Jako kdyby hráč zešílel. Wajsarova skladba vyvolává debaty mezi cembalisty pražskojarní soutěže

Do 69. ročníku Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro, která je letos pořádána v oborech cembalo a housle, se přihlásilo 131 hudebníků. Podmínky pro účast v soutěži splnilo 35 mladých cembalistů a 96 houslistů. První kolo se uskuteční od 8. května, ocenění laureátů se bude tradičně konat 15. května na Staroměstské radnici. Dnes o tom informovali organizátoři soutěže.

Zpestřením oboru cembalo se stane skladba Petra Wajsara Harpsycho pro cembalo, jejíž interpretace je povinná pro soutěžící v druhém kole.

Petr Wajsar (zdroj wajsar.cz)

Kvůli neobvyklému pojetí vyvolává Wajsarova skladba debaty mezi cembalisty, kteří měli možnost se s ní seznámit. „Zběsilé rytmické sólo na tělo nástroje, mělo by působit ze začátku téměř jako kdyby hráč zešílel,“ píše se například v notovém partu. Pro tuto skladbu budou mít soutěžící k dispozici speciální nástroj, který vyhoví požadavkům skladby. Předsedou poroty cembalové části soutěže bude Fabio Bonizzoni.

Premiérovaná skladba pro soutěž houslistů byla zkomponována Davidem Lukášem a má název Balada o Nackenovi a houslistovi. Skladba vznikala pod supervizí houslisty Josefa Špačka, který po přehrání skladby s nadsázkou konstatoval ‚tohle bych se teda učit nechtěl‘. Předsedou houslové poroty se stal Ivo Ženatý. Podrobný harmonogram soutěžních kol se nachází na stránkách Pražského jara.

Pražské jaro 2017 – nový vizuál (foto © Pražské jaro, Dynamo Design Pražské jaro, Dynamo Design)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat