Janáčkovo divadlo otevře po rekonstrukci operou Liška Bystrouška

Při slavnostním otevření Janáčkova divadla zazní 17. listopadu opera Příhody lišky Bystroušky v novém nastudování režiséra Jiřího Heřmana. Stejná opera byla na programu i v roce 1965, když tehdy nové divadlo zahajovalo provoz. "Pokusili jsme se příběh interpretovat očima dětí," řekl dnes novinářům Heřman o nové inscenaci, ve které účinkuje Dětský sbor Brno.
Janáčkovo divadlo Brno (archiv OP)

Autorem předlohy k opeře Leoše Janáčka byl Rudolf Těsnohlídek, zároveň také zakladatel tradice vánočního stromu na náměstí Svobody v Brně. Z výtěžku sbírek pod stromem vznikl v Brně dětský domov Dagmar, jehož prostředí se stalo volným inspiračním zdrojem pro koncepci i scénografii nové inscenace.

Divadelníci se nesnažili vytvářet na jevišti kašírovaný les, nechávají větší prostor pro fantazii. Ani zvířata nejsou pojata realisticky, na scéně se objevují v podobě hraček, herci si také nasazují zvířecí masky vyrobené na míru.

Neustále pracujeme s proměnou člověka ve zvíře a naopak,” uvedl Heřman. V opeře nachází témata jako koloběh života, vědomí konečnosti, ale sází také na hravost a dětskou fantazii.

Dirigent Marko Ivanović v hudebním nastudování vychází z kritické edice Janáčkovy partitury, ponechává i některé prvky, které se v řadě inscenací vytrácejí. Jde například o klepání smyčcem o nástroje nebo okarínu evokující sovu. “Partitura by měla znít barevně, pestře, trochu janáčkovsky sršatě, v jiných místech zas lyricky a emotivně,” uvedl Ivanović.

V roli Bystroušky se představí Jana Šrejma Kačírková v alternaci s Michaelou Kuštekovou. Lišáka Zlatohřbítka zpívají Václava Krejčí Housková nebo Jana Hrochová, Revírníka Svatopluk Sem v alternaci s Jiřím Sulženkem.

Premiéra Příhod lišky Bystroušky zároveň zahájí festival Janáček Brno, letos orientovaný hlavně na Janáčkovo jevištní dílo. Do Brna přijede například Velšská národní opera, Vlámská opera nebo divadelníci z Poznaně.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat