Haydn, Šostakovič a Borodin zazní v Košicích pod taktovkou Svárovského

Státní filharmonie Košice zve na symfonický koncert Haydn – Šostakovič – Borodin pod vedením českého dirigenta Leoše Svárovského. Role sólistů přijali klavírista Ladislav Fančovič a trumpetista Stanislav Masaryk. Akce se uskuteční 11. listopadu 2021 od 19:00 hodin v Domě umění. Koncertu bude předcházet veřejná generální zkouška v 10:00 hodin a předkoncertní setkání s lektorem dramaturgie Petrem Katinem v 18:00 hodin.

Ladislav Fančovič (zdroj Státní filharmonie Košice, foto Linda Kisková)
Ladislav Fančovič (zdroj Státní filharmonie Košice, foto Linda Kisková)

Klavírista, saxofonista, sběratel hudby a kapelník Ladislav Fančovič vidí svou roli takto: „Šostakovičův koncert pro klavír, trubku a smyčce mě dokáže pokaždé, když ho hraji nebo poslouchám, znovu strhnout svou mladistvou hudební energií, která se na vás valí z každého taktu. Toto dílo je mi velmi blízké i proto, že vzniklo v období (1933), které je již více než deset let velmi soustředěným předmětem mých hudebních aktivit, výzkumu a analýz. Velmi se těším, že se budu moci podílet na provedení díla v podání skvělé kombinace ŠfK, Stanislava Masaryka a Leoše Svárovského.“

Podobně vidí spolupráci i mladý trumpetista Stanislav Masaryk: „Obecně mám Šostakoviče velmi rád pro jeho geniální vtip, někdy až pichlavý sarkasmus, který se ve vteřině mění v hluboké hudební myšlenky. Zmíněný koncert považuji za jedno z jeho nejdokonalejších děl, které je navíc velmi přístupné běžnému posluchači. Původně Šostakovič plánoval napsat koncert pro trubku s klavírem v orchestru, ale nakonec se z něj vyklubal klavírní koncert s jemně výraznější trubkou. Myslím, že nakonec udělal dobře, a díky tomu se můžeme společně těšit na skvělého Laca Fančoviče, se kterým budu mít tu čest před košickým publikem skladbu zahrát.”

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments