Jolana Fogašová zpívá Salome v Catanii. A řada dalších aktualit v Operním kukátku

  1. 1
  2. 2
  3. 3


Co vše se na operním jevišti může stát…

Duševní porucha je problémem při výkonu jakékoliv profese. Ale na jevišti může přinést nečekaná nebezpečí. Jedna ze slavných italských sopranistek meziválečného období Lina Bruna Rasa (1907–1984), obdivovaná interpretka Mascagniho Santuzzy a řady dalších veristických rolí, trpěla od počátku třicátých let paranoidními příznaky komplexní duševní poruchy schizofrenického typu.

Lina Bruna Rasa (zdroj commons.wikimedia.org)

Mimo scénu spíše apatická žena na scéně nečekaně ožívala a velmi intenzivně prožívala svěřené postavy. To několikráte vyděsilo představitele Scarpii v provedení Pucciniho Tosky, když se pěvkyně velmi nebezpečně oháněla ve druhém aktu divadelní dýkou. Vyděšený barytonista chytil její zdviženou ruku s dýkou a prudce si zabodl rolovací dýku do hrudi. Tak se zřejmě stal prvním Baronem Scarpiou, který na scéně spáchal sebevraždu…

(Poznámka: Lina Bruna Rasa musela po roce 1935 několikráte přerušit kariéru z důvodů pobytu v psychiatrických léčebnách. Po posledním vystoupení v aréně v Pesaru roku 1942 strávila dalších šestatřicet dní hospitalizována v milánském psychiatrickém zařízení.)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


1
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Milan V.

Rád bych jen poopravil autora jako vždy zajímavého Kukátka: Peter Eötvös nezhudebnil americkou tv minisérii Andělé v Americe, ale její divadelní předlohu, slavné dvoudílné drama Tonyho Kushnera (první díl získal Pulitzerovu cenu) z let 1991 a 1992, u nás bohužel neuvedené (překlad obou částí však vyšel v časopise Svět a divadlo).