Hudební kurýr (14)

  1. 1
  2. 2


Dva německé orchestry vzdálené pouhých 33 kilometrů se slučují

Na území Spolkové republiky Německo existuje podle stavu k únoru 2016 131 profesionálních a z veřejných prostředků financovaných orchestrů. Většina z nich (83) je divadelního typu a věnuje se také opernímu, operetnímu a muzikálovému repertoáru. Mezi ně patří velká operní divadla v Berlíně, Hamburku, Stuttgartu nebo v Mnichově. Druhý pilíř tvoří devětadvacet symfonických těles, koncertujících převážně ve svých koncertních sálech, kde špičkové pozice zaujímají Berliner Philharmoniker, Münchner Philharmonikern, Sächsische Staatskapelle Dresden, Staatskapelle Berlin a Gewandhausorchester Leipzig. Mezi komorní orchestry majících dlouholetou tradici patří Stuttgarter Kammerorchester, Württembergische Kammerorchester Heilbronn nebo Münchner Kammerorchester. Součástí hudebního života je rovněž dvanáct rozhlasových orchestrů, sedm rozhlasových sborů a čtyři big bandy.

Úsporná opatření se od srpna 2017 dotknou dvou orchestrů, Thüringer Philharmonie Gotha a Landeskapelle Eisenach, vzdálených od sebe pouze 33 kilometrů. Jistě vám však neunikne, že jejich sjednocení se prakticky dotýká rodiště Johanna Sebastiana Bacha.


Jak hrát dokonale Bartókův Houslový koncert č. 2?

Česká filharmonie zveřejnila na svém Facebooku vyznání Franka Petera Zimmermanna, jak přišel díky zkrachovalé bance o Stradivariho nástroj z roku 1711 a jak se mu dostal do ruky jiný vynikající nástroj „General Dupont“, na který mnoho let hrál Arthur Grumiaux.

Portál Opera Plus zase pátral, kolikrát umělec tento koncert provede v dalších týdnech s Gustav Mahler Jugendorchester. To se to hraje!!!

seznam koncertů F. P. Zimmermanna a Gustav Mahler Jugendorchester (zdroj web Gustav Mahler Jugendorchester)
seznam koncertů F. P. Zimmermanna a Gustav Mahler Jugendorchester (zdroj web Gustav Mahler Jugendorchester)


Výborná zpráva od Jiřího Trtíka. Gratulujeme!

z Facebooku Jiřího Trtíka (zdroj FB J. Trtíka)
z Facebooku Jiřího Trtíka (zdroj FB)

Profil mladého komponisty jsme přinesli zcela nedávno, najdete zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat