Janáčkova filharmonie a Jacek Kaspszyk: Hudbou k radosti i tanci

  1. 1
  2. 2

Leonard Bernstein složil své Divertimento pro orchestr na počest stého výročí Bostonského symfonického orchestru. Osmidílná kompozice je hudební ilustrací jeho edukačního pořadu Hudbou k radosti, neboť hýří humorem, poznáním, hudební invencí, stylovým rozhledem skladatele a jeho schopností virtuózní kompoziční nadsázky. Jednotlivé tance v podání Janáčkovy filharmonie zazněly jako zářivý psychologický portrét osobnosti a povahových rysů tohoto geniálního umělce. Od nádherně škobrtavého 7/8 Valčíku (rytmizaci 3+2+2 a její permutace Bernstein miloval a uplatnil nejednou ve West Side Story i v Mass), přes kouzelné dechy, harfu a tubu v jazzově houpavé Mazurce, legrační Turkey Trot, znepokojivou a tonálně rozostřenou Sphinxes (Sfingy), po ležérně opilé, ospalé a zakouřené Blues a nádherný Marš se skvělou sólovou flétnou, tubou a trubkami.

Janáčkova filharmonie Ostrava, dirigent Jacek Kaspszyk 2019 (foto Ivan Korč)

V Bernsteinově Divertimentu se doslova vyřádily nejen dechové nástroje, ale též početná družina hráčů na bicí a perkuse, jejichž absolutní spolehlivost, přesnost a zvuková atraktivita byla jednou z dominant koncertu. Závěrečná hudební báseň La Valse Maurice Ravela, ve své odvážné snaze hudebně zachytit apoteózu valčíku, neměla už podobnou přesvědčivost, byť i ona se nesla v duchu vynikající souhry a strhujícího tanečního víru celého orchestru.

Koncert Janáčkovy filharmonie s dirigentem Jackem Kaspszykem splnil očekávání, která na něj byla vztahována. Janáčkova filharmonie se s předním polským dirigentem prezentovala jako orchestr, který se nezalekne ani jazzového ranku, vynikající výkony zazněly skutečně napříč celým instrumentálním plénem. Spolupráce s Jasminkou Stančul a Kaspszykem přinesla plody v podobě přátelské, zkušenostmi prosycené komunikace, která působila svou skromností, laskavým vystupováním a příjemně nepředimenzovanou citovou i uměleckou investicí. Ta se tentokrát vyplatila a bohatě vrátila v podobě nadšeného přijetí posluchačské i odborné veřejnosti.

 

Hodnocení recenzenta: 90%

 

A3: V tanečním rytmu
Dům kultury města Ostravy, 31. ledna 2019 od 19.00 hodin

Hector Berlioz: Římský karneval, ouvertura op. 9

Camille Saint-Saëns: Koncert pro klavír a orchestr č. 5 F dur op. 103

Leonard Bernstein: Divertimento pro orchestr

Maurice Ravel: La Valse, choreografická báseň pro orchestr

Účinkující:
Jasminka Stančul – klavír
Janáčkova filharmonie Ostrava
Jacek Kaspszyk – dirigent

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat