Kampaň proti přerušení činnosti opery vyvrcholí koncertem zdarma

Několikaměsíční kampaň proti pozastavení činnosti opery Národního divadla Brno vyvrcholí v sobotu 14. ledna koncertem v brněnské katedrále. Program je poděkováním veřejnosti, která operu podpořila podpisem petice nebo jiným způsobem. Umělci proto vystoupí zdarma, sdělila operní pěvkyně a organizátorka koncertu Jitka Zerhauová. O pozastavení činnosti a rozsáhlém propouštění se hovořilo kvůli úsporným plánům magistrátu. Škrty ale nakonec nejsou natolik razantní. „Koncert připravili umělci z Janáčkovy opery jako poděkování všem, kteří podpořili boj o zachování opery v Brně. Vstup na koncert bude volný a umělci se vzdali honorářů,“ uvedla Zerhauová.

Zazní Mozartovo Rekviem. Sólové party přednesou Zerhauová, Daniela Straková Šedrlová, Petr Levíček a Richard Novák. Vystoupí také členové orchestru i sboru Janáčkovy opery pod taktovkou Jaroslava Kyzlinka. Koncert začne v 17:00, o hodinu dříve začnou pořadatelé rozdávat u vstupu zdarma lístky. Katedrála má kapacitu 200 míst k sezení, další návštěvníci musejí stát.

Ačkoliv už přímo nehrozí pozastavení činnosti operního souboru, spory v divadle zcela neutichly. Část odborářů v prosinci navrhla odvolání ředitele Daniela Dvořáka z funkce a podala trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli údajným nejasnostem v hospodaření. Policisté se oznámením zabývají, ale do divadla zatím podle jeho mluvčí Šárky Motalové vyšetřovat nepřišli.

Magistrát původně uvažoval o tom, že Národnímu divadluBrno škrtne pro letošní rok příspěvek až o 20 procent. Od plánu ale nakonec ustoupil. Přesto se divadlo musí uskrovnit a vyloučené není ani propouštění. Nepůjde však zřejmě o masovou akci, jíž se obávali odboráři. Odejdou možná někteří zaměstnanci, jimž skončí smlouvy na dobu určitou.

(Zdroj: ČTK – 8.1.2012)

Komentáře “Kampaň proti přerušení činnosti opery vyvrcholí koncertem zdarma

  1. Pozvánka: příští sobotu pořádá Onderka, Dvořák a Petr Velek v Mahence velkolepý ples v opeře. (Nejlevnější lístky bez místenky stojí 2 litry, když by někdo chtěl dojít). Ples začíná v sedum. Všechny firmy, které v Krně chtějí zakázky, jsou sponzoři plesu.

    A v sobotu v pět pořádají zpěváci a muzikanti Janáčkovy opery na Petrově koncert Mozartova Requiem, jakožto vyjádření díků veřejnosti za podporu při snaze zachránit operu. Koncert je zdarma, vystupující hrají bez nároku na honorář.

    Protože to tak hezky vyšlo a ples navazuje na Requeim, a protože je důvodná obava, že Onderka s Dvořákem, spasitelé krněnské kultury, se na Petrov nedostaví, bylo by milé vyjádřit jim svůj vděk osobně.

    Přijďte proto v sobotu o půl sedmé večer před Mahenku, kde tichým pietním shromážděním uctíme památku Romana, Daniela a Petra. Možné je také přejít spolu s ostatními z Petrova.

    Zn. Brno kulturní.

Napsat komentář