Hudební kurýr (25)

  1. 1
  2. 2


Dmitri Hvorostovsky se podrobí další chemoterapii
Tato zpráva přišla jako blesk z čistého nebe. Loni na podzim, když se Dmitri Hvorostovsky vrátil k práci po léčbě na onkologické klinice Royal Marsden v Londýně, všichni chtěli věřit, že onemocnění je zažehnáno.

Dmitri Hvorostovsky (foto Pavel Vaan & Leonid Semenyuk)
Dmitri Hvorostovsky (foto Pavel Vaan & Leonid Semenyuk)

Na radu lékařů v minulých dnech odřekl vystoupení v titulní roli Verdiho opery Simon Boccanegra. Text jeho vyznání na síti Facebook:

„Drazí přátelé: Jsem zklamán, že musím odstoupit ze Simona Boccanegry ve Vídeňské státní opeře. Na příkaz lékařů se podrobím dalšímu kolu chemoterapie. Jsem optimistou stran tohoto léčení a těším se na své nadcházející koncerty v Německu i jinde. Do té doby vám všem děkuji za vaše pokračující přání všeho dobrého. S dobrým pocitem a láskou Váš DH“


Zubin Mehta aneb Co musí udělat dirigent pro posluchače

Na filharmonickém koncertu ve Vídni byli milovníci hudby ohromeni. Stejně tak jako v Praze turisté i pozvaní hosté zavrženíhodně tleskají po jednotlivých větách – i za dob Mozarta, Schuberta či Brahmse to bylo zvykem – ovšem při provedení „Velké“ Symfonie C dur Franze Schuberta došlo k neobvyklému překvapení.

Zubin Mehta (foto FB Z. Mehty)
Zubin Mehta (foto FB Z. Mehty)

Zubin Mehta posadil flétny na místo koncertního mistra prvních houslí a celá sekce dřevěných dechových nástrojů seděla v kruhu před jeho dirigentským pultem.  Zdůraznil tímto krokem důležitost fléten, hobojů, klarinetů a fagotů a veškeré smyčce posadil za ně. Zvuk se linul ze středu, zazněl zřetelněji, velmi rytmicky a diferenciovaně. Ostatně smyčce Mehtu důvěrně znají a mohou s ním hrát téměř poslepu, i když sedí vzadu.


Poloprázdný mnichovský Gasteig na koncertě s London Symphony Orchestra

Oktoberfest zřejmě odlákal publikum z koncertu pořádaného maďarskou koncertní agenturou v rámci festivalu Bartok For Europe.

Gasteig Mnichov - poloprázdný sál (foto archiv autora)
Gasteig Mnichov – poloprázdný sál (foto archiv autora)

V sále pro 2.387 posluchačů jich sedělo maximálně 400. Program byl lákavý:

Claude Debussy: Prélude à l’après-midi d’un faune
Ludwig van Beethoven: Klavírní koncert č. 1, C dur op. 15
Claude Debussy: Iberia
Béla Bartók: Podivuhodný mandarín

Valery Afanassiev (klavír) / Dirigent: Vladimir Jurowski

Vstupenky od 40 do 80 €, pivo na Oktoberfestu 10,40 €. Kde byla chyba?


Braniborský koncert č. 5 v interpretaci Glenna Goulda  z roku 1960

Pro milovníky umění Glenna Goulda


Chudák Mozart se v hrobě obrací

The Guardian zveřejnil před novým nastudováním Dona Giovanniho v Londýně snímky z inscenací v minulých letech. Fotografie jsou plné barev, ale především kontroverzní. Jsou také příspěvkem k diskuzi vedené na našem portálu.
více zde


Geniální třináctiletá harfistka

Alisa Sadikova vystupovala v Carnegie Hall, v St. Petersburg Philharmonic Hall a pravidelně vystupuje na festivalech po celém Německu a Rusku. Poslechněte si její umění.

Nyní je Alisa studentkou Speciální hudební školy Petrohradské konzervatoře. Její učitelkou je Karina Maleeva. Je podporována nadací Vladimíra Spivakova. Domácí video v té době sedmileté Alisy s první větou Händelova koncertu zhlédlo na YouTube 427.293 uživatelů.


Ve věku 92 let zemřel dirigent Neville Marriner

Ve věku dvaadevadesáti let včera zemřel slavný, světově uznávaný britský dirigent a houslista Sir Neville Marriner (informovali jsme mimo jiné zde). Neville Marriner má řadu svých obdivovatelů i v Česku.

Sir Neville Marriner (zdroj en.wikipedia.org/Araceli Merino)
Sir Neville Marriner (zdroj en.wikipedia.org/Araceli Merino)

Neville Marriner byl dlouholetým uměleckým šéfem Akademie sv. Martina v polích, kterou založil v roce 1958. Těleso, jehož doménou se stala interpretace barokní a klasicistní hudby, vedl do roku 1992. Marriner se podílel také na hudbě k filmu Amadeus režiséra Miloše Formana. Královna Alžběta II. ho v roce 1985 za zásluhy povýšila do šlechtického stavu.

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na