Janáčkova Bystrouška ve světě dětské prostituce

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Veškerý hudební doprovod hraje známý orchestr Southbank Sinfonia, který ve vokálních číslech doprovází skutečné operní zpěváky. Těm kraluje v efektní roli operní divy, Salieriho žačky Catariny Cavalieri, koloraturní sopranistka Fleur de Bray. S velkou vokální jistotou a pregnantním hereckým projevem předvádí ukázky z role Constanze z Únosu ze serailu i dalších sopránových partů z Figarovy svatby, Dona Giovanniho a Kouzelné flétny. Pěvkyně opakovaně vystupuje v projektech na pomezí klasické hudby a divadla, také koncertuje i vystupuje příležitostně především v letních festivalových operních produkcích. Velkorysou inscenaci s neuvěřitelným tempem měl možnost zhlédnout i český divák v přímém přenosu z Londýna ve vybrané síti domácích kin ve čtvrtek 2. února 2017.


Gun-Brit Barkmin jako oslavovaná vídeňská Salome
Německá sopranistka Gun-Brit Barkmin, známá dobře i českým operním divákům z rolí Eliny Makropulos, Alžběty I. v Brittenově Glorianě nebo Straussovy Salome, sklízí obdivné kritiky na vystoupení právě v roli královské dcery Salome ve stejnojmenné opeře Richarda Strausse.

Gun-Brit Barkmin (foto Florian Kalotay/Fotostudio Charlottenburg)

Opera právě nastoupila novou sérii představení ve Wiener Staatsoper. Již od japonského turné v roce 2012 a prvního vídeňského vystoupení v této roli roku 2014 v inscenaci (z roku 1972 /!/ v hlavní roli tehdy ještě s Leonií Rysanek) režiséra Boleslawa Barloga budí tato její kreace zaslouženou pozornost. A to i v porovnání s dalšími, slavnějšími interpretkami této role ve vídeňské inscenaci, jako jsou Camilla Nylund, Nina Stemme nebo Angela Denoke. Kritici chválí komplexnost jejího výkonu, hereckou, pohybovou i vokální složku, kdy pěvkyně s použitím nuancovaných výrazových prostředků dává postavě silnou plasticitu. Oporou jsou jí další skvělí zpěváci – německá mezzosopranistka Iris Vermillion jako Herodias, americký basbarytonista Alan Held jako Jochanaan a rakouský charakterní tenorista Herwig Pecoraro (Herodes), který v posledních letech oslnil jako Mime ve Wagnerově Siegfriedovi nebo Hauptmann v Bergově Vojckovi na první rakouské scéně, ale většinou zde vystupuje v menších charakterních úlohách.


Slavné herečky jako Honeggerovy Johanky z Arku
Známá německá herečka Johanna Wokalek nahradí francouzskou herečku Marion Cotillard, nositelku Oscara za ztvárnění Edith Piaf ve stejnojmenném filmu, v inscenaci scénického oratoria Arthura Honeggera, kterou naplánovala Opera Frankfurt na červen 2017. Důvodem této změny je těhotenství francouzské herečky.

Johanna Wokalek, Marion Cotillard (zdroj commons.wikimedia.org / Manfred Werner – Tsui; commons.wikimedia.org / Georges Biard)

Johanna Wokalek, nám známá především z německých filmů Baader Meinhof Komplex a Papežka, je v německy mluvící oblasti známá též jako skvělá divadelní představitelka klasického i moderního repertoáru. Pro vynikající hudebnost vystoupila i v několika operních představeních, například na salcburském festivalu roku 2014 v titulní roli současné opery Charlotte Salomon nebo jako Čarodějka v Purcellově Dido a Aeneas ve Wiesbadenu roku 2015. Roli Johanky z Arku má již nastudovanou, naposledy ji předvedla v poloscénickém provedení s Drážďanskou filharmonií, řízenou Bertrandem de Billy, na dvou koncertech v únoru 2016 v drážďanské Albertině. Marion Cotillard roli vytvořila také na turné na francouzských jevištích a koncertních sálech a její výkon je zachycen na nahrávce labelu Alpha z roku 2015. Frankfurtská inscenace bude vytvořena předními tvůrci (dirigent: Marc Soustrot, režie: Àlex Ollé) a představení je složeno z uvedeného Honeggerova díla, kterému bude předcházet scénická verze Debussyho kantáty La damoiselle élue (česky zpravidla pod názvem Vyvolená). Plánovaná premiéra 11. června 2017.


Nahrávka týdne

The Art of Grace Bumbry (zdroj deutschegrammophon.com)

The Art of Grace Bumbry. Deutsche Grammophon 4827626, 2017 (8 CD + 1 DVD). Souborem osmi disků a jedním obrazovým záznamem uctila firma Deutsche Grammophon osmdesáté narozeniny slavné americké operní pěvkyně Grace Bumbry. Původně mezzosopranistka v roce 1970 přešla k rolím sopránového oboru, aby se pak v posledních dvou dekádách příležitostně vrátila k charakterním partům mezzosopránového a altového oboru v řídkých operních a koncertních vystoupeních. Poslední scénické vystoupení slavná pěvkyně absolvovala v inscenaci Čajkovského Pikové dámy jako Hraběnka na prknech Wiener Staatsoper v inscenaci Very Nemirové z roku 2013. Na koncertním pódiu ale také zpívala v posledních letech part Old Lady v Bernsteinově Candidovi. Její kariéra je pozoruhodná v mnoha ohledech, nejen úspěšnou změnou hlasového oboru, ale také historickými okolnostmi jejího senzačního vystoupení na bayreuthském festivalu i uměleckou rivalitou se Shirley Verrett (o šest let starší mezzosopranistka, která stejně jako Grace Bumbry přešla k sopránovým rolím, v nichž se výběrem obě pěvkyně z velké části kryly).

Grace Bumbry se narodila 4. ledna 1937 v Saint Louis v Missouri a mezi její učitele patřila i slavná Lotte Lehmann, která nasměrovala její kariéru. Její operní kariéra začala debutem v Basileji, ale zásadní pozornosti se jí dostalo již v partu Amneris ve Verdiho Aidě v pařížské Opeře, kterou zpívala jako třiadvacetiletá v roce 1960.

Grace Bumbry jako Aida (zdroj gracebumbry.com)

Soustavnou jevištní kariéru ukončila vystoupením v roce 1997 v Lyonu v roli Klytaimnestry ve Straussově Elektře. Senzační bayreuthský debut v roli Venuše ve Wagnerově Tannhäusserovi v roce 1961 budil značnou pozornost tisku a všech médií. Jako první pěvkyně tmavé pleti zde na tomto „posvátném“ místě, kde skryté rasové požadavky dekády ovlivňovaly výběr zpěváků, zlomila toto pravidlo díky angažmá zprostředkovaném Wielandem Wagnerem. Její vystoupení po boku Victorie de los Ángeles jako Alžběty a Wolfganga Wingassena sklidilo bezmezný obdiv a poněkud pochybný mediální titul Černá Venuše, který byl tehdy poctou její kráse i znamenité a vášnivé interpretaci, ji provázel celou dekádu. Nicméně rasový podtón v tomto označení byl signifikantní i pro umělecká angažmá celé řady pěvkyň afroamerického původu její doby. Z umělkyně se po bayreuthském angažmá rázem stala světově proslulá celebrita, čemuž pomohlo i pozvání do Bílého domu od Jacqueline Kennedy. Umělecký a společenský vzestup pěvkyně byl dlouhou dobu vzorovým příkladem emancipace pro generace Afroameričanů. Následovaly debuty na nejvýznamnějších operních scénách světa: 1963 Covent Garden, 1964 Teatro alla Scala a Wiener Staatsoper, 1965 Metropolitan opera v New Yorku. Nádherně témbrovaný vyšší mezzosoprán od začátku bez problémů zvládal sopránové výšky, a tak zařazovala party mezi oběma obory (Lady Macbeth, Carmen a Santuzza).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat