Hudební kurýr

  1. 1
  2. 2

Soutěž vytvořil generální ředitel společnosti Glyndebourne Sebastian F. Schwarz, který předsedá panelu hodnotitelů, složenému z hudebních ředitelů velkých operních domů. Semifinále a finále soutěže budou přístupné široké veřejnosti. Sky Arts, oficiální britský vysílací partner Glyndebourne, bude soutěž přenášet do televizní sítě. Zahajovací soutěž, která vyvrcholí v březnu 2018, bude vyžadovat, aby se zpěváci soustředili na dílo Wolfganga Amadea Mozarta. Soutěž je otevřena pro osoby ve věku do osmadvaceti let a vybrané soutěžící doprovodí Orchestra of the Age of Enlightenment.
více zde


Projekt londýnské koncertní síně za 250 milionů liber začíná hledat architekty

Začátek soutěže o design je velkým krokem vpřed při vytváření nového sídla London Symphony Orchestra. Zástupci nové koncertní síně v Londýně začali hledat architekty, inženýry a akustiky, aby vytvořili budovu od nuly v srdci náměstí Square Mile. Oznámení soutěžního procesu představuje významný krok vpřed pro projekt, který se zdál mrtvý poté, co vláda v loňském roce odstoupila od jeho podpory. Původní odhad nákladů ve výši 278 milionů liber byl revidován na 200 až 250 milionů liber.

Museum of London (zdroj commons.wikimedia.org / foto Maarten Jansen)

Projekt Centre for Music počítá s vytvořením koncertní síně světové třídy v místě, na kterém v současné době sídlí Museum of London. Tato lokalita bude uvolněna poté, co muzeum dokončí přesun na nové, větší a přístupnější místo na Smithfield Market. Plán byl původně podpořen vládou, přičemž bývalý kancléř George Osborne nabídl 5 milionů liber na zaplacení obchodního plánu. Jeho nástupce Philip Hammond financování zrušil v listopadu 2016 a řekl, že plán není „cenově dostupný”.

Realizace se v současné době připravuje poté, co město (City of London) podpořilo výstavbu částkou 2,5 milionu liber, a oznámení o zahájení zadávacího procesu je považováno za znamení významného pokroku. V porotě výběrového řízení je i česká architektka Eva Jiřičná.

Designovaný šéf London Symphony Orchestra Sir Simon Rattle tvrdí, že v Londýně momentálně neexistuje odpovídající koncertní síň světové úrovně a v současném domově London Symphony Orchestra v Barbicanu nelze realizovat ani pětinu orchestrálního repertoáru.


Air Canada je nejlepší leteckou společností pro hudebníky

Mezinárodní federace hudebníků vyznamenala poprvé leteckou společnost Air Canada „za vynikající obchodní politiku na podporu cestujících hudebníků“. Cena byla předána při zahájení čtvrté mezinárodní konference v Montrealu. Air Canada je již více než pětatřicet let oficiálním leteckým přepravcem osmi velkých orchestrů v Kanadě. Od roku 2015 nabízí zvláštní podmínky pro hudebníky. Patří k nim přednostní nástup na palubu letadel a 50 procentní sleva na nástroje, které přesahují velikost příručních zavazadel a potřebují další sedadlo.

Air Canada (zdroj commons.wikimedia.org/flickr.com / Brian)

Mezinárodní federace hudebníků se zasadila o spravedlivé podmínky při přepravě nástrojů v letadlech. Tato aktivita se stala nutností, protože hudebníkům je často odepřeno brát s sebou drahé nástroje na palubu a musí být dopravovány v nákladovém prostoru. Často bývají těžce poškozeny.


Housle Matteo Goffriller (1720), ukradené v Londýně, byly nalezeny a vráceny

Britská dopravní policie zachránila tři sta let staré housle, které byly 24. března letošního roku ukradeny z vrchního zavazadlového prostoru vlaku London Gatwick Express. Nástroj ze sedmnáctého století patří londýnské houslistce Carol Slater a byl darem od jejího otce před více než čtyřiceti lety.

housle Matteo Goffriller – 1720 (zdroj archiv autora)

Carol Slater a její manžel, violista Ian Jewel, si uvědomili, že nástroj chybí, když chtěli vystoupit z vlaku v 18.30 hodin v londýnské stanici Victoria, aby stihli letecký spoj. Policie po důsledném pátrání a vyšetřování nyní nástroj nalezla v domě v severozápadní části Londýna. Podle sdělení policie byl přístroj „mírně poškozen, ale byl bezpečně vrácen majiteli”. Z krádeže byla obviněna jednapadesátiletá žena.


Polský klavírista Szymon Nehring se stal vítězem 15. ročníku soutěže Arthura Rubinsteina v Izraeli

Kromě první ceny 40.000 USD získal dalších pět dalších ocenění. Na druhém místě se umístil rumunský účastník Daniel Petrica Ciobanu a třetí byla americká finalistka Sara Daneshpour. Jednadvacetiletý Szymon Nehring je považován za nejlepšího mladého klavíristu v Polsku.

Szymon Nehring (zdroj YouTube)

V soutěži Fryderyka Chopina ve Varšavě v roce 2015 skončil šestý. Peter Donohoe, jeden z porotců sdělil, že hlasování poroty bylo téměř jednomyslné. Ve finále hrál vítěz Koncert č. 1 Ludwiga van Beethovena a Koncert č. 3 Sergeje Rachmaninova.
více zde

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na