Jakmile nastoupím, nesmím zaváhat. Rozhovor se sopranistkou Vandou Šípovou

  1. 1
  2. 2

Mám vynikající domácí zázemí. Ale radši se mě neptejte, kolik toho projezdím na zkoušky a představení mimo Prahu. (směje se)

Jak vím, udržujete fyzickou kondici pravidelným běháním. Jak to vidíte s obvyklými pověrami ohledně životosprávy operních pěvců? Jíte třeba oříšky před vystoupením?

Raději oříšky před vystoupením nejím, ale přesto si myslím, že v tom hlavní roli hraje psychika. Pokud na pověru věříte, pak ten mechanismus funguje a vy můžete ochraptět z psychosomatických příčin.

Věnujete se i koncertní činnosti.

Ano, pokud to čas dovolí. Velmi mám ráda písně Alexandra Zemlinského, Arnolda Schönberga, ale můj vůbec nejoblíbenější opus jsou Čtyři poslední písně Richarda Strausse, ke kterým mne před lety přivedl Jaromír Šalamoun a vždy jsou pro mne spojeny se vzpomínkou na tohoto skvělého umělce a člověka.

V posledních dekádách zpívají Čtyři poslední písně spíše „vysokotonážní“ hlasy, ale nádherně je třeba zpívají i lyrické soprány jako Elisabeth Schwarzkopf nebo Lisa Della Casa.

Ano, to je pravda, ale s lyričtějším fondem vynikne něha a často i textová složka. Za naprosto nádhernou považuji třeba interpretaci Lucie Popp.

Na závěr se ještě vráťme k operním postavám. Vždycky mě u vašich postav fascinuje dokonalá fyzická proměna. Jste dokonalou svůdnicí jako La Charmeuse v Massenetově Thaïs, traumatizovanou a nejistou neurotičkou Glauce nebo poprvé zamilovanou mladičkou Gildou. Každá vaše postava je zcela jiná a vaše skutečná osobnost jako by se vytratila. Nikdy vás nemohu při vstupu na scénu poznat a začnu listovat programem, zda opravdu zpívá Vanda Šípová.

Děkuji, to mě moc těší. Ke každé roli přistupuji s pokorou a s radostí ztvárňuji právě charakter role a potlačuji charakter svůj.  Nemám problém dělat na jevišti kotrmelce jako dvanáctiletý chlapeček Jano v Její pastorkyni, ani se provokativně svlékat jako striptérka v opeře Thaïs a pak se poddat neštěstí hodné holky Glauce, když je vše podloženo skvělou režií.

Za sebe i redakci Opery Plus děkuji za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů.

 

VIZITKA
Vanda Šípová je absolventkou Pražské konzervatoře. Byla žákyní národního umělce Václava Zítka. Nyní navštěvuje lekce zpěvu u Vladimíra Chernova a jeho ženy Olgy. Účast na soutěžích: Mezinárodní soutěž Vissi d’Arte – získala druhé místo, Mezinárodní soutěž Antonína Dvořáka v Karlových Varech – cena Slovenského národního divadla, první místo v Národním kole Montrealské soutěže, Pustina Competition – několik cen, Mozart ad Honorem – cena za interpretaci Mozartových písní. Vystupovala v Národním divadle v Praze, Divadle J. K. Tyla v Plzni a dalších. V sólových rolích Divadla F. X. Šaldy ji můžete vidět jako Královnu noci (Kouzelná flétna), První žínku (Rusalka), La Charmeuse (Thaïs) nebo Jana (Její pastorkyňa).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat