Janáčkova filharmonie Ostrava láká na Nicolu Proksch a Risto Joosta

Brahmsova Symfonie č. 1 je názvem dalšího koncertu Janáčkovy filharmonie z jejího stěžejního symfonického cyklu A. Vedle Brahmsovy Symfonie č. 1, kterou dokončil po neuvěřitelných jedenadvaceti letech, zazní díla Bohuslava Martinů, Reinholda Glièra. Na koncert jsou posluchači zváni do kina Vesmír 24. listopadu od 19:00 hodin. Orchestr JFO doprovodí sopranistku Nicolu Proksch pod dirigentskou taktovkou Risto Joosta.

Nicola Proksch a Janáčkova filharmonie Ostrava v roce 2018 (foto Ivan Korč)
Nicola Proksch a Janáčkova filharmonie Ostrava v roce 2018 (foto Ivan Korč)

„Mít dvojici takových umělců, jakými jsou Nicola Proksch a Risto Joost, je opravdová radost. Doposud jsme měli tu čest pracovat s oběma samostatně. Nyní se na jednom pódiu spolu s orchestrem setkají poprvé a já jsem sám velmi zvědavý na výsledek jejich spolupráce,“ řekl ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava Jan Žemla.

Nicola Proksch je držitelkou řady ocenění z mezinárodních pěveckých soutěží. Patří mezi ně například Cena publika z Operetní soutěže Nico Dostala ve Vídni, první cenou byla odměněna za svůj výkon i v Pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech, a to v kategorii Opera, získala také Cenu hudebních kritiků v kategorii Objev roku ve Státním divadle Košice v roce 2014. Spolupracuje s významnými orchestry, jakými jsou například Bamberger Symphoniker nebo Česká filharmonie. S Janáčkovou filharmonií Ostrava se představila naposledy v roce 2018 při uvedení oratorního kusu, Haydnova živelného Stvoření.

Risto Joost (foto Mait Jüriado)
Risto Joost (foto Mait Jüriado)

Risto Joost je jedním z nejvýraznějších a nejvšestrannějších dirigentů své generace, který se aktivně věnuje koncertní a operní scéně. Jeho repertoár sahá od baroka až po současnou hudbu, často včetně premiér nové hudby. Je uměleckým ředitelem a šéfdirigentem Divadla Vanemuine (od sezóny 2020/2021) a dirigentem Estonské národní opery (od roku 2009). Vystudoval sborové a orchestrální dirigování a také zpěv na Estonské hudební a divadelní akademii. Pokračoval ve studiu na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni a získal magisterský titul na Royal College of Music ve Stockholmu v dirigentské třídě Jormy Panuly. Jako všestranný hudebník byl také zpěvákem a učitelem zpěvu. V roce 2018 jej hudební redaktoři Eesti Rahvusringhääling (Estonská veřejnoprávní rozhlasová a televizní společnost) zvolili Hudebníkem roku. V roce 2021 obdržel cenu Nadace Gustava Ernesakse a v roce 2022 hudební cenu Estonské divadelní unie. S Janáčkovou filharmonií pracuje pravidelně v Ostravě i na turné (Pobaltí, Polsko) a to již od roku 2017.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments