Hudební kurýr (19)

  1. 1
  2. 2
  3. 3


Aukční dům Christie’s představil rukopis díla Johanna Sebastiana Bacha

Jedná se o Preludium, fugu a allegro Es dur BWV 998. Manuskript byl představen na začátku června v Mnichově a Düsseldorfu, jak uvedla firma v Hamburku. Rukopis nebyl v posledních pětačtyřiceti letech dražen a ani nebyl vystavován. Skladba pro loutnu vznikla pravděpodobně mezi lety 1740–1745. Dle rukopisu lze vyvodit závěr, že dílo bylo napsáno jedním dechem. Bachovy poznámky na okraji rukopisu ukazují, že se jedná o první verzi a nikoli úpravu existujícího díla.

Méně než deset kompletní rukopisů Bacha je v současné době podle aukční síně v soukromých rukách, včetně dvou instrumentálních děl a šesti kantát. Rukopis BWV 988 má odhadovanou hodnotu 1,9 až 2,5 milionů eur a bude vydražen 13. července v Londýně.
více zde


Osm set let drážďanského chlapeckého sboru Dresdner Kreuzchor

Dresdner Kreuzchor oslavuje v roce 2016 své osmisté výročí. Jako jeden z nejstarších a nejznámějších chlapeckých sborů na světě sídlí v hlavním městě Saska a je jednou z turistických atrakcí v Drážďanech.

Dresdner Kreuzchor (zdroj bach-cantatas.com)
Dresdner Kreuzchor (zdroj bach-cantatas.com)

O úplných začátcích sboru je velmi málo informací a mnohé se lze jen domnívat. Za osm set let historie se toho stalo mnoho: králové a vlády se měnily, války zničily chrámy a někdy i morálku sboru. Během Sedmileté války byli sboristé nuceni nastoupit vojenskou službu.

Intendantem a hudebním ředitelem Kreuzchoru je Roderich Kreile. Od reformace je již osmadvacátým kantorem a tento post je jedním z nejvyšších církevních hudebních postů v Německu. Je zodpovědný za přípravu veškerého repertoáru a diriguje většinu hudebních vystoupení sboru. Více jak šedesát zaměstnanců se stará sedm dní v týdnu po celý den o vzdělání, zdravou výživu a pečuje celkem o sto třicet mladých chlapců.


Riccardo Chailly zrušil koncert na rozloučenou v Lipsku

Riccardo Chailly zrušil plánovaný koncert na rozloučení. Ředitelství Gewandhausu oznámilo, že se koncert pro nemoc bez náhrady neuskuteční. Současně vedení orchestru hledá na koncerty 16. a 17. června náhradu. Riccardo Chailly vedl orchestr od roku 2005 a v září minulého roku oznámil svůj předčasný odchod. Velmi brzy nato představilo vedení orchestru nového nástupce – lotyšského dirigenta Andrise Nelsonse. Chailly se počátkem roku 2015 stal hudebním ředitelem La Scaly, od listopadu je tam také šéfdirigentem.

Riccardo Chailly (foto archiv autora)
Riccardo Chailly (foto archiv autora)

Z kuloárů zaznívá, že Chailly, který je také hudebním ředitelem v Lucerne Festival, v orchestru nahradil lipské hudebníky orchestrálními hráči z Milána. Zatím se žádná strana k této situaci nevyjádřila.


Jak dirigoval desetiletý Yannick Nézet-Séguin

Když bylo nedávno oznámeno, že Yannick Nézet-Séguin bude novým hudebním ředitelem v Metropolitní opeře v New Yorku, známý montrealský dirigent řekl, že se splnil jeho celoživotní sen. Když říká celoživotní, není to vtip. V archivu CBC se našlo následující krátké video desetiletého Yannicka, když dirigoval Ravelovo Bolero.

Desetiletý Yannick Nézet-Séguin diriguje (zdroj musicaltoronto.org)
Desetiletý Yannick Nézet-Séguin diriguje (zdroj musicaltoronto.org)

Vášeň desetiletého Yannicka při provedení můžete vidět zde .


Zemřel autor Amadea Peter Shaffer
Brilantní anglický dramatik Peter Shaffer, mimo jiné autor hry Equus (1975) a Amadeus (1979), zemřel v Irsku ve věku devadesáti let.

Jeho alternativní život Mozarta, viděný očima hořkého soupeře Antonia Salieriho, úplně převrátil veřejný obraz Mozarta. Později hru přepracoval do filmového scénáře a film Amadeus, jehož režisérem byl Miloš Forman, získal osm Oscarů a řadu dalších ocenění.

Saul Zaentz, Peter Shaffer, Jeffrey Jones, Miloš Forman (foto Reuters/Petr Josek)
Saul Zaentz, Peter Shaffer, Jeffrey Jones, Miloš Forman – tvůrci filmu Amadeus (foto Reuters/Petr Josek)

Třicet sedm let po premiéře a vyprodaných představení se hra znovu vrací do anglického Národního divadla. Představení se konají v období od 19. října do 31. prosince 2016.


Orchestra Mozart opět na scéně

Orchestra Mozart (foto © ANSA)
Orchestra Mozart (foto © ANSA)

Mozart Orchestra, symfonický orchestr vytvořený v Bologni Claudiem Abbadem v roce 2004, se vrátí ke koncertování 6. ledna 2017 po třech letech mlčení. Stane se tomu tak opět v Bologni v Auditoriu Manzoni s Bernardem Haitinkem u dirigentského pultu. Sólistkou bude houslistka Isabelle Faust, jedna z umělkyň, která nejčastěji spolupracovala s orchestrem. Soubor přestal hrát v roce 2014 pro Abbadovu nemoc a finanční škrty italské vlády. Díky crowdfundingu  je cílem zajistit 500 000 € na zajištění dvouleté činnosti orchestru. Doposud bylo vybráno 64 085€ od sedmi set šedesáti dvou dárců.
více zde


Koncertní mistr Vídeňských filharmoniků odchází po pětačtyřiceti letech ve službě

Rainer Küchl se rozloučil s Vídeňskými filharmoniky a Státní operou na představení Straussova Růžového kavalíra.

Rainer Küchl se loučí s Vídeňskými filharmoniky a Státní operou na představení Straussova Růžového kavalíra (foto archiv autora)
Rainer Küchl se loučí s Vídeňskými filharmoniky a Státní operou na představení Straussova Růžového kavalíra (foto archiv autora)

Jako dvacetiletý udělal konkurz a nastoupil na místo Willi Boskovského v roce 1971. Za tuto dobu absolvoval v opeře více jak pět tisíc představení. Od 1. září 2016 se stane koncertním mistrem Jose Maria Blumenschein, který byl v minulosti prvním hráčem v Philadelphia Orchestra a od roku 2010 prvním koncertním mistrem WDR Sinfonieorchester Köln.

Poslechněte si Rainera Küchla u prvního pultu v Brahmsově 2. symfonii s fenomenálním Carlosem Kleiberem.


Autentická interpretace z iPadu

Stažení rukopisů zdarma zřejmě nahradí drahé a nepraktické kopírování a nákup drahých notových materiálů. Nyní hudebníci čtou hudbu přímo z rukopisů. Violoncellista Matt Haimovitz vystupuje se svým iPadem a provádí například Schubertovu sonátu Arpeggione nebo hraje sólové sonáty Johanna Sebastiana Bacha z kopií partů vytvořených Annou Magdalenou Bach.

Nicholas Kitchen, houslista v Borromeo String Quartet, připomíná frustrace z jeho raných setkání s rukopisy, kdy v knihovnách musel partiturami listovat v uzavřeném prostoru a s bílými rukavicemi.

Borromeo String Quartet (foto archiv autora)
Borromeo String Quartet (foto archiv autora)
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat