Janáčkova filharmonie Ostrava uvede recitál pianisty Luganského

Janáčkova filharmonie Ostrava doprovodí ruského pianistu Nikolaje Luganského, který zahraje skladby Roberta Schumanna či Sergeje Rachmaninova. Koncert se uskuteční ve společenském sále Domu kultury města Ostravy 3. prosince 2018.
Nikolaj Luganskij (foto ČF)

Luganskij je vynikající a všestranně nadaný pianista. Za následovníka velkých ruských klavíristů je označila jeho učitelka, sama uznávaná klavíristka Taťjana Nikolajevová,“ řekla mluvčí orchestru Jana Knižátková.

Na práci s touto pedagožkou umělec často vzpomíná. „Měl jsem možnost už od velmi mladého věku být v kontaktu s touto geniální ženou. Poslouchali jsme nahrávky, já chodil na její koncerty. Měl jsem hlad po hudbě, touhu ji poslouchat a vstřebávat ji, a Taťjanu Nikolajevu to nikdy neunavovalo,“ vzpomínal na svou učitelku Luganskij.

Časopis Gramophone jej nazval největším průkopníkem v interpretaci Rachmaninova a Prokofjeva, zatímco deník The Financial Times vyzdvihl jeho vytříbenost a schopnost ukázat zářivou krásu v Mozartovi a Schubertovi. „Pro Ostravu zvolil Luganskij ale malinko odlišný program. Své umění zde prokáže na skladbách Dětské scény od Schumanna. Z díla Clauda Debussyho vybral skladby Bergamská suita a Ostrov radosti). Zazní i výběr z Deseti preludií Rachmaninova,“ doplnila Knižátková.

Mohlo by vás zajímat