Jana Boušková natáčí nové CD

Jedna z nejúspěšnějších evropských harfistek, Jana Boušková, věnuje v současné době svůj čas natáčení sólové desky s díly českých autorů ve vlastním originálním ztvárnění, které dosud na koncertech nezahrála.
Jana Boušková (zdroj archiv autorky / foto Radek Cihla, Empres média)

Harfa není tak andělský nástroj, jak by se mohlo zdát. Do hraní se musí vynaložit hodně energie, pokud má být rovnocenná jiným nástrojům. Nástroj váží přibližně 45 kilogramů a tah jeho struny má až jednu tunu. “Nemusím chodit do posilovny a na koncích prstů s výjimkou malíčků mám mozoly. Denně cvičím čtyři hodiny, ale někdy také deset hodin, abych o ně nepřišla. Bez toho bych neměla sílu v prstech a nevyprodukovala pořádný tón,” řekla Jana Boušková.

Členka České filharmonie Boušková v současné době natáčí nové CD. Na podzim ji pak čeká turné s houslistou Josefem Špačkem. “V současné době věnuji čas natáčení sólové desky, která nabídne skladby českých autorů Josefa Suka, Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany. Budou to vše moje úpravy, takže půjde o originální hudbu, kterou jsem ještě v této podobě nehrála na koncertech,” uvedla Boušková.

Boušková obohatila svůj repertoár o díla Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Josefa Suka před třemi lety. Z původní verze pro klavír skladby upravila pro harfu. Program složený z české hudby poté představila na turné s názvem Má vlast. “Tehdy to nebylo úplně finální pojetí, takže na desce, která by měla vyjít příští rok, budou konečné verze,” podotkla.

Majitelka facebookového profilu The Harp Channel, na kterém v angličtině zpovídá umělce z celého světa, 27. září oslaví 50. narozeniny. “Příliš si to nepřipouštím, mám pocit, že mi je pořád třicet. Možná je to tím, že nemám ani čas si věk nějak uvědomovat,” konstatovala držitelka mnoha cen z prestižních světových harfových soutěží.

Patnáctileté členství v České filharmonii nepovažuje Boušková za ohrožení své sólové kariéry. “Přináší mi to jiná obohacení, například práci v kolektivu nebo možnost hrát hudbu, ke které bych se jako sólistka nedostala,” sdělila populární umělkyně, která během charitativního vystoupení ve prospěch nemocnic bojujících s pandemií koronaviru v březnu 2020 během osmiminutového vystoupení vybrala 300.000 korun českých.

V jednom z rozhovorů před více než dvaceti lety Boušková uvedla, že neumí odpovědět na otázku, proč je harfa především ženskou záležitostí. Od té doby se prý mnohé změnilo. “Mužů s harfou je nyní více, vyhrávají různé soutěže a ve světě se už nad tím nikdo nepodivuje. Ostatně v 19. století, stejně jako v antickém Řecku, hráli na harfu výhradně muži,” konstatovala.

Jedna z nejuznávanějších evropských harfistek, která je také porotkyní největších mezinárodních harfových soutěží, je velkou sběratelkou šatů. “Na různých místech jich mám přes stovku a na některých je ještě cenovka. Občas se stalo, že jsem si je vyzkoušela v obchodě a přišla na ně po dvaceti letech, kdy mi už byly malé. Na koncerty si šaty vybírám podle programu nebo charakteru sálu, ve kterém hraji,” sdělila.

Boušková patří k nejúspěšnějším českým hudebníkům ve světovém měřítku. Účinkovala s violoncellistou Mstislavem Rostropovičem, houslistou Maximem Vengerovem nebo flétnistou Patrickem Galloisem. Vystupuje v prestižních sálech po celém světě, včetně newyorské Carnegie Hall, pařížského Théâtre du Châtelet a vídeňského Musikvereinu. Harfu vyučuje na Královské konzervatoři v Bruselu a na pražské HAMU. Profesorka harfy z renomované Indiana University v USA Susan McDonaldová označila Bouškovou za talent století. Na nejbližším koncertu se s violoncellistou Jiřím Bártou představí 22. srpna na Mezinárodním hudebním festivalu Kutná Hora.

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments