Historická nahrávka Sukova tria z 80. let poprvé vychází mimo Japonsko

Kompletní klavírní tria Ludwiga van Beethovena, která 16. července 2021 vydává Supraphon v kolekci 4CD zároveň představují legendární Sukovo trio, které si brzy po svém založení (1951) vydobylo pozici mezinárodně respektovaného souboru. Nahrávky natočil Supraphon pro japonskou společnost Nippon Columbia v krátkém čase od června 1983 do dubna 1984 v pražském Rudolfinu.

Sukovo trio (zdroj Supraphon)
Sukovo trio (zdroj Supraphon)

Nahrávky zachycují zralý ansámbl s Josefem Hálou, který v roce 1980 u klavíru vystřídal Jana Panenku. Zvuku souboru dominují smyčce, především housle Josefa Suka, který definoval i interpretační principy; jedinečnost souboru a jejich nahrávek stojí na nekompromisní technice, zvukové vytříbenosti, obdivuhodné souhře a hluboké muzikalitě prosté jakékoli povrchní efektnosti.

„Osobitý projev Sukova tria se zkoncentroval do Beethovenových partitur, které měl ansámbl dlouhodobě zažité z koncertů a některé i z dřívějších nahrávání. Hudba mimořádného autora našla jedinečný obraz skrze interpretaci Sukova tria, které svým zacházením s celkovým zvukem dodnes těžko hledá srovnání,“ uvedl hudební publicista, kritik a dramaturg Boris Klepal, který se podílel na sleeve-note nového vydání vzácných archivních nahrávek.

Jedenáct kompozic, které Beethoven vytvořil pro klavírní trio, představuje podobně obdivuhodnou skupinu děl jako jeho šestnáct smyčcových kvartetů. Jsou to krystalicky čistá sdělení o tvůrčích rozletech i zápasech, z nichž více než polovinu Beethoven zkomponoval před dovršením třicítky, do roku 1800; zůstávají především svědectvím velkého formování tvůrčích principů a v pozdějších opusech již dosaženého vrcholu.

Sukovo trio – Beethovenova klavírní tria – upoutávka

Sukovo trio – Beethovenova klavírní tria
L. v. Beethoven: Tria Es dur, G dur, c moll op. 1, B dur op. 11, D dur „Geistertrio“ a Es dur op. 70, B dur „Arcivévodské“ op. 97, Es dur WoO 38, B dur WoO 39, 14 variací Es dur na vlastní téma op. 44, 10 variací G dur na téma árie „Ich bin der Schneider Kakadu“ op. 121a

Sukovo trio – Josef Suk (housle), Josef Hála (klavír), Josef Chuchro (violoncello)

Datum vydání: 16. července 2021
Label: Supraphon

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments