Janáček, Bartók a Dvořák na úvod nové sezony Filharmonie Brno, v čele orchestru stál Hrůša

Žárlivostí Leoše Janáčka dnes Filharmonie Brno zahájila svou jedenašedesátou sezonu. V sále Stadion v Kounicově ulici vystoupil orchestr pod taktovkou Jakuba Hrůši, původem brněnského dirigenta, který získal renomé v zahraničí a v současnosti řídí Bamberské symfoniky.

Jakub Hrůša a Filharmonie Brno (foto archiv FB)
Jakub Hrůša a Filharmonie Brno (foto archiv FB)

Na program úvodního koncertu zařadila dramaturgie ještě Houslový koncert č. 2 Bély Bartóka a sérii předeher Antonína Dvořáka V přírodě, Karneval a Othello. Jako sólista se představil Milan Paľa, česko-slovenský houslista mladé generace.

V plánech Filharmonie Brno do nové sezony je třeba Beethovenova Eroica, klasický repertoár nabídne také novoroční koncert, kdy pod taktovkou Zdeňka Mácala zazní Smetanova Má vlast. Filharmonie se však chystá také na mnohem mladší a méně známé hudební klenoty, například Klavírní koncert Alfreda Schnittkeho nebo meditativní skladbu The Protecting Veil Johna Tavenera, držitele Grammy za nejlepší současnou klasickou kompozici, či The Map Oscarem ověnčeného skladatele Tan Duna.

K lákadlům sezony se řadí koncerty britského violoncellisty Matthewa Barleyho, který hrál například s BBC Philharmonic nebo Královskou liverpoolskou filharmonií a který je sólistou této brněnské sezony. “Brněnskému publiku se sólista sezony Matthew Barley představí nejen s multimediálním počinem The Map čínské skladatelské superhvězdy Tan Duna, držitele filmového Oscara a autora hudby ke slavným snímkům Tygr a drak nebo Hrdina, ale také se dvěma koncerty v Besedním domě,” řekl dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš. V Barleyho podání zazní v Besedním domě dvě zásadní britská díla pro violoncello z různých období. Bude to jednak violoncellový koncert Edwarda Elgara, jednak již zmíněná Tavenerova meditace The Protecting Veil, překládaná do češtiny jako Pokrov přesvaté Bohorodice.

Filharmonie Brno i v nadcházející sezoně zůstává bez šéfdirigenta, Aleksandar Marković se s orchestrem rozloučil loni.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na