Ian Bostridge do Brna nepřijede, zastoupí ho Toby Spence. Pro páteční Carsenovu Káťu je v Janáčkově divadle už napuštěn bazén

Jen dva dny před svým začátkem hlásí festival Janáček Brno změnu ve svém programu. Jedna z hvězd letošního ročníku brněnského bienále, britský tenorista Ian Bostridge, kvůli nemoci svoji účast odřekl. Managementu festivalu se nicméně pro Janáčkův Zápisník zmizelého podařilo sehnat náhradu, a to taktéž Brita Tobyho Spence. Se Zápisníkem má mimo jiné zkušenosti z provedení v londýnské Wigmore Hall, jeho kariéra zahrnuje produkce v Royal Opera House či English National Opera, ale i Met či San Francisco Opera. Sobotní termín brněnského koncertu zůstává nezměněn, pouze druhá část ohlášeného programu – Cigánské melodie – zazní v podání Václavy Krejčí Houskové.

Toby Spence (zdroj roh.org.uk)
Toby Spence (zdroj roh.org.uk)

Festival Janáček Brno zahájí v pátek inscenace Káti Kabanové v režii uznávaného kanadského tvůrce Roberta Carsena, založené na symbolice a vizuální atraktivitě vody. Hladina s proměnlivými dřevěnými lávkami a ostrovy pokryje celé jeviště Janáčkova divadla, technicky mimořádně náročná scénografie vyžaduje 15.000 litrů vody, 700 litrů se denně odpaří, proto je nutné hladinu dopouštět, vodu chemicky ošetřovat, každodenně kontrolovat její čistotu i teplotu.

“Voda dokáže lidi spojovat, ale také oddělovat, izolovat,” řekl dnes novinářům dvaašedesátiletý Robert Carsen. Jeho “vodní” Káťu Kabanovou už měli možnost vidět diváci na mnoha předních scénách v Evropě včetně milánské La Scaly, v Brně však nejde jen o další reprízu putovní produkce, ale o zcela nové nastudování, které zůstane na repertoáru Národního divadla Brno i do budoucna.

Leoše Janáčka dnes Carsen označil za svého nejoblíbenějšího skladatele. “A neříkám to jen proto, že jsem v Brně,” uvedl uznávaný režisér. Zdůraznil Janáčkovu autenticitu, osobitost a odvahu komponovat po svém, bez ohledu na to, co si mysleli současníci. “Když pak posloucháme další skladatele dvacátého století, slyšíme, kolik se toho od Janáčka naučili,” doplnil Carsen. Roli Káti v inscenaci ztvární Pavla Vykopalová, Borise zpívá dánský tenor Magnus Vigilius, Eva Urbanová úlohu Kabanichy.

L. Janáček: Káťa Kabanová - Pavla Vykopalová (Káťa) a Magnus Vigilius (Boris) - ND Brno 2016 (zdroj FB NDB)
L. Janáček: Káťa Kabanová – Pavla Vykopalová (Káťa) a Magnus Vigilius (Boris) – ND Brno 2016 (zdroj FB NDB)

Páté bienále Janáček Brno potrvá do 18. října. Prodány jsou zatím tři čtvrtiny vstupenek na festivalové akce, zájem je větší než při minulém ročníku. “Cílem festivalu je to, abychom dokázali českému i zahraničnímu publiku ukázat Janáčka v jiných, různých interpretacích,” řekl umělecký šéf opery pořádajícího Národního divadla Brno Jiří Heřman.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat