Jana Boušková v době koronaviru: Jedinou šanci vidím v každém z nás

  1. 1
  2. 2

Klávesnice klavíru se stále čistila. Při zkoušce, která probíhala už den předem, jsme o všech těchto opatřeních, byly důrazně informováni. Celý štáb se pohyboval po Rudolfinu nejen v rouškách, ale v celých ochranných oblecích, jak to vídáme v televizních přenosech z ohrožených oblastí. Celý koncert byl obrovsky silný moment pro nás všechny a já tímto ještě jednou všem děkuji.

Jana Boušková – příprava na benefiční koncert 28.3. v Rudolfinu (foto Petr Kadlec)

Chystáte další online produkce pro veřejnost? Mohou se Vaši příznivci těšit na nějaké vysílání záznamů Vašich koncertů či představení?
Ano, dostala jsem už další nabídky na možné live koncerty v televizi, tak věřím, že je budu v blízké době absolvovat. Uvažuje se také o tom, že pokud by komorní koncerty nebyly v následujících měsících stále přístupné veřejnosti, streamovaly by se přes internet, aby posluchači o tyto koncerty úplně nepřišli.

Jaký vidíte dopad koronavirové krize na českou i světovou kulturu?
Bude to mít určitě obrovské dopady pro celý svět, které by mohly ohrozit dokonce i existenci kultury vůbec. Tato krizová doba je pro muzikanty opravdu nesmírně těžká, a to nemluvím o orchestrech a pořadatelích kulturních akcí, kteří tak přicházejí o nesmírné množství financí. Všichni teď žijeme v nejistotě, co bude a jak bude. Jedinou šanci vidím v každém z nás, v naší naději a pozitivním pohledu, že to zvládneme a kultura – to, co je pro lidstvo tak ušlechtilé – také. Musíme!

Smetana: Vltava

Moc nás potěšily nadšené reakce na Smetanovu Vltavu v přednesu Jana Boušková – Harpist. A tak vám tuto nádhernou hudbu nabízíme ještě jednou a připojujeme vzkaz od paní harfistky. ??•••„Hrát s maskou není pro hudebníka jednoduché. Nejenže jsou hůř vidět struny, ale také dýchání přes masku činí hraní obtížnější. Atmosféra ale byla jedinečná a já se cítím poctěna, že jsem mohla být součástí tohoto unikátního koncertu. Všem moc děkuji za podporu! Pokud se můžete do sbírky zapojit, moc vás o to jménem svým i jménem České filharmonie prosím. Děkuji!“•••Reprízu benefičního koncertu pro nemocnice bojující s koronavirem odvysílá dnes ve 22.25 ČT art. Sbírka stále běží, více na www.darujme.cz.

Posted by Česká filharmonie on Wednesday, April 1, 2020

Myslíte, že současná situace bude mít na budoucnost i nějaký pozitivní efekt?
Já jsem přesvědčena, že tato situace přinese i svá pozitiva. Věřím, že někteří lidé například přehodnotí své priority, věřím, že by se svět mohl stát opět pokornějším a uctivějším k hodnotám, na které se už pomalu zapomínalo. Jako by tato pohroma byla pro svět nějakým pomyslným vztyčeným varovným prstem shůry. Svět po pandemii již nebude stejný. Vnímám toto období jako jistý milník, který všechno a všechny změní a já pevně věřím, že jen k lepšímu, i když to nebude v počátcích jistě lehké. Držme si ale všichni palce, ať to přečkáme hlavně ve zdraví. To ostatní pak můžeme s našim pozitivním pohledem a nadějí jistě zvládnout! Opatrujte se!

Děkujeme za rozhovor!

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat