Kam na tanec v červenci a co na konci sezony plánují tanečníci z českých souborů?

  1. 1
  2. 2
Týden s tancem (27) - od 5. do 11. července 2017. V dnešním vydání najdete: Prázdninová anketa – 1. část. Za tancem na zámek: festival KoresponDance 2017. Další tanec v červenci: festival Nultý bod. A krátce ze zahraničí: Mezinárodní choreografická soutěž v Hannoveru.
ilustrační foto (zdroj FB DekkaDancers)

 

Prázdninová anketa – 1. část
Abychom zakončili sezonu s nadhledem a lehce, dáváme slovo některým sólistům našich baletních souborů. Sezona sice končí či už oficiálně skončila, ale mnoho aktivit ještě pokračuje mimo divadlo. Jak se tanečníci cítí po právě uplynulé sezoně a jaké mají plány na léto? Připravili jsme pro ně anketu.

1) Co bylo vaším největším zážitkem v uplynulé sezoně?
2) Jak budete trávit divadelní prázdniny?

Na anketní otázky dnes odpovídají sólisté baletního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni.

Mami Hagihara
1) Bylo jím Labutí jezero (poznámka redakce: Mami Hagihara je členkou DJKT od roku 2016 a alternuje dvojroli Odetty/Odilie). Je to největší role mého života, ze všech zkoušek a představení jsem se toho naučila opravdu hodně. Pokaždé si představení užívám víc a víc.

2) Strávím ten čas společně s rodinou a přáteli v Japonsku, abych pro sebe udělala něco jako pro lidskou bytost.

Hagihara Mami (zdroj DJKT)

Jarmila Dycková
1) Největším tanečním zážitkem uplynulé sezony bylo určitě tančit premiéru Labutího jezera v dvojroli Odetty a Odilie a premiéra Slečny Julie, na kterou máme hezké ohlasy. V osobním životě určitě tandemový seskok a zásnuby.

2) O prázdninách navážu na zážitek z osobního života a užiju si je svojí svatbou a to hned dvojitou. (smích)

Dycková Jarmila (zdroj DJKT)

Miroslav Hradil
1) Za nejkrásnější zážitek uplynulé sezony by se dal považovat moment, kdy nejmladší syn Benjamín poprvé vystoupil v roli Olivera Twista ve stejnojmenném představení našeho souboru. Navíc se v tomto představení setkáváme společně. Stejně tak jako jsou pro mě zážitkem všechna dobrá a povedená představení.

2) Divadelní prázdniny předpokládám strávím převážně odpočinkem, společnou dovolenou u moře s rodinou a pravděpodobně i na nějaké to letní taneční vystupování také dojde.

Hradil Miroslav (zdroj DJKT)

Plus za Národní divadlo první respondent Ondřej Vinklát
1) Zážitků, které stály za to, bylo opravdu hodně. Určitě ale musím zmínit představení, které jsme jako DekkaDancers připravili pro Lékaře bez hranic. Vybralo se 115.000 Kč na misi v Jižním Súdánu. A jeden z dalších úžasných zážitků byl výlet do Drážďan na představení Batsheva Dance Company Venezuela.

2) Budu pracovat na nové premiéře DekkaDancers Poslední večeře, ale čas na odpočinek si určitě najdu.

Ondřej Vinklát (zdroj ND Praha / foto Pavel Hejný)

 

Za tancem na zámek: Festival KoresponDance 2017
Pátý ročník mezinárodního festivalu současného tance a pohybového divadla KoresponDance 2017 se uskuteční od 7. do 10. července v zámeckém areálu ve Žďáru nad Sázavou. Organizátorem je Centrum choreografického rozvoje Se.s.ta. Vystoupit se chystají umělci ze tří kontinentů a na diváky čekají čtyři světové premiéry: francouzsko-maďarského choreografa Josefa Nadje, seskupení Jean Gaudin & Sebastian Fournier & Žďáráček, autorů Billy Mullaney & Niels Weijer a skupiny VerTeDance a Halky Třešňákové. Pátý ročník festivalu KoresponDance se zapojuje do Roku českého baroka, a tak se v jeho rámci bude také o baroku diskutovat.

Premiéra Jeana Gaudina a Sébastiana Fourniera Everything is nice in Paradise se odehraje v rozlehlém opuštěném barokním sklepení žďárského zámku, které se naplní barokní hudbou českého skladatele Jana Dismase Zelenky a diváky. Oživeno zpěváky z místního pěveckého sboru Žďáráček a francouzského sboru pod taktovkou kontratenora Sébastiena Fourniera za doprovodu tanečníků Rity Gobi z Budapešti a Jany Terakové z Paříže se stane dějištěm choreografické fresky Jeana Gaudina. Půjde spíš o site-specific projekt než inscenaci, která by byla přenositelná do jiného prostoru.

Josef Nadj, francouzský tanečník a choreograf s kořeny v Srbsku, představí obnovenou premiéru choreografie Penzum, ve kterém účinkuje spolu s kontrabasistkou Joëlle Léandre. Vystoupení inspirované deníkem maďarského básníka Joszefa Atiily, který byl nešťastně zamilován do své psychoanalytičky Flory Kazmutzy, slibuje příběh plný lásky a boje s těžkou duševní chorobou, se kterou se musel ve svém životě potýkat. Billy Mullaney a Niels Weijer uvedou nový projekt A Corridor Piece Niels, jejich spolupráce se datuje od loňského léta ve Žďáru, kdy je spojila choreografická platforma Fillimit. Zavázali se, že si budou jeden druhého pamatovat přesně tak, jak se poznali, zavázali se, že pro sebe navzájem zůstanou stejní. To je námětem jejich díla, které bude konfrontovat prostor, čas a vzpomínky.

Halka Třešňáková a Veronika Knytlová z VerTeDance uvedou v premiéře představení Heroin West, v němž si pohrávají s tématem divokého západu, kovbojky a ženy svůdnice/matky/hrdinky. Halka Třešňáková v roli režisérky a choreografky a Veronika Knytlová jako interpretka. Výchozí inspirací Heroin West jsou konkrétní obrazy známé z westernů, které autorky hodlají dovést do fyzického extrému: square dance v přeplněném saloonu, tasení zbraně, žvýkání tabáku, fyzická práce s koltem u pasu, opojení alkoholem, jízda na koni, klobouk na hlavě…

Český soubor Handa Gote připraví instalaci a performanci na motivy inscenace Mutus Liber. Lola Lince Experimental Dance Company z Mexika uvede představení Studies and Fragments on Dreams I–III. Pracuje s kontrasty, jakými jsou světlo a stíny, noc a den, bdění a spánek, typické nejen pro období baroka, ale i pro lidskou mysl. Studie a fragmenty snů nabízejí volný průchod fantazii umělce i diváka, který ho pozoruje.

Choreografka Maria Muñoz přiveze představení Bach. Známý cyklus skladeb Dobře temperovaný klavír Johanna Sebastiana Bacha ji inspiroval k tvorbě performance, která spojuje barokní hudbu a současný tanec. Britská performerka Oona Doherty se v představení Hope Hunt into Lazarus vydává na cestu Irskem, kterým prochází, aby odhalila dopady nezaměstnanosti, ekonomické krize a občanské války. Představení na pomezí tance a fyzického divadla se odehraje za doprovodu barokní skladby Miserere Gregoria Allegriho. A v programu jsou připraveny ještě další projekty na pomezí tance, divadla či nového cirkusu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat