Janáčkem to zdaleka nekončí… aneb Nová mladá filharmonie?

V poslední době přináší česká hudební scéna řadu zajímavých počinů z oblasti soudobé hudby. Není to ani tak dlouho, co v Brně vznikl Soubor Brno Contemporary Orchestra (BCO) s cílem hrát současnou světovou hudbu v Česku a českou hudbu po celém světě. Mimo jiné si klade za cíl oslovit posluchače a ukázat jim, že soudobá hudba může být součástí každodenního života. Šéfdirigent Pavel Šnajdr se pro tyto projekty obklopil mladými umělci, jimž je současná hudba blízká a většina z nich patří mezi její nejlepší interprety.

Ovšem je snadné a vůbec možné oslovit široké spektrum poměrně konzervativního publika (kam se řadím i já) soudobou hudbou do té míry, že ji přijmou jako nedílnou součást života? Vypravili jsme se na koncert, jež měl být vrcholem této sezony BCO.

Brněnský Sál B. Bakaly – 6. 3. 2013 – již při příchodu návštěvníky vítaly informační panely a materiály o orchestru a programu a ještě něco, na stole ležící výtisky čerstvých novin. S vysvětlením … „ pro dlouhou chvíli“. Už tato skutečnost mě příjemně a humorně naladila na program blížícího se koncertu.

B. Britten (1913–1976): Sinfonietta, 1932
G. Ligeti (1923–2006): Chamber Concerto, 1970
H. Gorecki (1933–2010): Kleines Requiem fur eine Polka, 1993
W. Lutosławski (1913–1994): Chain (Łańcuch I), 1983

Čtyři z největších hudebních skladatelů 20. Století – čtyři letošní jubilanti. Kompozice, jež jsou běžným klasickým repertoárem podobných souborů zaměřujících se na soudobou hudbu. Z brněnského provedení na mě zapůsobila propracovanost zdánlivě nahodilých hudebních témat a momentů. Těleso tepající pod přesným dirigentským gestem Pavla Šnajdra dokázalo vytvořit iluzi přesně seřízeného mechanismu s organickým životem. Neotřelá instrumentace pak průlet nadčasovým prostorem.

Ať už je člověk milovníkem či odpůrcem současného kompozičního umění a hudby 20. a 21. století, s potěšením mohu konstatovat, že má česká hudební scéna, po pražském orchestru Berg, další novou a svěží orchestrální „konkurenci“, která se nebojí o sobě dát vědět…

I váš text rádi v této rubrice uveřejníme. Naše adresa: [email protected]  

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky