Janáčkovo divadlo otevře po rekonstrukci operou Liška Bystrouška

Při slavnostním otevření Janáčkova divadla zazní 17. listopadu opera Příhody lišky Bystroušky v novém nastudování režiséra Jiřího Heřmana. Stejná opera byla na programu i v roce 1965, když tehdy nové divadlo zahajovalo provoz. "Pokusili jsme se příběh interpretovat očima dětí," řekl dnes novinářům Heřman o nové inscenaci, ve které účinkuje Dětský sbor Brno.
Janáčkovo divadlo Brno (archiv OP)

Autorem předlohy k opeře Leoše Janáčka byl Rudolf Těsnohlídek, zároveň také zakladatel tradice vánočního stromu na náměstí Svobody v Brně. Z výtěžku sbírek pod stromem vznikl v Brně dětský domov Dagmar, jehož prostředí se stalo volným inspiračním zdrojem pro koncepci i scénografii nové inscenace.

Reklama

Divadelníci se nesnažili vytvářet na jevišti kašírovaný les, nechávají větší prostor pro fantazii. Ani zvířata nejsou pojata realisticky, na scéně se objevují v podobě hraček, herci si také nasazují zvířecí masky vyrobené na míru.

Neustále pracujeme s proměnou člověka ve zvíře a naopak,” uvedl Heřman. V opeře nachází témata jako koloběh života, vědomí konečnosti, ale sází také na hravost a dětskou fantazii.

Dirigent Marko Ivanović v hudebním nastudování vychází z kritické edice Janáčkovy partitury, ponechává i některé prvky, které se v řadě inscenací vytrácejí. Jde například o klepání smyčcem o nástroje nebo okarínu evokující sovu. “Partitura by měla znít barevně, pestře, trochu janáčkovsky sršatě, v jiných místech zas lyricky a emotivně,” uvedl Ivanović.

V roli Bystroušky se představí Jana Šrejma Kačírková v alternaci s Michaelou Kuštekovou. Lišáka Zlatohřbítka zpívají Václava Krejčí Housková nebo Jana Hrochová, Revírníka Svatopluk Sem v alternaci s Jiřím Sulženkem.

Premiéra Příhod lišky Bystroušky zároveň zahájí festival Janáček Brno, letos orientovaný hlavně na Janáčkovo jevištní dílo. Do Brna přijede například Velšská národní opera, Vlámská opera nebo divadelníci z Poznaně.

Reklama

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na