Hudební festival Antonína Dvořáka v Příbrami letos slibuje i Pavola Breslika a Adrianu Kučerovou

Dramaturgie jubilejního ročníku Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram je postavena na připomínce koncertních vystoupení umělců, kteří zde vystoupili v průběhu předchozích padesáti let. Publiku se od 24. dubna do 7. června mimo jiné představí Gabriela Beňačková, Václav Hudeček, Radek Baborák, Ivo Kahánek a další. Dnes o tom informovalo vedení festivalu.
Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram (zdroj HFAD)

Slavnostního zahájení se 24. dubna ujme Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Právě jeho vystoupení uzavíralo první ročník příbramského festivalu v roce 1969. Koncerty však podle pořadatelů nebudou jen o vzpomínání. „Přivítáme také umělce, kteří na Příbramsko zavítají poprvé – hvězdy světových operních scén Adrianu Kučerovou a Pavola Breslika, mladé operní pěvce Jiřího Rajniše a Ester Pavlů, flétnistku Kristinu Vaculovou a další,“ uvedla ředitelka festivalu Albína Houšková.

Právě slovenští zpěváci Pavol Breslik a Adriana Kučerová budou sólisty zahajovacího koncertu, kde v první půli v jejich podání zazní ukázky z Dvořákovy Rusalky a Gounodova Romea a Julie, po přestávce následuje Dvořákova Osmá. Ani letos nebude chybět benefiční koncert pro vilu Rusalka, na kterém vystoupí harfistka Jana Boušková. Součástí festivalu bude také open-air projekt Den s Antonínem Dvořákem s více než dvaceti koncerty a doprovodnými akcemi, který se uskuteční 4. června.

Letošní Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram nabídne nové prostory v reprezentačním sále Městského úřadu v Březnici, kde vystoupí Duo Futuro, a na nádvoří Galerie Ludvíka Kuby v Březnici, pro které pořadatelé připravují netradiční koncert v podání skupiny Clarinet Factory.

„Naprosto unikátní koncert s názvem Immersive speciálně pro náš festival připravuje dvojice dirigentů – Debashish Chaudhuri z Indie a David Rutherford z USA, kteří ke spolupráci přizvali Příbramskou filharmonii,“ uvedla Albína Houšková. Předprodej vstupenek byl zahájen 1. března.

Hudební festival Antonína Dvořáka vznikl v roce 1969. Jeho cílem je připomínat dílo významného skladatele a přiblížit nejen příbramskému publiku v reprezentativní nabídce další tituly české a světové hudební tvorby. Koncerty se zpravidla konají v Divadle Antonína Dvořáka, v kostele svatého Jakuba Staršího, Galerii Františka Drtikola, ale i v březnickém zámku či Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat