Hudební kurýr (8)

  1. 1
  2. 2
  3. 3


Hlad po evropské kultuře v Číně

Zájem veřejnosti a institucí o umění a literaturu, oproti klesajícímu zájmu v Evropě, je v Asii zřejmě neutuchající. V současné době se do čínštiny překládají všechna díla Johanna Wolfganga von Goethe. V tchajwanském městě Kaohsiung vyrostlo velké kulturní centrum s operou (2.300 míst), symfonickým sálem (2.000 míst), komorním sálem (470 posluchačů) a divadlem (až 1.250 sedadel).

National Kaohsiung Center for the Arts (foto archiv autora)
National Kaohsiung Center for the Arts (foto archiv autora)

O kulturní život v tomto třímiliónovém městě se postarají zejména umělci z Evropy a Ameriky. Centrum bylo otevřeno inscenací opery Turandot v provedení Deutsche Oper am Rhein.
více zde


Výročí narození klavíristy Emila Gilelse

V letošním roce uplyne sto let od narození Emila Gilelse, po Svjatoslavu Richterovi druhého nejvýznamnějšího ruského klavíristy (19. října 1916 – 14. října 1985).

Emil Gilels (foto archiv autora)
Emil Gilels (foto archiv autora)

Již třetí ročník festivalu pořádá Vysoká hudební škola ve Freiburgu. Mimo koncerty Grigorije Sokolova a Jevgenije Kissina se čeká také vystoupení nositele stříbrné medaile z Čajkovského soutěže, dvacetiletého George Li. Zakladatelem přehlídky, která navíc pořádá mistrovské kurzy a přednášky, je bývalý žák Emila Gilelse a profesor školy Felix Gottlieb.
více zde


Houslistka Vanessa Mae a její nejen olympijské eskapády

Vanessa Mae (foto archiv)
Vanessa Mae (foto archiv)

Mae hraje jak na klasické, tak na elektrické housle populární skladby od klasiky až po pop. Kromě jiného je kritizována pro vážné porušování lidských práv za svoje vystoupení na oslavě narozenin čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova, kde za vystoupení obdržela 500.000 dolarů. Na otázku, odkud pocházel tak vysoký honorář, Kadyrov odpověděl: „Aláh nám dal.“ Za svoji účast na Olympijských hrách 2014 v Soči byla v roce 2015 lyžařským svazem FIS obviněna, že podváděla v kvalifikaci na olympijskou soutěž, a byla jí zakázána účast ve sportovních soutěžích na dobu čtyř let. V soutěži v obřím slalomu skončila na šedesátém sedmém místě jako poslední. Zákaz, kterému se nyní brání soudně, jí byl udělen na základě čtveřice obřích slalomů ve Slovinsku, které se uskutečnily na žádost jejího managementu. Výsledky závodů však byly zmanipulovány tak, aby houslistka získala body potřebné pro účast na hrách. Nadaná houslistka již jako desetiletá vystoupila s London Philharmonic Orchestra a vystudovala na Royal College of Music v Londýně. V dubnu 2006 byla označena za současnou nejbohatší houslistku své generace s odhadovaným bohatstvím přibližně 64 milionů dolarů, jež pocházejí z koncertů a z asi 10 milionů prodaných nahrávek.


Hledáte noty ke svému studiu? IMSLP vám nabízí novou formu stahování

International Music Score Library Project (IMSLP) je projekt, jehož cílem je vytvoření virtuální knihovny veřejně přístupných hudebních partitur. Funguje od 16. února 2006 a patří mezi největší archivy partitur veřejně přístupných přes internet.

International Music Score Library Project Petrucci Music Library oznámilo v prosinci nový plán členství. Doposud byla tato služba zcela zdarma. Poskytuje přístup k více než 350.000 partitur nechráněných autorskými právy a k více než 30.000 hudebních nahrávek. Nové členství, které stojí 22,80 $ na rok, bude poskytovat určité výhody. Není však povinné a uživatelé mohou nadále využívat službu zdarma.

Placené členství bude pro stahování bez čekací doby; ti, kdo i nadále budou využívat bezplatnou službu, musí počkat 15 sekund před zobrazením materiálů. Placené členství bude bez reklam. Důvodem je nutnost příjmů z jiných zdrojů, neboť financování není pro tento portál v dlouhodobém horizontu udržitelné.
více zde


Elbphilharmonie: hamburský tunel Blanka

Přesně za rok, 11. a 12. ledna 2017, by měla být – po řadě let odkladů – otevřena Elbphilharmonie v Hamburku. Stánek symfonické a komorní hudby, situovaný ve 110 metrů vysoké budově, provází opakované zdržení a zejména zvyšování nákladů. Jeho celková cena se vyšplhá na více než 789 miliónů eur.

Elbphilharmonie (foto archiv autora)
Elbphilharmonie (foto archiv autora)

Na slavnostní otevření ve formě dvou koncertů bude čtvrtina vstupenek slosována, a otevření tak bude přístupné nejen pozvaným hostům. Do konce června 2017, před definitivní novou koncertní sezonou, bude realizováno více než dvě stě koncertů ve velkém sále a sto koncertů v sále komorním. Mělo by se jednat o jeden z nejlepších koncertních sálů vůbec. Velký koncertní sál s kapacitou 2.100 návštěvníků je stavěn na principu „viničné architektury“, jejímž příkladem je například konstrukce Berlínské filharmonie (architekt Hans Scharoun) postavené v roce 1957. Pódium je situováno uprostřed sálu a sedadla stoupají, tak jako na vinohradech, vzhůru ze všech stran. V sále budou instalovány varhany a bude jej možno využít rovněž pro jazzové a populární koncerty. Akustika sálu je v péči významného japonského akustika Yasuhisa Toyoty. Komorní sál bude mít kapacitu 550 posluchačů.
více zde


Novoroční koncert Vídeňských filharmoniků 2016

Již potřetí se ujal taktovky v čele Vídeňských filharmoniků lotyšský dirigent Mariss Jansons. Tradice novoročních koncertů ze Zlatého sálu Musikvereinu, který má vynikající akustiku, začala před pětasedmdesáti lety. V minulosti byly koncerty řízeny „Stehgeigerem“ od pultu prvních houslí a nezapomenutelným představitelem této éry byl Willy Boskovsky. V následujícím roce bude koncert dirigovat, jako doposud nejmladší dirigent, Gustavo Dudamel.

Gustavo Dudamel (foto archiv autora)
Gustavo Dudamel (foto archiv autora)

Tento venezuelský dirigent (v současné době šéfdirigent Los Angeles Philharmonic) s orchestrem spolupracuje od roku 2007 a představil se také na krásném letním koncertě v roce 2012 v zámeckém parku Schönbrunn. Byl také jedním z kandidátů na místo dirigenta Berlínských filharmoniků, ke kterým byl však zvolen (hlasováním orchestru) Kirill Petrenko.

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na