Houslista Jan Mráček získal Cenu Jiřího Bělohlávka pro mladé umělce

Jan Mráček (foto Petra Hajská)
Jan Mráček (foto Petra Hajská)

„Jan Mráček je vynikající houslista, který na špičkové úrovni spojuje tři výsostně náročné disciplíny – sólové hraní, komorní hru s úspěšným Lobkowicz Triem a vedení symfonického orchestru z pozice koncertního mistra. Všechny tyto disciplíny zvládá na mezinárodní úrovni, což zároveň dokazuje, že se jedná o mimořádně nadaného a komplexního umělce, o kterém v budoucnu ještě uslyšíme,“ vysvětluje nominaci Jana Mráčka generální ředitel České filharmonie David Mareček.

V komisi, která rozhodovala o udělení Ceny Jiřího Bělohlávka, zasedli stejně jako v předchozích dvou ročnících vedle Anny Fejérové a šéfredaktora časopisu Harmonie Luboše Stehlíka zástupci institucí, s nimiž Jiří Bělohlávek v posledních letech svého života nejintenzivněji spolupracoval – za Pražské jaro Roman Bělor, za PKF – Prague Philharmonia Jan Fišer, za Hudební akademii múzických umění Irvin Venyš a za Českou filharmonii Jiří Vodička a David Mareček.

„Cena Jiřího Bělohlávka je pro mě obrovská pocta. Nese jméno hudebního velikána, díky kterému jsem se stal členem své současné hudební rodiny, České filharmonie, kde mám možnost čerpat letité zkušenosti nejen tohoto prvotřídního orchestru, ale i světových dirigentských a interpretačních špiček,“ říká houslista Jan Mráček. „V oceňování umělců do třiceti let jménem Jiřího Bělohlávka spatřuji pokračování jeho odkazu, který spočívá v pomoci druhým, ve sdílení radosti z hudby i v motivaci k další práci, protože jedině píle a touha po dalším zdokonalování představují motor, který nás doveze k těm nejlepším výkonům.“

Cena Jiřího Bělohlávka je spojena s peněžitou odměnou 30 tisíc korun. Jan Mráček dále dostal diplom v podobě grafického listu, jehož autorem je malíř Jiří Voves, blízký přítel Jiřího Bělohlávka, který navrhl i jeho náhrobek na Vyšehradském hřbitově.

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments