Hudba za scénou aneb O umění viděti za roh

  1. 1
  2. 2

A konečně předkládám třetí příklad, tentokrát s nešťastným koncem. Na zájezdovém programu kdysi bylo koncertní provedení Wagnerovy opery Rienzi, jak jinak, s několikerou mohutnou bandou za scénou.

Richard Wagner - karikatura Karla Klíče zveřejněná ve vídeňském časopisu Humoristische blaetter (zdroj commons.wikimedia.org)
Richard Wagner – karikatura Karla Klíče, zveřejněná ve vídeňském časopisu Humoristische blaetter (zdroj commons.wikimedia.org)

Zkoušek bylo habaděj, ale dirigent naprosto nebyl schopen dodržet časový plán, klíčová hudba za scénou se stále odkládala a došlo na ni až na generální zkoušce. Zde se nicméně zdárně přehrála a zúčastnění hráči bandy se v klidu rozešli na hotely. Generálka opery pokračovala dál, avšak hlasová indispozice jednoho ze sólistů se jevila stále vážnější a brzy bylo jasné, že některé jeho partie se budou muset prostě vynechat. A tak rozsáhlý skok zvaný vi-de postihl i pasáže bezprostředně předcházející hudbě za scénou. Hráčům bandy však již o tom nikdo neřekl. Na koncertě pak jejich chvíle logicky přišla mnohem dřív, než čekali, svůj nástup prošvihli a už se nechytili, s výjimkou hráče bicích a jednoho enormně odpovědného trombonisty. Osamocený sled jeho tonik a dominant za doprovodu bubínku působil zvlášť komicky. Majestátní slavnostní hudbu nahradila parodie jako z ladovského večerníčku O kocouru Mikešovi. Teprve vpád orchestrálního tutti silný zážitek ukončil.

Pod dojmem všech výše popsaných událostí jsem nadobro přestal závidět vyvoleným, kteří mají to štěstí hrát hudbu za scénou. Dle poctivé zásady „před koncertem nikdy – po koncertě vždycky“ si pivečko dávám sice se zpožděním, zato s klidnou myslí a zpravidla i s čistým svědomím. Ale s tím viděním za roh by se něco přece jen dělat mělo. Spoléhám na Američany. Určitě něco vymyslí.

Autor je členem orchestru Filharmonie Brno
Text není oficiálním stanoviskem tohoto orchestru

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na