Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram již 48 let těší své diváky, inspiruje a vychovává k lásce ke klasické hudbě

Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram má za sebou již čtyřicet sedm let, více než tři sta koncertů a přes šedesát tisíc návštěvníků. Touto krásnou bilancí však příbramský příběh rozhodně nekončí, právě naopak. Festival odkazující na světoznámého českého skladatele je dnes ve své největší síle a již za pár dní se představí s novým ročníkem. Od konce dubna až do konce května se tak diváci mohou na nejrůznějších místech opět zaposlouchat do tónů klasické hudby a seznámit se s tvorbou českých i zahraničních mistrů. A to i ti nejmenší z nás!

Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram (zdroj FB HFAD)
Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram (zdroj FB HFAD)

Proslulé koncertní sály a světová pódia, velkolepá sláva a uznání na mezinárodní scéně či respekt mezi zahraniční konkurencí. To je jedna strana mince. Ta, která láká, poutá, motivuje a neskutečnou silou žene vpřed. Na odvráceném konci však stojí samota, vzpomínky a možná smutek a stesk po domově a rodině, které umělci musí při svých zahraničních štacích pravidelně opouštět. A leckdy jsou odloučeni na velmi dlouhou dobu. Putování po cizích krajinách a budování hudební kariéry, hledání balancu mezi pracovním a osobním životem či návraty do rodného prostředí jsou také témata, nad nimiž se zamýšlí i letošní dramaturgie Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram.

My cizinou jsme bloudili
Jak zaznělo před více než sto dvaceti lety na prknech Národního divadla v Praze ve slavném duetu Dvořákovy opery Jakobín, tak se nyní nese v programové linii festivalu v Příbrami. Úryvek „My cizinou jsme bloudili“ se totiž stal mottem a spojujícím prvkem letošního ročníku, který se více či méně týká životů všech účinkujících.

„Štefan Margita, Radek Baborák, Guarneri Trio Prague, Michaela Fukačová a řada dalších vynikajících a talentovaných umělců, kteří se v Příbrami letos objeví, pravidelně cestují kvůli koncertům po různých koutech naší planety. Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram je pro ně v podstatě takové krátké zastavení na jejich cestě po světě. Cizina byla blízká i samotnému Antonínu Dvořákovi, stejně tak jako stesk a touha po návratu domů do Čech. Jeho vzpomínky máme uchovány v řadě dopisů, ze kterých jsme čerpali a inspirovali se k volbě celkového konceptu nadcházejícího ročníku,“ přibližuje ředitelka Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram Albína Houšková.

Na výchovné cestě k dospělému i dětskému publiku
Příbramský festival již tradičně staví na cenných dílech Antonína Dvořáka, seznamuje širokou veřejnost s jeho skladbami a s úctou opečovává jeho odkaz. Souběžně se však v rámci programu snaží nalézat jeho kvalitu v jiných souvislostech, propojovat odlišné světy a hledat nové možnosti intepretace. Dvořákovo dílo zasazuje do různých kontextů a nechává vzniknout jedinečným a originálním úpravám.

„Prostor v programu však nedostává pouze Antonín Dvořák a jeho nepopiratelný talent. Pravidelně představujeme i další tituly české a světové klasické hudby. Chceme totiž posluchačům nabídnout nejen díky vynikajícím interpretacím velký hudební zážitek, ale pečlivým výběrem autorů se jim snažíme ukázat cestu k lásce ke klasické hudbě. Chceme jim přiblížit její krásu, pomoci jim na jejich cestě poznávání a hlavně jim ukázat, že se klasiky nemusí vůbec obávat,“ vysvětluje Houšková.

Tradičně se festivalový program věnuje i dětem, u nichž považuje kvalitní vzdělávání v oblasti klasické hudby za obzvlášť důležité a potřebné. Musí však dle slov organizátorů probíhat poutavou, zábavnou a nenásilnou formou, jinak veškeré úsilí přijde vniveč a z vynaložené snahy nic nevykvete. Letos se příbramským dětem představí Dětská opera Praha s operou Benjamina Brittena Kominíček a následně je pro ně připraven i program v rámci velkého jednodenního projektu Den s Antonínem Dvořákem.

