Hle, prudce jak Brünnhilda pádí k nám! Velikonoční festival v Salcburku

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Výkon Sächsische Staatskapelle Dresden byl jako obvykle prvotřídní a po předchozích zkušenostech ze Semperovy opery, kde jsem měl možnost orchestr slyšet pod taktovkou Christiana Thielemanna v produkcích Zlata Rýna, Valkýry, Siegfrieda a Lohengrina, mám za to, že spojení Staatskapelle – Thielemann představuje v současné wagnerovské interpretaci absolutní špičku. Jak už jsem napsal dříve, Wagner zní pod Thielemannovýma rukama úžasně dynamicky a je znát, že dirigent maximálně ctí dramatickou linku partitury. Zřetelnému a pro posluchače čitelnému vyznění důležitých hudebních leitmotivů věnuje spolu se Staatskapelle evidentně detailní přípravu, což je pro pochopení skladatelova myšlenkového světa nanejvýš důležitá premisa.

Premiérové představení sklidilo na zahájení padesátého Velikonočního festivalu frenetické ovace, a podle mého názoru je třeba litovat, že po repríze na Velikonoční pondělí se celá tato fascinující produkce už zřejmě na evropském kontinentu v budoucnu znovu neobjeví. V plánu jsou ještě uvedení na Pekingském hudebním festivalu v říjnu letošního roku, ale to už je pro milovníky opery z České republiky přece jen trochu z ruky… Snad tedy co nejvíce z působivosti inscenace a uměleckých výkonů zachytí alespoň plánovaný záznam na DVD a Blu-ray nosičích.

A na co bude možné se těšit na padesátém prvním ročníku festivalu? Na úspěšné uvedení Sedláka kavalíra a Komediantů v převratné režii Phillipa Stölzla z roku 2015 by měla navázat Pucciniho Tosca v režii a scénografii téhož jevištního mága. V hlavních rolích vystoupí Anja Harteros, Aleksandrs Antonenko a Ludovic Tézier, a je pozoruhodné, že inscenace by se pak už nikde jinde než na Osterfestspiele objevit neměla. V symfonických koncertech bude možné se kromě Christana Thielemanna setkat také s dirigenty Andrésem Orozco-Estradou nebo Philippem Herreweghem, mezi významnými sólisty nebudou chybět sestry Katia a Marielle Labèque, Sol Gabetta a Elīna Garanča. Oslavu padesátin mají tedy Osterfestspiele Salzburg za sebou, ale jak se zdá, svou další padesátku zahájí festival v plné formě a s elánem, který ho zřejmě jen tak neopustí…

Hodnocení autora recenze: 90%

 

Osterfestspiele Salzburg 2017
Richard Wagner:
Die Walküre
Hudební nastudování a dirigent: Christian Thielemann
Režie: Vera Nemirova
Scéna: Günther Schneider-Siemssen
Rekonstrukce originální scény z roku 1967, kostýmy: Jens Kilian
Světla: Olaf Freese
Video: rocafilm
Sächsische Staatskapelle Dresden
(koprodukce Osterfestspiele Salzburg / Beijing Music Festival)
Premiéra 8. dubna 2017 Grosses Festspielhaus Salcburk

Siegmund – Peter Seiffert
Hunding – Georg Zeppenfeld
Wotan – Vitalij Kowaljow
Sieglinde – Anja Harteros
Brünnhilde – Anja Kampe
Fricka – Christa Mayer
Gerhilde – Johanna Winkel
Ortlinde – Brit-Tone Müllertz
Waltraute – Christina Bock
Schwertleite – Katharina Magiera
Helmwige – Alexandra Petersamer
Siegrune – Štěpánka Pučálková
Grimgerde – Katrin Wundsam
Rossweisse – Simone Schröder

www.osterfestspiele-salzburg.at

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Hodnocení

Vaše hodnocení - Wagner: Die Walküre (Osterfestspiele Salzburg 2017)

[Celkem: 3    Průměr: 4.7/5]

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na