Jiřího Bělohlávka v ČF zastoupí dirigenti Altrichter, Hrůša a Netopil. Hledání nového šéfdirigenta je ale velký problém

Část závazků České filharmonie v Praze i v zahraničí po úmrtí Jiřího Bělohlávka převezmou dirigenti Petr Altrichter, Jakub Hrůša a Tomáš Netopil. Vedení České filharmonie se snaží zajistit, aby domluvené programy doznaly co nejméně změn, řekl dnes generální ředitel České filharmonie David Mareček. Nejvážnější problém podle něj představuje hledání nového šéfdirigenta. Česká filharmonie to již řeší, v nejbližších dvou měsících však nebude komentovat žádná jména, dodal.

Jiří Bělohlávek (zdroj ceskafilharmonie.cz)

„Odchod Jiřího Bělohlávka se na České filharmonii podepíše především lidsky. Je stále obtisknutý ve všem, co děláme. Z dlouhodobého hlediska je to pro nás velká ztráta a bude nám trvat rok až dva, než se pohneme dál,“ řekl Mareček.

Jiří Bělohlávek, který zemřel 31. května, měl řídit zahajovací koncert 122. sezony České filharmonie 19. října v Rudolfinu, šest abonentních programů, zájezdy do zahraničí i další koncerty. „Oslovujeme dirigenty, hledáme řešení pro každý zájezd, snažíme se, aby se změnilo co nejméně programů,“ uvedl Mareček. „Každý ví, že je to mimořádná situace, a snaží se něco udělat, aby se alespoň část naplánovaných projektů uskutečnila. Není to volání do prázdna. Například Petr Altrichter, Jakub Hrůša a Tomáš Netopil projevili nesmírnou vstřícnost a upravili si své závazky s orchestry, v nichž působí nebo se kterými spolupracují,“ podotkl.

Petr Altrichter, Jakub Hrůša, Tomáš Netopil (zdroj ceskafilharmonie.cz; jakubhrusa.com; tomasnetopil.com)

Kandidáty na nového šéfdirigenta Česká filharmonie již má. O jejich výběru mimo jiné rozhodovalo, kdo bude nejlépe vycházet s hráči České filharmonie a který z dirigentů přijímaných orchestrem bude nejlépe fungovat směrem k abonentnímu publiku, nahrávacím společnostem, zahraničním pořadatelům a i k ministerstvu kultury. „Sešli jsme se s uměleckou radou orchestru a šéfy skupin a našli jsme jednotnou řeč v tom, jaké dirigenty bychom chtěli. Ale není to interpretační soutěž, proto neřekneme, v jakém pořadí je budeme oslovovat,“ uvedl Mareček. Mezi kandidáty jsou domácí i zahraniční jména.

Bělohlávkova práce se nyní rozloží mezi tým dirigentů. Nový šéfdirigent by mohl nastoupit k České filharmonii nejdříve v říjnu 2018. „Je to tak padesát na padesát, musíme se o to pokusit,“ uvedl Mareček.

Turné České filharmonie naplánované na nastávající sezonu se uskuteční v plném rozsahu. Orchestr čekají například zájezdy do Velké Británie, Švýcarska, Rumunska nebo Rakouska. Absolvuje také koncerty v Japonsku, Jižní Koreji a na Tchaj-wanu. „Ale máme řadu předsmlouvaných zájezdů od roku 2018, a někteří pořadatelé čekají, kdo pojede jako šéfdirigent. Proto musí být silný, aby se závazky předjednané pro Jiřího Bělohlávka dodržely,“ dodal generální ředitel České filharmonie.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments