Kanál ČT art představil svoje podzimní plány, chce se dál věnovat hlavně české kultuře

Česká televize bude v následující podzimní sezoně na kanálu ČT art pokračovat v reflexi české kultury. Nabídne portréty významných tuzemských osobností umělecké scény i studie fenoménů jako jsou revivalové kapely, český pop, amatérský film, regionální divadla nebo pražské Studio Ypsilon. V uplynulých třech letech existence kanálu ČT art tvořily dvě třetiny jeho programu původní pořady České televize, řekl dnes novinářům její ředitel Petr Dvořák.

Česká televize (zdroj ceskatelevize.cz)
Česká televize (zdroj ceskatelevize.cz)

Tříleté narozeniny svého kulturního kanálu dnes Česká televize oslaví přímým přenosem představení Praha stověžatá Studia Ypsilon, které bylo poprvé uvedeno v květnu 2000. Přímý přenos úspěšné inscenace předznamená jednu z novinek podzimního programu ČT art, kterou bude cyklus Legenda Studio Ypsilon. Projekt Rok regionálních divadel nabídne po třináct večerů výjimečná představení, která vznikala na mimopražských scénách. Doplněny budou dokumentárními portréty jednotlivých scén.

Klasickou hudbu mimo jiné zastoupí druhá řada série dokumentů Můj pokus o mistrovský opus. V režii Alice Nellis, Olgy Špátové, Eriky Hníkové a dalších se zaměří na tuzemské hudební osobnosti, jakými jsou kontratenorista Jan Mikušek, klavírista Ivo Kahánek nebo harfistka Jana Boušková.

Populární hudbě bude na ČT art věnován desetidílný cyklus o skupině Olympic a sérii jejích vzpomínkových koncertů v Malostranské besedě, koncert k výročí festivalu Porta 50 nebo dokument o historii festivalu Zlatá lyra. Populární hudební scénu se pokusí zmapovat pořad PopStory a fenoménu revivalových kapel se bude věnovat dokument režiséra Šimona Šafránka Země revivalů.

Dokumentární film Jany Chytilové Cesty Josefa Pleskota se na Artu stane prvním ze zamýšlené řady dokumentů o současné české architektuře. ČT art uvede i sběrný dokument Odvaha o realizaci jedné z největších bronzových soch na světě Jaroslava Róny. Dramatické osudy záchrany kopií některých filmů připomene dokumentární série Arzenál.

Na podzim se na Artu objeví i novinky ze zahraniční tvorby. Novou řadou bude například pokračovat seriál Šílenci z Manhattanu. Poprvé se na obrazovkách České televize představí i dánský seriál 1864, dvojdílný portrét George Harrisona v režii Martina Scorseseho nebo čtyřdílný cyklus o Waltu Disneyovi.

Kulturní kanál ČT art začal vysílat 31. srpna 2013. Za tři roky bylo odvysíláno 10.950 hodin, z nichž 68 procent tvořila vlastní výroba. Téměř čtvrtina vysílání patřila premiérám.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat