace nepřesvědčila. Dirigent Marco Guidarini neměl pevnou ruku při řízení orchestru, sboru, sólistů, orchestr zněl často nevyrovnaně, vágní byla celková stavba hudební složky, chyběly výraznější dynamické, tempové i výrazové kontrasty a navíc občas vázla souhra mezi jevištěm a orchestřištěm. Sbor Státní opery splnil očekávání, ale působil tentokrát poněkud nejistě. Ani sólistům dirigent příliš nepomohl.

Představitelka Julie paní Jana Šrejma Kačírková nebyla zřejmě v úplně dobré kondici – obtížný začátek nezpívala se samozřejmostí jí obvykle vlastní, výšky jí zněly poněkud nuceně a středy občas trochu zanikaly.

Charles Gounod: Romeo a Julie (Roméo et Juliette) - Martin Šrejma (Romeo), Jana Šrejma Kačírková (Julie) - ND Praha 2016 (foto Patrik Borecký)
Charles Gounod: Romeo a Julie (Roméo et Juliette) – Martin Šrejma (Romeo), Jana Šrejma Kačírková (Julie) – ND Praha 2016 (foto Patrik Borecký)

Martin Šrejma není v této inscenaci představitelsky přesvědčivým Romeem, jeho hlas tentokrát nezněl volně, většinou převažovala jistá zrnitost dosti rozvibrovaného tónu, jen výšky měly paradoxně znělost a barvu, kterou bylo možné obdivovat. Martin Bárta bude na svém otci Kapuletovi také jistě ještě pracovat, aby jeho výkon získal na jistotě a jednolitosti, Jana Sýkorová získala nevděčnou roli Juliiny sestřenice (dříve Chůvy) a po pěvecké stránce ji zvládla dobře stejně jako Štěpánka Pučálková roli pážete Stefana. Spolehlivý Jiří Brückler přidal ke svým rolím znělého Mercutia.

Charles Gounod: Romeo a Julie (Roméo et Juliette) - Jiří Brückler (Mercutio), Martin Šrejma (Romeo) - ND Praha 2016 (foto Patrik Borecký)
Charles Gounod: Romeo a Julie (Roméo et Juliette) – Jiří Brückler (Mercutio), Martin Šrejma (Romeo) – ND Praha 2016 (foto Patrik Borecký)

A tak nám, kteří už něco pamatujeme, zůstává o to více v paměti Bednárikova živá, temperamentní, barvitá, až pohádkově lyrická, vtipná, strhující inscenace Gounodovy opery Romeo a Julie z roku 1994, která se hrála v historické budově Národního divadla šestačtyřicetkrát. Proč by se však nemohla Gounodova opera Romeo a Julie odehrávat v hotelu!? Mohla, ale musela by dokázat diváka převést na svou víru.

Charles Gounod: Romeo a Julie (Roméo et Juliette) - Martin Bárta (Hrabě Kapulet), Jana Šrejma Kačírková (Julie) - ND Praha 2016 (foto Patrik Borecký)
Charles Gounod: Romeo a Julie (Roméo et Juliette) – Martin Bárta (Hrabě Kapulet), Jana Šrejma Kačírková (Julie) – ND Praha 2016 (foto Patrik Borecký)

 

Hodnocení autorky recenze: 60%

Charles Gounod: Romeo a Julie (Roméo et Juliette)
Hudební nastudování a dirigent: Marco Guidarini
Režie: Sláva Daubnerová
Scéna: Juraj Kuchárek
Kostýmy: Martin Kotúček
Pohybová spolupráce: Stanislava Vlčeková
Světelný design: Daniel Tesař
Video: Lukáš Kodoň
Sbormistr: Adolf Melichar
Dramaturgie: Jitka Slavíková
Orchestr a Sbor Státní opery
Premiéra 21. dubna 2016 Státní opera Praha

Julie – Jana Šrejma Kačírková (alt. Kateřina Kněžíková)
Romeo – Martin Šrejma (alt. Aleš Briscein)
Bratr Lorenzo – Roman Vocel (alt. Oleg Korotkov)
Mercutio – Jiří Brückler (alt. Igor Loškár)
Stéphano – Štěpánka Pučálková (alt. Jana Horáková Levicová)
Tybalt – Martin Gyimesi (alt. Václav Sibera)
Gertruda – Jana Sýkorová (alt. Sylva Čmugrová)
Hrabě Kapulet – Martin Bárta (alt. Miguelangelo Cavalcanti)
Vévoda veronský – Ivo Hrachovec (alt. Lukáš Hynek-Krämer)
Hrabě Paris – Michael Skalický (alt. Libor Novák)
Gregorio – Martin Matoušek (alt. Matěj Chadima)
Benvolio – Michal Bragagnolo (alt. Jan Ondráček)

www.narodni-divadlo.cz

  1. 1
  2. 2

Hodnocení

Vaše hodnocení - Gounod: Romeo a Julie (ND Praha)

[Celkem: 80    Průměr: 3/5]

Mohlo by vás zajímat


1
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Olga Janackova

Viděla jsem i druhou premiéru Romea a Julie, byla, jak už to bývá, jiná. Orchestr a sbor se sklidili, také souhra orchestřiště s jevištěm byla, až na výjimky, výrazně lepší, ale hlavně bylo představení formováno dvěma sólisty, kteří se s rolí báječně sešli po stránce pěvecké i herecké. Kateřina Kněžíková korunovala svou dívčí Julii překrásnou závěrečnou árií a Aleš Briscein by svého Romea mohl zpívat kdekoli na světě. Stane se, že ne pro každého je daná role tím pravým darem. Je ovšem také pravdou, že na těžkých úkolech vyzráváme… Gratuluji oběma obsazením titulních rolí. OJ