Karel Burian alias Carl Burrian. První Čech zpíval v Met před 110 lety

Před sto deseti lety, 30. listopadu 1906, debutoval český pěvec v Metropolitní opeře v New Yorku. Jednalo se o tehdy šestatřicetiletého tenoristu Karla Buriana, který vystoupil ve Wagnerově Tannhäuserovi jako Carl Burrian. Buriana poté následovala řada pěvců a pěvkyň z českých zemí, zatím posledním je český barytonista Adam Plachetka, který v Met debutoval loni v únoru (rozhovor s ním a článek o jeho debutu v Met najdete zde a zde).

Karel Burian (foto archiv ND Praha)
Karel Burian (foto archiv ND Praha)

Burian, rodák z tesařské rodiny v Rousínově u Rakovníka, debutoval v Brně v roce 1890, poté působil spíše v zahraničí. V Met pravidelně vystupoval až do roku 1913, mimo jiné pod taktovkou Gustava Mahlera či Artura Toscaniniho. Jeho bratr Emil Burian byl barytonistou v Národním divadle v Praze, otcem hudebního skladatele a divadelníka Emila Františka Buriana a dědečkem písničkáře Jana Buriana.

Karel Burian, Emil Burian - Šumava, 1912 (foto archiv ND Praha)
Karel Burian, Emil Burian – Šumava, 1912 (foto archiv ND Praha)

V Met poté z českých zemí vystupoval kupříkladu Rudolf Berger, Leo Slezak či Pavel Ludikar. Slavná Ema Destinnová v Met debutovala 16. listopadu 1908 jako Emmy Destinn po boku Enrika Carusa v titulní roli Verdiho Aidy. Na vrcholu zde Destinnová vydržela osm sezon. V Met zpívaly i Jarmila Novotná, Ludmila Dvořáková, Naděžda Kniplová, Eva Randová, Eva Urbanová či Magdalena Kožená.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat