Jeden z posledních starých mistrů. Dirigent Kurt Masur by slavil devadesátku

Německého dirigenta Kurta Masura, od jehož narození uplyne 18. července devadesát let, celosvětově proslavilo především jeho několikaleté působení v Newyorské filharmonii. V čele tohoto slavného hudebního tělesa stál v letech 1991 až 2002 a titulu čestného hudebního ředitele filharmonie požíval až do své smrti v prosinci 2015.

Kurt Masur (zdroj flickr.com/UN Photo/Evan Schneider)

Rodák ze slezského Brzegu (dnes Polsko) působil mimo jiné v Halle, Drážďanech, v Komické opeře v Berlíně a od roku 1970 v Lipsku. Tam byl do roku 1996 ředitelem uznávaného orchestru Gewandhaus, založeného již v roce 1743. Dirigoval také Londýnský filharmonický orchestr či Francouzský národní orchestr. Několikrát se představil i na Pražském jaru. V roce 2009 například společně s Drážďanskou filharmonií doprovodil svoji krajanku, houslistku Anne-Sophii Mutter.

Kurt Masur byl dlouhá léta loajální ke komunistickému vedení někdejší Německé demokratické republiky. Jeho postoj k režimu domovské země se však začal měnit krátce před rokem 1989. Zasadil se prý tehdy o to, aby se konfrontace mezi protivládními demonstranty a bezpečnostními silami v Lipsku nezvrhla v násilí.

Mohlo by vás zajímat