Karel Burian alias Carl Burrian. První Čech zpíval v Met před 110 lety

Před sto deseti lety, 30. listopadu 1906, debutoval český pěvec v Metropolitní opeře v New Yorku. Jednalo se o tehdy šestatřicetiletého tenoristu Karla Buriana, který vystoupil ve Wagnerově Tannhäuserovi jako Carl Burrian. Buriana poté následovala řada pěvců a pěvkyň z českých zemí, zatím posledním je český barytonista Adam Plachetka, který v Met debutoval loni v únoru (rozhovor s ním a článek o jeho debutu v Met najdete zde a zde).

Karel Burian (foto archiv ND Praha)
Karel Burian (foto archiv ND Praha)

Burian, rodák z tesařské rodiny v Rousínově u Rakovníka, debutoval v Brně v roce 1890, poté působil spíše v zahraničí. V Met pravidelně vystupoval až do roku 1913, mimo jiné pod taktovkou Gustava Mahlera či Artura Toscaniniho. Jeho bratr Emil Burian byl barytonistou v Národním divadle v Praze, otcem hudebního skladatele a divadelníka Emila Františka Buriana a dědečkem písničkáře Jana Buriana.

Karel Burian, Emil Burian - Šumava, 1912 (foto archiv ND Praha)
Karel Burian, Emil Burian – Šumava, 1912 (foto archiv ND Praha)

V Met poté z českých zemí vystupoval kupříkladu Rudolf Berger, Leo Slezak či Pavel Ludikar. Slavná Ema Destinnová v Met debutovala 16. listopadu 1908 jako Emmy Destinn po boku Enrika Carusa v titulní roli Verdiho Aidy. Na vrcholu zde Destinnová vydržela osm sezon. V Met zpívaly i Jarmila Novotná, Ludmila Dvořáková, Naděžda Kniplová, Eva Randová, Eva Urbanová či Magdalena Kožená.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na