V Janáčkově divadle v Brně se od podzimu sice bude moci hrát, avšak ne zkoušet

Národní divadlo Brno čeká i v příští sezoně pokračování provizoria. V rekonstruovaném Janáčkově divadle už bude od podzimu možné hrát, ale nikoli zkoušet. Z provozního hlediska to znamená pravidelné přesuny lidí, dekorací, ale třeba i hudebních nástrojů. Provizorní zkušebny má divadlo na Musilce, v prostorách Turistického informačního centra či v Moravské galerii.

Janáčkovo divadlo Brno – rekonstrukce (zdroj FB NDB)

Rekonstrukce Janáčkova divadla měla být původně hotová letos na podzim, aby se mohl se vší slávou uskutečnit festival Janáček Brno i další sezonní program. Nicméně stavbaři dokončí včas jen prostory přístupné divákům a také vše, co je nutné pro večerní představení. Širší zázemí pro zaměstnance a účinkující se bude nadále opravovat za provozu, a to až do září příštího roku.

„Drobné komplikace pro chod divadla to jsou, protože nebudeme mít hotové zkušební sály, zkušebny, sborové sály,“ řekla dnes provozní ředitelka Národního divadla Brno Lenka Tesáčková novinářům, kteří si poprvé za dobu rekonstrukce mohli prohlédnout stav interiéru vyjma sálu. Budova je zatím jedním velkým staveništěm, kde v podstatě zůstaly jen holé zdi.

Národnímu divadlu Brno jeho největší budova chybí, musí nyní hrát v dalších svých sálech a také v alternativních prostorách.

Opravy Janáčkovy scény ale vedení divadla vnímá jako nutnost. „To divadlo nebylo ve stavu, aby se dalo dál bez problémů používat,“ uvedla provozní ředitelka divadla. Umělci se podle ní těší na novou podobu divadla, dočkají se lepšího zázemí. „Třeba šatny byly už vybydlené,“ konstatovala.

Důvodem prodloužení rekonstrukce jsou vady, které se nedaly před zahájením prací předvídat. Ve stěnách řemeslníci objevili azbest, oproti předpokladům je nutné více pracovat na podlahách, štucích i střeše. Náklady se zvýšily skoro o 60 milionů na více než 580 milionů korun.

„Celá investiční akce je placená v rámci rozpočtu města Brna, je to největší investice do Janáčkova divadla od dob, kdy bylo postaveno,“ uvedl dnes mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. Rekonstrukce znamená pro Národní divadlo Brno provozní náklady navíc i výpadky příjmů ze vstupenek. Město je připravené vše divadlu kompenzovat, aby nebylo jeho fungování ohroženo.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat