Ještě nikdy nepřišlo na Českou filharmonii tolik lidí bez bot

Česká filharmonie pod taktovkou Petra Altrichtera ve středu koncertem pod širým nebem na Hradčanském náměstí v Praze uzavřela jubilejní 120. sezonu. Podle pořadatelů dorazilo 7.500 posluchačů, nejvíce ve čtyřleté historii jejích open air koncertů. Loni to bylo 6.500 posluchačů. Vstup byl volný.

Česká filharmonie na Hradčanském náměstí - Praha 2016 (foto FB ČF)
Česká filharmonie na Hradčanském náměstí – Praha 2016 (foto FB ČF)

Náměstí nestačilo zájmu lidí, kteří obklopili pódium ze všech stran a koncert poslouchali i z nádvoří Pražského hradu. Davy, mezi nimiž bylo mnoho cizinců, cyklistů a maminek s kočárky, mohly dění na jevišti sledovat díky velkým obrazovkám přenášejícím přímý přenos České televize.

Česká filharmonie na Hradčanském náměstí - Praha 2016 (foto FB ČF)
Česká filharmonie na Hradčanském náměstí – Praha 2016 (foto FB ČF)

„Myslím, že ještě nikdy v historii České filharmonie nesledovalo její koncert tolik lidí bez bot,“ komentovala s úsměvem jedna z dívek fakt, že mnoho posluchačů sedících na trávě v teplém počasí odložilo obuv.

Česká filharmonie na Hradčanském náměstí - Praha 2016 (foto FB ČF)
Česká filharmonie na Hradčanském náměstí – Praha 2016 (foto FB ČF)

Na úvod koncertu, který uváděl Marek Eben, zazněla 5. věta Sinfonietty Leoše Janáčka. Následovala skladba Villanella od Paula Dukase, v níž se představila hornistka Kateřina Javůrková. Nový koncertní mistr České filharmonie, houslista Jiří Vodička, přednesl Cikánské melodie Pabla de Sarasateho a Lukáš Moťka část Koncertu pro trombón filmového skladatele Nina Roty. V premiéře poté zazněla nová kompozice Petra Wajsara pro čtyři fagoty a Oblivion Astora Piazzoly v úpravě pro anglický roh.

Koncert uzavřela čtvrtá věta Beethovenovy Deváté symfonie s Ódou na radost, při které se k České filharmonii připojil nejen Český filharmonický sbor a pěvečtí sólisté, ale také žáci základních uměleckých škol z různých regionů Česka, kteří v minulých letech zažili projekt Společného orchestru. V houslích, violách a violoncellech u každého pultu seděl vždy jeden filharmonik a jeden mladý hudebník.

Letošní koncert opět podpořil nevládní neziskovou organizaci Člověk v tísni. Na její konto bylo možné přispívat zasíláním DMS během přímého televizního přenosu. Vybralo se přes 350.000 korun. Výtěžek z loňského koncertu ve výši 151.000 korun byl použit na zajištění asistentů pedagogů v sedmi nízkoprahových předškolních klubech a na podporu pražského vzdělávacího týmu.

Česká filharmonie uzavřela sezonu koncertem pod širým nebem již počtvrté. Před třemi lety s ní na zcela zaplněném Staroměstském náměstí v Praze vystoupil i americký zpěvák a dirigent Bobby McFerrin.

Stálý dirigentský tým České filharmonie pod vedením Jiřího Bělohlávka posílí v následující 121. sezoně ruský umělec Semjon Byčkov. Vedle nich bude první český orchestr řídit dalších šest hostujících dirigentů. Na koncertech ve Dvořákově síni vystoupí světoví sólisté v čele s houslistou Joshuou Bellem a sopranistkou Olgou Peretjatko. Zahajovací koncert se uskuteční 29. září v pražském Rudolfinu, jeho program nabídne díla Petra Iljiče Čajkovského a Gustava Mahlera.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na