Ivo Kahánek kvůli novoročnímu koncertu vynechá výšlap na Lysou horu

Absolutní vítěz hudební soutěže Pražské jaro z roku 2004 Ivo Kahánek bude hostem novoročního koncertu České filharmonie, který se uskuteční 1. ledna v pražském Rudolfinu. Přední český klavírista se představí v Koncertu pro klavír a orchestr a moll Edvarda Griega. Rodák z Frýdku-Místku proto letos vynechá tradiční výšlap na Lysou horu v Beskydech a nesmí to ani přehnat se silvestrovskými přípitky.

„S koncertem souvisí i to, že tak trochu přestávají existovat vánoční svátky, protože trávíte spoustu času zkoušením. Na Vánoce jsem zvyklý na den nebo dva vysadit, ale tento rok to nepůjde. Ale těším se, už jsem několik novoročních koncertů zažil, takže vím, že mají dobrou atmosféru,“ řekl Ivo Kahánek.

Ivo Kahánek (zdroj ivokahanek.cz / foto Emil Bratršovský)

Program novoročního koncertu dále nabídne díla Nikolaje Rimského-Korsakova, Camilla Saint-Saënse, Pabla de Sarasateho a Maurice Ravela. „Novoroční koncert České filharmonie je poměrně nová tradice, ale velmi rychle si získal přízeň publika. Repertoár je velmi pestrý, protože novoroční koncerty nebývají tolik sešněrovány klasickými dramaturgickými pravidly. Připravené skladby patří k tomu nejkrásnějšímu klasickému repertoáru, který je publikem vyhledáván,“ podotkl Kahánek.

Ještě před novoročním koncertem vystoupí Ivo Kahánek ve dnech 20. až 22. prosince s Českou filharmonií a jejím budoucím šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Ten od nové sezony nahradí Jiřího Bělohlávka, který zemřel letos v květnu.

„Po takové osobnosti, navíc bytostně spjaté s českým prostředím, se nedá najít náhrada. Dá se jedině udělat další krok a v tomhle ohledu mám pocit, že Byčkov je správnou volbou. O jeho světovém renomé není pochyb a v České filharmonii nalezl zalíbení. Znám ho zatím jenom z publika a působí na mě dojmem hudebního mága,“ řekl Kahánek, který pod jeho vedením zahraje v Dvojkoncertu pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány Bohuslava Martinů.

Navázání spolupráce se Semjonem Byčkovem považuje Ivo Kahánek za další výzvu ve svém uměleckém životě. „Je to zážitek, jako tomu bylo se Simonem Rattlem nebo Jiřím Bělohlávkem. Všichni tito dirigenti mají společné to, že vždycky byli absolutně soustředěni na hudbu, nikdo si nehrál na hvězdu,“ prohlásil.

Za další významné události končícího roku Ivo Kahánek považuje účast na jarním festivalu v Monte Carlu a dalších sólových koncertech v Evropě, zahájení natáčení CD s dirigentem Jakubem Hrůšou a Bamberskými symfoniky nebo účast na festivalu Smetanova Litomyšl.

Ivo Kahánek se letos také stal členem PETROF Art Family, volného sdružení umělců spojených s tradiční českou značkou PETROF. Je tvůrcem speciální koncertní řady Antonína Petrofa. Podílí se na její dramaturgii a bude v rámci této řady koncertů i vystupovat. Vedle koncertování Ivo Kahánek vybírá piana pro hudební instituce, jako jsou Česká filharmonie, Symfonický orchestr Českého rozhlasu či Filharmonie Brno.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat