Jan Váňa v Kyjevě: Odešel jsem za baletní klasikou

  1. 1
  2. 2

Jak vypadá denní režim v kyjevském baletu? Způsob zkoušek a vůbec organizace práce? Podle toho, co znáte či víte od nás, v čem to je v Kyjevě odlišné?

Oproti jiným divadlům je v těch východních zcela běžné, že baletní mistři mají určitý počet tanečníků, které vedou po velkou část kariéry a připravují s nimi všechny role. To znamená, že i já se svým pedagogem pracuji denně, a to i tehdy, když v nejbližších dnech nemám představení.
Tréninky jsou obvykle čtyři. První začíná v deset a druhý v jedenáct hodin. Od dvanácti hodin se zkouší. Nejdříve sbor, který má mnoho práce, protože vystupuje i v operách. Sólisté, kteří se střídají, v dalších sálech zkouší někdy až do deseti večer.
Repertoár není stanoven na celou sezónu, ale řeší se vždy jen měsíc předem na měsíc příští. V jednom měsíci se uvede i deset různých baletních titulů. Obyčejně jeden den hraje opera druhý balet.
Divadelní budova má slušné zázemí. Máme k dispozici maséra, zdravotní centrum s lékaři, saunu, tělocvičnu, jídelnu, bufet. Vše se nachází v jedné budově a není třeba chodit daleko.

Národní akademické divadlo opery a baletu Ukrajiny v Kyjevě

Jaké je společenské postavení tanečníků na Ukrajině? Jejich finanční ohodnocení? Případně sociální zabezpečení po ukončení kariéry? Je to hodně jiné, než u nás?

Naše umělecké povolání samozřejmě zajímá určitou a ne malou skupinu lidí. Známější jsou pochopitelně přední umělci, kteří byli oceněni titulem zasloužený nebo národní umělec. Pokud na Ukrajině odtancujete v divadlech dvacet let, máte nárok na rentu, která ale není nijak závratně vysoká.

Nikdy jste svého odchodu do Kyjeva ani na chvíli nezalitoval?

Ne. Samozřejmě je ale těžké vzdálit se rodině a přátelům.

Máte vůbec představu, jak dlouho chcete na Ukrajině vydržet? Máte nějaké další „vysněné“ angažmá, které byste hned bral?

Tu samou otázku si kladu sám. Pět let se mi zdá už dostatečně dlouho na to, abych zkusil angažmá i v jiném divadle. Nicméně „vysněné“ angažmá by mělo zůstat nevysloveno, abych o něm mohl dál snít.

Jak vlastně v Kyjevě žijete? Žijete sám? Máte tam hodně přátel? A jak často se dostanete do Čech?

Kyjev je evropské velkoměsto a dá se zde slušně žít. Mentalita lidí je trochu odlišná, což je zřejmě dáno historickým a ekonomickým vývojem, a na to jsem si musel zvyknout. Domů jezdím na divadelní prázdniny a pokud je možnost, přijíždím na Vánoce či Nový rok. Loni jsem na pozvání Státní Opery v Praze tancoval Labutí jezero a to bych velmi rád opakoval častěji.

Díky za rozhovor, ať se vám dál daří!

P.I.Čajkovskij: Labutí jezero (Princ – s E.Kozachenko)

Ptal se Vít Dvořák

0 0 vote
Ohodnoťte článek

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments