Hudební kurýr (18)

  1. 1
  2. 2

Dorico si klade za cíl splnit estetické nároky i těch nejnáročnějších a poskytuje rozsáhlé možnosti pro grafické ladění a editaci notových zápisů. Plná verze byla stanovena na € 579, pro kvalifikované učitele a studenty již od € 349 včetně DPH.
více zde


Vyprodané koncerty pro mladistvé v Bambergu jsou rituálem

Bamberger Symphoniker (foto archiv autora)
Bamberger Symphoniker (foto archiv autora)

Jak lákají na koncerty v nádherné koncertní síni manažeři orchestru? Co dělají pro to, aby byly koncerty vyprodané a studenti stáli na vstupenky frontu? Markus Axt, intendant orchestru říká: „Hrajeme zejména náročnou hudbu dvacátého století. Třeba tak komplikované skladby jako díla Gustava Mahlera, symfonie Dimitrije Šostakoviče, nebo dokonce díla ve světové premiéře. Dále mladí lidé potřebují rituál. Chtějí být součástí celého představení. Někteří si myslí, že na studentské koncerty musí být jak orchestr, tak posluchači oblečeni neformálně. To, co my děláme, je zcela opačné a myslíme, že jsme úspěšní. Zacházíme s mladým publikem jako s dospělými. Když jsme dělali náš první studentský koncert v orchestru, zaznělo rozhodnutí, že musíme být oblečeni jako oni. A pak jsme dostali spoustu stížností. Vzhledem k tomu, že publikum bylo oblečené, očekávalo, že i orchestr bude hrát v bílém motýlku a fraku. Takže nyní přichází naše publikum oblečené v oblecích, kravatách a sukních a my hrajeme ve fracích. Mladí lidé se také oblékají jinak, když jdou na party nebo do klubu – mají tak svůj rituál a jejich večer byl krásný a užili si jej. Je to součástí toho, co dělají. Vyrábíme plakáty pro univerzity, máme skupinu na Facebooku, prodáváme vstupenky na vysokých školách. Po koncertě uskutečňujeme setkání s dirigentem, se členy orchestru a padne také nějaké to výborné Bamberské uzené pivo. Přece po poslechu eposu Richarda Strausse je to potřeba.“


Rekordní návštěva na letním nočním koncertu Vídeňských filharmoniků v Schönbrunnu

Letní noční koncert Vídeňských filharmoniků v Schönbrunnu (foto archiv autora)
Letní noční koncert Vídeňských filharmoniků v Schönbrunnu (foto archiv autora)

Sto dva tisíc návštěvníků vyslechlo výhradně francouzský program, který zazněl pod taktovkou Semjona Byčkova a spoluúčinkování klavírního dua sester Katii a Marielle Labèque. Koncert byl přenášen rozhlasovou stanicí ORF 2 a 3sat a v nádherném parku se konal letos již po třinácté. Koncertní program, který byl přenášen do sedmdesáti zemí světa, zahrnoval následující díla:
Georges Bizet: Farandole z Arlésanky, Suita č. 2
Hector Berlioz: Rákóczyho pochod z Faustova prokletí, op. 24
Francis Poulenc: Koncert pro 2 klavíry a orchestr, d moll, FP 61
Maurice Ravel: Daphnis und Chloé, Suita č. 2
Maurice Ravel: Boléro


Dirigent Seiji Ozawa nebude několik měsíců dirigovat

Japonský dirigent Seiji Ozawa (80) se na doporučení lékařů nezúčastní festivalu v Tanglewoodu. Zde měl hostovat u dirigentského pultu Bostonského symfonického orchestru. Umělec po vystoupení v Berlíně a během měsíčního pobytu v Evropě trpěl horečnatým onemocněním a zřetelně zhubl.

Seiji Ozawa (foto Chieko Kato)
Seiji Ozawa (foto Chieko Kato)

Přesto po návratu do Japonska stále velmi intenzivně pracoval, což jeho imunitní systém ještě více oslabilo. Po domluvě s lékaři a rodinou se Ozawa rozhodl své aktivity zcela utlumit a bude se koncentrovat na znovunabytí zejména fyzických sil. V loňském roce musel dirigent po dobu tří týdnů přerušit koncertní činnost kvůli zlomenině kosti.


Přestavba drážďanského Kulturpalastu je téměř hotova

Úpravy koncertního paláce v Drážďanech uvnitř budovy jsou v závěrečné fázi a pokračují podle plánu. V dubnu 2017 palác opět otevře své dveře posluchačům. Kulturpalast, který byl otevřen v roce 1969, bude sídlem Drážďanských filharmoniků. Již byly dokončeny nové prvky akustických panelů na stropu i elektrické ovládání výsuvného pódia. Energeticky úsporná renovace fasády je již téměř připravena.

Kulturpalast - Konzertsaal Drážďany (foto archiv autora)
Kulturpalast – Konzertsaal Drážďany (foto archiv autora)


Enormní zájem o návštěvu zahajovacích koncertů v Elbphilharmonii Hamburgu

V loterii o volné vstupenky do dvou úvodních koncertů do Elbphilharmonie se během jednoho týdne zaregistrovalo 100.000 potenciálních návštěvníků. Počet byl překročen v minulých dnech. Přibližně 97 procent registrací přišla z Německa, o něco více než jednu třetina pochází z Hamburku. Elbphilharmonie bude otevřena 11. a 12. ledna 2017.

Elbphilharmonie Hamburk (foto archiv)
Elbphilharmonie Hamburk (foto archiv)

O devět set volných vstupenek se bude losovat ve dvou tazích. Registraci je možno učinit poštou nebo on-line až do 7. července 2016 23:59 hodin (zde ).

Na zahajovacích koncertech vystoupí NDR Elbphilharmonie pod taktovkou Thomase Hengelbrocka. Jako sólisté se představí Anja Harteros, Wiebke Lehmkuhl, Philippe Jaroussky, Jonas Kaufmann a Bryn Terfel, jakož i budoucí hlavní varhanice nového koncertního komplexu, Iveta Apkalna.

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na