Hudební současnost završila letošní ročník Freejazzovým triem

  1. 1
  2. 2

Závěrečnou skladbou koncertu se stala adaptace jazzové kompozice Beautiful love, která přinesla už poněkud konformnější pojetí jazzového hraní. Jako i v předešlých improvizacích se zde projevily bohaté zkušenosti Vlastimila Šmídy a Mariana Friedla coby jazzových interpretů. Klavírista improvizoval i doprovázel s ležérním nadhledem, užíval typické off-beaty, překvapivé akcentace jednotlivých tónů melodických linií i nejrůznější riffy, tonální vybočení či kvartové akordy, jimiž lze spolehlivě okořenit i to nejlíbeznější jazzové téma. Daniel Skála přispíval k jazzovému tvoření naopak postupy spíše klasickými, rád se držel víceméně v tonální či modální rovině, jeho improvizace měly často lidový nádech a nejednou zazněl postup s lydickými zvětšenými kvartami. Jeho hra tak sice byla od jazzu poměrně vzdálena, přispěla však k celkovému projevu jako osvěžující fúze několika různých hudebních světů a pomohla vytvořit překvapivý přesah.

Freejazzový koncert Hudební současnosti prokázal mimo jiné jeden zajímavý rozměr. Jeho snahou a vlastně i snahou celého festivalu bylo poukázat na pravý, ryzí smysl hudby, jímž je vzdělávání veřejnosti a pozvednutí lidských myslí nad úroveň všednosti. Proto také naprosto nevadilo, že sál během závěrečného koncertu zrovna nepraskal ve švech. Záměrem události byl pravý opak bombastičnosti. Program koncertu si nekladl za cíl přilákat co nejširší masu posluchačstva a nakrmit ji lacinou potravou, po níž se zapráší, nýbrž naopak – ponechal si svou svébytnost a uměleckou čest, i za cenu toho, že posluchačská obec bude nemnohá, za to však vnímavá a otevřená.

 

Hodnocení autorky recenze: 80%

Hudební současnost 2016
Závěrečný koncert HS
„Freejazzové trio“
Daniel Skála (cimbál)
Vlastimil Šmída (klavír)
Marián Friedl (kontrabas)
Miroslava Mechelová (tanec)
Scénografie, světla: Tomáš Volkmer
Dramaturgie: Daniel Skála
Spoluúčinkují žáci Múzické školy v Ostravě Mariánských horách: Anna Opartyová (zpěv), Martin Šindler (zpěv), Adam Olšaník (klavír, zpěv)
3 sochy – práce studentů Ateliéru sochařství Fakulty umění Ostravské univerzity: Petra Doležalová, Jozef Horvát, Petr Szyroki
16. listopadu 2016 sál Janáčkovy konzervatoře Ostrava

program:
– Tematická improvizace
(Freejazzové trio, Martin Šindler)
– Volná improvizace
(Freejazzové trio, Daniel Skála, Adam Blažek)
– Repetitivní improvizace
(Freejazzové trio)
– Wayne King, Victor Young, Egbert Van Alstyne: Beautiful love
(Freejazzové trio)

www.hudebnisoucasnost.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Hodnocení

Vaše hodnocení - Závěrečný koncert HS „Freejazzové trio“ (Hudební současnost 16.11.2016)

[yasr_visitor_votes postid="232755" size="small"]

Mohlo by vás zajímat