Prožijte Den s Antonínem Dvořákem

Antonín Dvořák (zdroj antonin-dvorak.nm.cz)
Antonín Dvořák (zdroj antonin-dvorak.nm.cz)

Ve školách a knihovnách, v nemocnicích i obchodních domech, v ulicích či parcích. Všude na těchto místech bude 4. května znít hudba (nejen) Antonína Dvořáka a budou probíhat různé doprovodné akce. „Klasická hudba přece nemusí patřit jen do koncertních sálů. Připravili jsme řadu zajímavých programů na téma klasické hudby pro děti i dospělé. Některé akce proběhnou ve školách, jiné jsou určené pro širokou veřejnost. Děti se formou her mohou seznámit s prostředím divadla, tance, malířství a samozřejmě hudby. Setkají se například s akademickou malířkou Věrou Krumphanzlovou či s malými baletkami z baletního studia Ballerine ze Zlína,“ říká Albína Houšková a dodává, že součástí projektu bude rovněž koncert světoznámého Epoque Quartetu v zahradě v sadu na úpatí Svaté hory – koncert Jeden (k)rok ke Svaté. Celý den pak zakončí ohnivá show skupiny Ilusias na hudbu Antonína Dvořáka.

Celkem bude open air akce obsahovat zhruba dvacet koncertních vystoupení, výchovných programů a besed. Jejich nabídka je sestavena tak, aby oslovila dětského diváka a zároveň aby obecně umožnila přístup k hudbě i lidem, kteří by z nejrůznějších důvodů na jednotlivé koncerty nezavítali.

Od Baboráka po Margitu…
Pokud se ptáte na celkový program, vězte, že ve dnech od 28. dubna do 26. května proběhne celkem devět klasických koncertů (včetně koncertu spojeného s přehlídkou vítězných skladeb prvního ročníku soutěže ve skladbě), Benefiční koncert pro vilu Rusalka spojený s jejím mimořádným otevřením pro veřejnost, premiéra literárně-hudebního projektu Dvořákův Americký sen, již zmíněné operní představení určené dětskému publiku a open air akce Den s Antonínem Dvořákem.

Celý festivalový maraton zahájí koncert světově proslulého hornisty Radka Baboráka s hudebním tělesem Orquestrina. Dále se mezi účinkujícími jmény objeví světoznámí a proslulí umělci jako violoncellistka Michaela Fukačová, česko-rakousko-japonský komorní soubor Stratos Quartett, houslisté Jana Ludvíčková a Ondřej Lébr neboli Spohr Violin Duo, či polsko-rakousko-české kytarové kvarteto Guitar4mation. Koncerty se uskuteční nejen v samotné Příbrami (v Divadle A. Dvořáka, kostele sv. Jakuba Staršího či v Galerii Františka Drtikola), ale i na romantických místech, jakými jsou Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami, Zámek Březnice či opět po letech Zámek Dobříš. V nádherném zrcadlovém sále tohoto zámku se obecenstvu představí letos jubilující mezinárodně uznávané klavírní trio Guarneri Trio Prague.

Rozloučení se čtyřicátým rokem existence festivalu pak zajistí operní pěvec, kterého není potřeba u nás ani ve světě blíže představovat, a to Štefan Margita. Jak sám uvedl na tiskové konferenci k festivalu, jeho koncert bude patřit k těm, na kterých si připomene své životní jubileum. Ve své velice úspěšné mezinárodní umělecké kariéře tráví velkou část roku v zahraničí, česká hudba ho však stále provází a je jejím předním interpretem. Blízké je mu proto i téma festivalu – jak se přiznal, při návratu do Prahy po delším pobytu v cizině má touhu v gestu shodném s papežským políbit naši zem.

Od letoška s novým pořadatelem a vyššími ambicemi
Letošní ročník je pro Hudební festival Antonína Dvořáka svým způsobem přelomový. Na podzim loňského roku se transformoval na takzvaně zapsaný ústav a jeho pořadatelem se tak stala nově vzniklá nezisková organizace Dvořákovo Příbramsko.

„Jde nám o rozvoj festivalu, využití jeho potenciálu pro prospěch města i regionu. Chceme mít z festivalu reprezentativní projekt, který však bude vedle uměleckých kvalit generovat i ekonomický efekt pro region, a proto bylo nezbytné změnit systém jeho organizace i financování. V rámci organizace Dvořákovo Příbramsko lépe dosáhneme na vícezdrojové financování a budeme moci pružně reagovat na možnosti různé spolupráce, což se v konečném důsledku projeví i na kvalitě, rozmanitosti a pestrosti nabízeného programu a doprovodných akcí,“ uzavírá ředitelka Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Albína Houšková.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]