Jakub Hrůša zahájil svoji první sezonu s Bamberskými symfoniky

Jakub Hrůša se v závěru tohoto týdne ujímá funkce šéfdirigenta prestižního německého orchestru Bamberští symfonikové – Bavorská státní filharmonie.

Jakub Hrůša (foto © Andreas Herzau)
Jakub Hrůša (foto © Andreas Herzau)

Netradičně a směle koncipovaný symfonický program s kontrastními díly Edgarda Varèse, Jana Václava Huga Voříška a Gustava Mahlera byl včera odměněn bouřlivými ovacemi vestoje a oceněn pro dramaturgickou odvážnost a kvalitní interpretaci. Varèse a Voříšek byli uvedeni v historii instituce poprvé, program orchestr opakuje ještě dnes a také v neděli. Pětatřicetiletý Jakub Hrůša, který byl šéfdirigentem jmenován loni v září, nyní nastupuje na období pěti let. Do funkce jej uvedla také bavorská ministryně a starosta města Bamberk. Se svým novým tělesem stráví Hrůša v některých sezonách až čtrnáct týdnů.

Bamberští symfonikové patří v přísné hierarchii německých symfonických orchestrů mezi absolutní špičku jak v kvalitě přednesu, tak ve finančním ohodnocení. Těleso bylo založeno roku 1946 poté, co výrazná skupina vynikajících hudebníků zaniklé pražské Německé filharmonie odešla z Československa za hranice. Bamberští symfonikové mají blízký vztah k české hudbě, jejíž provádění se nyní s Hrůšou v čele zintenzivní. K portfoliu stočlenných Bamberských symfoniků bude vedle tradičního repertoáru devatenáctého a dvacátého století nadále patřit také klasicistní a soudobá hudba, koncertní provádění oper či pravidelné nahrávání nejrůznějšího repertoáru. Bamberští symfonikové rovněž hodně cestují po světě a hrají pravidelně na prestižních festivalech a turné.

Bamberger Symphoniker - Bayerische Staatsphilharmonie (zdroj FB)
Bamberger Symphoniker – Bayerische Staatsphilharmonie (zdroj FB)

Jakub Hrůša bude souběžně nadále působit jako stálý hostující dirigent České filharmonie a Tokijského metropolitního symfonického orchestru. V sezoně 2016/17 ho čekají prestižní debuty s Bostonským a Chicagským symfonickým orchestrem, Newyorskou filharmonií, Španělským národním orchestrem, Mahlerovým komorním orchestrem, Tonhalle v Curychu či Akademií svaté Cecilie v Římě. Bude hostovat na londýnském festivalu Proms a navrátí se k orchestrům mj. v Berlíně, Lipsku, Vídni, Amsterodamu, Londýně, Torontu a Clevelandu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat