Janáčkova filharmonie Ostrava

Studenti pořídí vstupenku na koncert za pár korun
Před více než 20 lety uvedla Janáčkova filharmonie Ostrava jako první v ČR do života jedinečný cyklus. Jedná se o řadu koncertů nazvaných Jeunesses musicales aneb Hudební mládí, které umožňují studentům základních uměleckých škol, konzervatoří a hudebních fakult prezentovat se po boku špičkového profesionálního orchestru. První z těchto koncertů v probíhající sezóně nazvaný Hudba nejen z Itálie je na programu 7. prosince 1917 od 18 hodin v divadelním sále Domu kultury města Ostravy.

Zahrát si s orchestrem, který na svých světových turné doprovází takové renomované umělce, jako jsou mimo jiné A. Netrebko, J. Kaufmann, P. Domingo, J. Carreras, D. Ross nebo M. Caballé, je pro začínající umělce nejenom odměnou za jejich píli a dlouholeté úsilí, ale je to především jakýsi pomyslný odrazový můstek v jejich budoucí hudební kariéře. Tento cyklus umožnil objevit takové talenty jako například houslistku Martinu Bačovou nebo klavíristu Lukáše Vondráčka. Také mezi členy orchestru najdeme celou řádku těch, kteří první setkání s ostravským orchestrem absolvovali v rámci této koncertní řady.

A jaký program nabídne první z koncertů? Po Beethovenově dramatické předehře pod taktovkou Tomáše Stančeka z dirigentské třídy Jaromíra Javůrka a po Rossiniho virtuózních variacích v podání Ondřeje Janči, obou z místní konzervatoře, následují tři sólové kompozice pro velmi kontrastní nástroje, jejichž pouhé srovnání může působit dosti vtipně. Vivaldiho prchavý koncert pro pikolu přednese italská flétnistka Cristina Delogu. Giovanni Bottesini, nejvýznamnější skladatel kontrabasové literatury, je pak autorem koncertu, který provede šestnáctiletý Indi Stivín, který v našem cyklu vystoupí už podruhé. Na závěr pak Janáčkova filharmonie pod taktovkou svého šéfdirigenta doprovodí studentku brněnské JAMU Izabelu Brodovou v Mozartově Prvním flétnovém koncertu. Přijďte povzbudit budoucí hvězdy koncertních pódií. Vstupné pořídíte v ceně od 120 Kč. Studenti pak mohou po předložení průkazu uplatnit 80% slevu. Více informací získáte na www.jfo.cz.

Klavírní recitál vítěze soutěže královny Alžběty
Další z klavírních recitálů, které v této sezóně nově zařadila do svého programového portfolia Janáčkova filharmonie, se uskuteční 11. prosince 2017 od 19 hodin v Domě kultury města Ostravy.

Protagonista koncertu Denis Kozhukhin patří k řadě výjimečných pianistů, kteří se v Janáčkově filharmonii představili v nedávné době. Vedle Borise Giltburga a Lukáše Vondráčka je to totiž další vítěz prestižní interpretační soutěže královny Alžběty v Bruselu, tentokrát z roku 2010. Händelova Suita, Tři Brahmsova Intermezza i Bartókův cyklus V přírodě patří k typickým repertoárovým kouskům pro klavír. Dva cykly Preludií Claudea Debussyho jsou pak nejtypičtějším příkladem hudebního impresionismu. Tedy původně výtvarného uměleckého směru, který se snažil zachytit na plátno náladu okamžiku a který právě Debussy přetavil do hudební formy. Jedná se o drobné, ale i rozměrnější hudební obrazy s konkrétními názvy, které mají pomoci posluchači vyvolat odpovídající představu. V první knize nacházíme třeba Potopenou katedrálu, Stopy ve sněhu, Pukův tanec nebo známou Dívku s vlasy jako len. Gershwinova Rapsodie v modrém je pak asi nejznámějším příkladem fúze jazzu a klasické hudby. Běžně hrávaná verze pro klavír s orchestrem tentokrát zazní v mimořádně obtížné podobě pro sólový klavír. Vstupenku pořídíte v Janáček pointu, pobočkách Ostravského informačního servisu nebo online na stránkách www.jfo.cz za 150 korun.

Zařaďte mezi vánoční tradice návštěvu koncertu Janáčkovy filharmonie
(Vánoce s Janáčkovou filharmonií)
Při slově Vánoce si mnozí z nás v poslední době vybaví spíše hon na dárky v přeplněných obchodech, ataky reklamních Santů, vánoční úklid a shromažďování a příprava co největšího množství pochutin. Ale naštěstí je tu Rybova pastorální Česká mše vánoční, která atmosféru a kouzlo původních českých Vánoc vrací ke kořenům. A prosinec bez Ryby na vánočním stole Janáčkovy filharmonie by nebyl úplný. Koncert je na programu 15. prosince v Domě kultury města Ostravy od 19 hodin.

Sólových partů se ujmou sopranistka Michaela Rózsa Růžičková, mezzosopranistka Karolína Bubleová-Berková, tenorista Aleš Voráček a basbarytonista Luboš Skala. Dále vystoupí sbory Canticum Ostrava, Luscinia a Janáčkův filharmonický sbor mladých. Orchestr bude řídit Marko Ivanovič. „Výborní sólisté i orchestr jsou zárukou krásného hudebního dárku,” dodává ředitel JFO Jan Žemla.

Ještě než zazní první tóny této oblíbené skladby, mohou se posluchači těšit na již loni avizované, ale teprve letos realizované dílo nazvané Noe! Noe! Noe! skladatele a pedagoga v oblasti hudební teorie Michala Janošíka. Název odkazuje na tradiční latinské zvolání, které se prý vkládalo do rozličných vánočních písní. Sopránového partu se ujme absolventka Janáčkovy konzervatoře Barbora Jirásková.
„A když už jsem u těch tradic, tak pro všechny návštěvníky koncertu je připraven malý dáreček, který potěší další ze smyslů – konkrétně chuť,“ říká manažerka marketingu Petra Javůrková.

Ale to není všechno, protože v letošním roce připravil ostravský orchestr vánoční koncerty dokonce dva. „Rozhodli jsme se již potřetí oslavit nadcházející sváteční dny spolu s přední českou cimbálovou muzikou Hradišťan. Umělecké spojení různě zaměřených souborů v živém kontaktu s diváky bude jistě pro všechny zúčastněné obohacením stejně jako před čtyřmi lety,“ doplňuje Jan Žemla. Koncert, který začíná v 19 hodin, se 21. prosince opět uskuteční v industriálním prostředí, v multifunkční aule Gong v oblasti Dolní Vítkovice. O tom, že crossoverové experimenty padly na úrodnou půdu, svědčí dosavadní zájem Ostravanů o vstupenky. „Jsme rádi, že se koncert dobře prodává, přestože se do Gongu vejde dvojnásobný počet lidí než do Domu kultury města Ostravy. Uvažujeme, že v nejbližší době přidáme do prodeje ještě nejlevnější vstupenky do horních bočních sektorů za 500 Kč,“ upřesňuje Petra Javůrková.

Uměleckým vedoucím Hradišťanu je houslista a hudební skladatel Jiří Pavlica. Psal se rok 1975 a Hradišťan hledal nového houslistu. Když si ho poslechli, řekli mu, že „s nima mosí hrát“. Jura byl v sedmém nebi. Na oslavu se opil a dokonce ztratil i housle. Když ho druhé ráno tatínek budil, řekl mu: Synečku, dohráls.“ Ale opak byl pravdou, housle se našly na hřbitově a o tři roky později se Pavlica stal primášem. Tehdy začíná doba přerodu tradiční cimbálovky v hudební těleso, které dělá muziku jinak.

Repertoár tohoto vánočního koncertu se poklene v historickém oblouku od prazákladů naší kultury – prvních staroslověnských písemných památek, přes renesančních tabulatury po barokní kancionály, od lidových vánočních písní až po nové vánoční písně a původní tvorbu z dílny Jiřího Pavlici.

„Možná jsme o Vánocích víc než kdy jindy přístupní se zamyslet, co děláme dobře, co neděláme dobře,“ zamyslel se Jiří Pavlica na minulém vánočním koncertě s JFO a pokračoval: „Každá nová cesta je naděje, my vám přejeme něco, co si každý sám přejete. Ať se vám splní všechno hezké, co si jen můžete přát. Myslím, že není na světě člověka, který by neměl ve své 13. komnatě tajné přání. A může být bohatý, jak chce. Ať je bohatý nebo chudý, starší nebo mladší, každý si něco přeje. Tak ať se vám to splní.“

Vánoce, to je období, které je patrně nejvíce opředeno nejrůznějšími pověrami, zvyky a tradicemi. A přestože mluvíme o tradicích, tak pojetí a chápání Vánoc se neustále vyvíjí a některé tradice mizí. Jiné se zase objevují. A k těm novým rozhodně patří vánoční koncerty Janáčkovy filharmonie. Nezapomeňte proto při trhání třešňových snítek na sv. Barboru (4. 12.), že první z letošních vánočních koncertů ostravského symfonického koncertu je na programu už 15. 12. a přijďte pobýt.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat