Jan Bubák: Mám rád hlučné publikum

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Jan Bubák (narozen 1982) studoval dirigování na Pražské konzervatoři, na Královské konzervatoři v nizozemském Haagu a na Akademii múzických umění v Praze. V letech 2007–2009 byl šéfdirigentem Pražského studentského orchestru. Založil orchestr Pražské perspektivy. Působil jako asistent dirigenta a sbormistr v Divadle F. X. Šaldy v Liberci. V letech 2012–2014 byl dirigentem Chorvatského národního divadla v Záhřebu (Giuseppe Verdi: Aida, Richard Wagner: Lohengrin, Gaetano Donizetti: Nápoj lásky, Vincenzo Bellini: Norma, Wolfgang Amadeus Mozart: Don Giovanni, Leoš Janáček: Její pastorkyňa, Ambroise Thomas: Hamlet, Bedřich Smetana: Prodaná nevěsta, Engelbert Humperdinck: Jeníček a Mařenka).

Jako první cizinec v historii chorvatské opery zde řídil národní operu Nikola Šubić Zrinjski. V letech 2014–2016 byl dirigentem Jihočeského divadla, kde mimo jiné nastudoval Lehárovu Zemi úsměvů či novodobou premiéru první české opery s pohádkovým příběhem Zakletý princ Vojtěcha Hřímalého. Podílel se na přípravě inscenací oper Dítě a kouzla Maurice Ravela či Liška Bystrouška Leoše Janáčka. V roce 2015 připravil uvedení Janáčkovy Její pastorkyně v Teatro Comunale di Bologna.

Jak interpretačně, tak autorsky se věnuje soudobé hudbě, napsal a natočil hudbu k několika baletním filmům. Spoluzaložil Společnost pro medicínu hudebníků, v níž se snaží o osvětu a pomoc aktivním hudebníkům při dlouhodobém zatížení v uměleckém provozu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat