Hana Blažíková vydává nové album

Sopranistka a harfistka Hana Blažíková vydává u Supraphonu album s českou mariánskou muzikou. Jde o hudbu, jež tvoří výrazný proud v české tvorbě sedmnáctého století. Nové album nazvané Lilium mezi trním vtáhne posluchače do světa poetiky písní opěvujících Matku boží.
Hana Blažíková (foto Petra Hajská)
Hana Blažíková (foto Petra Hajská)

Album obsahuje písně Adama Václava Michny z Otradovic a pomyslný kontrapunkt na nahrávce vytvářejí skladby Alessandra Grandiho, Vincenza Albriciho, Heinricha Ignaze Franze Bibera a Samuela Capricorna. Také tito skladatelé byli často spojeni s jezuitským řádem a čerpali inspiraci z jeho spirituality. I jejich životy a tvorba byly provázány se zeměmi Koruny české a jejich hudba se zde provozovala. Album nahrála Hana Blažíková s souborem Collegium Marianum vedeným Janou Semerádovou.

„S písněmi Adama Michny jsem se setkala už jako malé dítě. Možná i proto mám k jeho dílu do dnešního dne velmi silný, a možná i tak trochu sentimentální vztah. U nás doma se Michna často hrál jak o Vánocích, tak o Velikonocích, zpívala jsem jeho písně za varhanního doprovodu mojí babičky ve venkovském kostele i jako malá sólistka s jejím sborem. Na základní škole jsem pak jeho písně prozpěvovala s Pavlem Jurkovičem a s Pavlou Sovovou, která s námi ve třetí třídě nacvičila celou Loutnu Českou, kterou jsme pak jako veliké dobrodružství provedli v kostele v Bechyni. A pak jsem se s jeho hudbou znova setkala jako dospělá v ansámblech, které se věnují interpretaci barokní hudby. Jeho skladby mě zkrátka provázejí celým životem a dodnes patří k mému nejoblíbenějšímu repertoáru. Musím ale dodat, že Michna nebyl skladatel pouze oné písňové formy, s jakou si jej dodnes spojujeme (a nezapomeňme, že byl také vynikajícím básníkem!), ale i náročnějších liturgických skladeb pro veliké obsazení a řadí se mezi nejlepší skladatele raného baroka v Čechách,“ uvedla Hana Blažíková.

Skladby dalších autorů si Hana Blažíková na album vybrala především proto, aby Michnova hudba vynikla v dobovém kontextu, ale zčásti i proto, aby byla vokální čísla vyvážena hudbou instrumentální a aby posluchači mohli na chvíli upnout pozornost k umění vynikajících hudebníků ze souboru Collegium Marianum.

„Collegium Marianum je soubor, se kterým aktivně vystupuji vůbec nejdéle. A myslím, že to je na naší spolupráci poznat, s Janou Semerádovou si výborně rozumím nejen hudebně, ale i lidsky. Koncertní programy, které spolu provádíme, jsou tvořeny ‚na tělo‘ všem zúčastněným a patří mezi nejmilejší závazky, které jako zpěvačka mám. Nazvala bych naši součinnost téměř rodinnou nejen proto, že se tak dobře známe, ale také proto, že s ansámblem pravidelně hraje i můj manžel, teorbista Jan Krejča,“ dodala Hana Blažíková.

Album Michna: Česká mariánská muzika – Lilium mezi trním vychází v pátek 23. září 2022 na CD i v digitálních formátech.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments