Karlovarská pěvecká soutěž: podle poroty mnoho krásných hlasů

Devadesát účastníků z patnácti zemí, třicet hlavních cen a přes třicet dalších zvláštních cen, to je základní statistika 52. ročníku Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka, která se v uplynulém týdnu uskutečnila v Karlových Varech. Páteční večerní koncert laureátů v Městském divadle za doprovodu Karlovarského symfonického orchestru je tradičně úplně poslední položkou programu.
Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka 2017 (foto Pavel Horník)

„Shodli jsme se všichni, že tento ročník byl bohatý na krásné, vzácné hlasy, na pěkné barvy,“ řekl Opeře Plus předseda poroty Peter Dvorský. Absolutním vítězem se stal Sviatoslav Vynnyk, dvaadvacetiletý barytonista z Ukrajiny, držitel první ceny v kategorii Junior. „Získal nejen ocenění od poroty, ale i Cenu publika. Úžasná shoda,“ konstatoval Dvorský. Zároveň upozornil, že vítězem je ten, kdo získá nejvíc bodů ve druhém kole a ve finále. „Některý z porotců může mít jiný názor na to, kdo je nejlepší, ale sčítáním bodů vyšlo toto jméno. Zpíval dobře a přesvědčivě, jsme spokojeni. Věřím, že dokáže i na koncertě vítězů, že mu cena patří,“ řekl.

Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka 2017 – Sviatoslav Vynnyk – Karlovy Vary 9. 11. 2017 (foto Pavel Horník)

Mezi ženami byly nejlepší Češka Zuzana Zámečníková v juniorské kategorii a Sonia Warzyńska z Polska v kategorii operní. V kategorii mužů v opeře zvítězil Lee Woongyi z Jižní Koreje. V písních vyhrál Dávid Harant ze Slovenska. Jedním z nejúspěšnějších tuzemských pěvců byl v celé soutěži Vojtěch Šembera, který si odváží asi sedm různých cen, včetně možnosti natáčení se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu.

Soutěž soustředila podle Petra Dvorského mnoho krásných hlasů. „Slečna Zámečníková se mi líbila od začátku, i ve druhém kole. I Sonia Warzyńska… Obě umí šetrně a krásně pracovat s hlasem, zpívají s úžasnou dynamikou a procítěně a absolutně dodržují notový zápis – zpívají nádherně fráze, nikde si nic nezkracují,“ řekl předseda poroty a dodal: „Tak, jak zazpívala slečna Zámečníková Mařenku, jsem snad ještě zpívat neslyšel, odvažuji se ji přirovnat k nejlepším Mařenkám, k takovým, jakou byla Gabriela Beňačková.“

„Árii Germonta z Verdiho Traviaty zpívám už dlouho, od dob na hudebním učilišti, při různých příležitostech, nejen na koncertech. Zpívat v Karlových Varech pro mě nebylo úplnou premiérou, ale na tak velké a významné akci, jakou je zdejší soutěž, ano. A dnes jsem tuto árii poprvé zpíval s orchestrem,“ řekl Opeře Plus Sviatoslav Vynnyk. Doufá, že vítězství mu pomůže nabrat síly k dalším krokům a že mu leckde pootevře dveře. „Jsem ve čtvrtém ročníku na konzervatoři ve Lvově, ještě mě čekají dva roky magisterského studia – a chci být operním pěvcem,“ prohlásil.

Má teď pozvání do lvovské opery, aby tam ztvárnil právě roli Germonta, poprvé zřejmě někdy na konci zimy. Ale je to zatím jen smlouva na jednu roli, ne na angažmá. „Uvidíme…! Řekl bych, že s Verdiho hudbou se můj hlas pojí moc dobře. Na roli Germonta se mi líbí – a pro můj hlas je dobrá – kantiléna a vyšší poloha,“ uvedl Vynnyk. V operním studiu ještě aktuálně pracuje na árii hraběte Almavivy z Mozartovy Figarovy svatby. Do soutěže musel mít připraveno i něco od Antonína Dvořáka, nakonec zpíval árii z Belliniho Puritánů. Česká hudba se mu však líbí – například Hospodin jest můj pastýřBiblických písní, jak poznamenal. Určitě si hodlá některé věci do repertoáru přidat. „Chci vyzkoušet všechno krásné,“ řekl.

Mezi zvláštními cenami je nastudování role a účinkování v Národním divadle i na dalších scénách v České republice. Těchto příležitostí se dostane například Arturu Mateuszovi Garbasovi, Sonie Warzyńské, Kirillu Matveeovi, Anně Thun, Jevgeniji Kuzněcovové a Elišce Zajícové. Zuzana Zámečníková získala Cenu Jarmily Novotné, Tamara Morozová Cenu Nadace Bohuslava Martinů, Eliška ZajícováCenu za barvu hlasu. V hlasování diváků vedle Vynnyka uspěl také Rus Kirill Matveev, který ve finále zazpíval Nessun dorma z Pucciniho Turandot.

Pokud má srovnávat, za mimořádně krásný ročník soutěže považuje Peter Dvorský rok 2015. Tehdy soutěžil Boris Prýgl, připomněl. Na soutěži byla podle předsedy poroty před dvěma roky řada zpěváků, kteří měli laťku opravdu vysoko – a splnili ji. A také bylo přihlášeno víc soutěžících v písňové kategorii; letos jich bylo jen jedenáct, ale jsou ročníky, kdy se v ní utká i dvojnásobený počet mladých pěvců. „Písňová literatura je ale vzácná a nesmírně náročná, a ne každý ji interpretuje,“ připustil Dvorský. Rok 2015 byl podle něj mimořádný, ale určitě by v poznámkách, které doma schovává, našel i další velké okamžiky z dřívějších let. V porotě usedá už patnáct let.

Soutěž pořádá obecně prospěšná společnost Mezinárodní pěvecké centrum Antonína Dvořáka v Karlových Varech. „Sponzoři jsou, střídají se, za veškerou podporu jsme vděčni, ale nemáme hlavního, kapitálního, který by garantoval změnu režimu organizace,“ konstatoval dlouholetý ředitel soutěže Alois Ježek. Byly by přitom potřeba prostředky i na to, aby se Dvořákova soutěž nově a lépe prezentovala, včetně sociálních sítí, jako současná a světová, jako soutěž pro mladé umělce.

Začínala kdysi jako klání studentů, dnes už je to jinak – nadále jde o mladé talenty, ale mnozí přijíždějí už jako začínající profesionálové. „Vždy se zde najdou zpěváci, a bude tomu tak i v případě letošní soutěže, kteří dobydou operní jeviště a pódia. Některým budou stačit dva tři roky, aby se plně ukázali!“ prohlásil Peter Dvorský. Ale učit se je podle jeho slov potřeba stále. „Když vezmu svou zkušenost – zpíval jsem na pódiích dost dlouho – vždy jsem se ještě měl co učit… Diplom v ruce není vše. Ve zpěvu to tak není,“ poznamenal.
***

Dokument:
LISTINA VÍTĚZŮ
52. MEZINÁRODNÍ PĚVECKÁ SOUTĚŽ ANTONÍNA DVOŘÁKA KARLOVY VARY 2017

OPERNÍ NADĚJE ŽENY
1. cena 5.000 Kč – Cena Magdalény Blahušiakové
Cenu získává JANA MARGOVÁ (SVK)
2. cena 3.000 Kč – Cena Reginy Szymikové
Cenu získává HANA KUŽELOVÁ (CZE)
3. cena 1.500 Kč – Cena Dr. Václava Němce a Doc. Lidmily Němcové
Cenu získávají ANNA POKORNÁ (CZE) a DOMINIKA MAJDANOVÁ (SVK)
Čestné uznání LENKA ŠŤASTNÁ (CZK)

OPERNÍ NADĚJE MUŽI
1. cena 5.000 Kč – Cena Magdalény Hajóssyové
Cena nebyla udělena
2. cena 3.000 Kč – Cena Daniely Štěpánové Šimůnkové
Cenu získává ONDŘEJ BENEK (CZE)
3. cena 1.500 Kč – Cena Dr. Václava Němce a Doc. Lidmily Němcové
Cena nebyla udělena

PÍSEŇ v absolutním pořadí mužů i žen
1. cena 20.000 Kč
Cenu získává DÁVID HARANT (SVK)
2. cena 7.500 Kč DVĚ CENY
Cenu získávají NATASHA DRAKE (USA) a TAMARA MOROZOVÁ (SVK)
3. cena 5.000 Kč
Cenu získává VOJTĚCH ŠEMBERA (CZE)

JUNIOR ženy
1. cena 20.000 Kč – Cena GALERIE MIRO
Cenu získává ZUZANA ZÁMEČNÍKOVÁ (CZE)
2. cena 10.000 Kč
Cenu získává ELIŠKA ZAJÍCOVÁ (CZE)
3. cena 5.000 Kč – Cena Markéty Wernerové ZUZANA KOPŘIVOVÁ (CZE)
5.000 Kč – Cena Magdalény Hajóssyové NIKOLA URAMOVÁ (CZE)
Čestné uznání za účast ve finálovém kole získávají
BARBORA MICHALCOVSKÁ (SVK)
ZOYA PETROVA (RUS)
MARIE SCHMIDTOVÁ (CZK)

JUNIOR muži
1. cena 20.000 Kč – Cena Umělecké agentury Karoliny Hromádkové
Cenu získává SVIATOSLAV VYNNYK (UKR)
2. cena 10.000 Kč
Cenu získává ARTUR MATEUSZ GARBAS (POL)
3. cena 5.000 Kč – Cena Nadačního fondu Antonína Dvořáka pro mladé interprety
Cenu získává VOJTĚCH ŠEMBERA (CZE)
ADAM NÁDLER (SVK)

OPERA ženy
1. cena 25.000 Kč
Cenu získává SONIA WARZYŃSKA (POL)
2. cena DVĚ DRUHÉ CENY V ČÁSTCE 10.000 Kč
Cenu získávají EVGENIYA KUZNETSOVA (RUS)
a LUCIE VAGENKNECHTOVÁ (CZK)
3. cena 7.000 Kč – Cena Kruhu přátel hudby Dvořákova kraje Kralupy nad Vltavou
Cenu získává ANNA THUN (POL)
Čestné uznání za účast ve finálovém kole získává
KRISTÝNA VYLÍČILOVÁ (CZE)

OPERA muži
1. cena 25.000 Kč – Cena GATTINO PRODUCTIONS s.r.o.
Cenu získává WOONGYI LEE (J. KOREA)
2. cena 15.000 Kč – Cena GATTINO PRODUCTIONS s.r.o.
Cenu získává KIRILL MATVEEV (RUS)
3. cena 7.000 Kč – Cena GATTINO PRODUCTIONS s.r.o.
Cenu získává MINHONG AN (J. KOREA)
Čestné uznání za účast ve finálovém kole získávají
DAEJU NA (J. KOREA)
ZIYUAN ZHAO (ČÍNA)

Titul absolutního vítěze letošního ročníku získává: SVIATOSLAV VYNNYK (UKR)

ZVLÁŠTNÍ CENY VYPSANÉ PRO ROK 2017
Ceny operních scén České a Slovenské republiky jsou při předání definovány udělovatelem jako hostování nebo nastudování operní role v následujících dvou sezónách. V roce 2017 budou uděleny:

Cena Národního divadla v Praze – nastudování operní role nebo hostování v představení Národního divadla v Praze v sezóně 2018 nebo 2019. Cenu udílí ředitelka Opery ND Mgr. Silvia Hroncová
Cenu získává ARTUR MATEUSZ GARBAS (POL)

Cena Opery Národního divadla v Praze – vystoupení na koncertu Mozartovy narozeniny v lednu 2018 ve Stavovském divadle. Cenu udílí ředitelka Opery ND Mgr. Silvia Hroncová
Cenu získává SONIA WARZYŃSKA (POL) a ZUZANA ZÁMEČNÍKOVÁ (CZE)

Cena Národního divadla Brno – hostování v operním představení Národního divadla Brno v sezóně 2018 nebo 2019. Cenu udílí šéf uměleckého souboru Janáčkovy opery MgA. Jiří Heřman.
Cenu získává SONIA WARZYŃSKA (POL)

Cena Slovenského národního divadla v Bratislavě – hostování v operním představení Národného divadla v Bratislavě v sezóně 2018 nebo 2019. Cenu udílí generální ředitel divadla Marián Chudovský.
Cenu získává KIRILL MATVEEV (RUS)

Cena Národního divadla Moravskoslezského v Ostravě – nastudování operní role a hostování v operním představení podle stávajícího repertoáru v sezóně 2018 nebo 2019. Cenu udílí ředitel divadla Jiří Nekvasil.
Cenu získává ANNA THUN (POL)

Cena Divadla J. K. Tyla v Plzni – nastudování operní role pro představení Divadla J. K. Tyla v Plzni v sezóně 2018 nebo 2019. Cenu udílí generální ředitel divadla MgA. Martin Otava, Ph.D.
Cenu získává EVGENIYA KUZNETSOVA (RUS)

Cena Slezského divadla Opava – pozvání k nastudování a realizaci operní role v představení Slezského divadla Opava v sezóně 2018 nebo 2019. Cenu udílí ředitel divadla Mgr. Ilja Racek, Ph.D.
Cenu získává ELIŠKA ZAJÍCOVÁ (CZE)

Cena Českého rozhlasu Vltava a Symfonického orchestru Českého rozhlasu – zástupce Českého rozhlasu vybere jednoho z laureátů soutěže, aby ve spolupráci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu v produkci ČRo Vltava natočil v rámci dvou nahrávacích frekvencí operní árie odsouhlasené dramaturgií této rozhlasové stanice s přihlédnutím k nastudovanému repertoáru laureáta. Český rozhlas uhradí cestovní náklady laureáta, které se budou vztahovat k přímé realizaci takové nahrávky (cestovné a ubytování). Nahrávka se uskuteční v průběhu roku 2018. Podmínkou udělení této ceny je souhlas laureáta s vysíláním této nahrávky v programu Českého rozhlasu a v rámci mezinárodní programové výměny v rámci Evropské vysílací unie EBU.
Cenu získává VOJTĚCH ŠEMBERA (CZE)

Cena Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro – nabídka vystoupení v rámci festivalu Pražské jaro v roce 2018 nebo 2019. Cenu udílí Ing. Roman Bělor, ředitel festivalu.
Cenu získává WOONGYI LEE (J. KOREA)

Cena Nadace Bohuslava Martinů za nejlepší interpretaci díla Bohuslava Martinů v kategorii PÍSEŇ v částce 20.000 Kč.
Cenu získává TAMARA MOROZOVÁ (SVK) za interpretaci písně Touha z cyklu Negerské písně B. Martinů

Cena ředitele Českého rozhlasu Plzeň PhDr. Zdeňka Levého pro nejlépe umístěného českého pěvce v kategorii Píseň v podobě nahrávky části soutěžního výkonu v doprovodu klavíru ve studiu Českého rozhlasu Plzeň. Cenu udílí PhDr. Zdeněk Levý, ředitel Českého rozhlasu Plzeň.
Cenu získává VOJTĚCH ŠEMBERA (CZE)

Cena Jarmily Novotné nejlépe umístěné české účastnici III. kola soutěže. Součástí ceny je vystoupení v rámci Festivalu Jarmily Novotné v Litni. Cenu udílí nezisková organizace Zámek Liteň a pan George Daubek, syn Jarmily Novotné.
Cenu získává ZUZANA ZÁMEČNÍKOVÁ (CZE)

Cena Viléma Zítka s částkou 5.000 Kč nejmladšímu oceněnému českému účastníkovi III. kola. Součástí ceny je pozvání na recitál v Muzeu Bedřicha Smetany. Cenu udílí Ing. RNDr. Václav Němec, CSc. a Doc. Lidmila Němcová.
Cenu získává VOJTĚCH ŠEMBERA (CZE)

Cena Společnosti Antonína Dvořáka Praha za nejlepší interpretaci písní Antonína Dvořáka s částkou 5.000 Kč. Cenu získává ARTUR MATEUSZ GARBAS (POL)
za interpretaci Dvořákovy Biblické písně „Bože, bože, píseň novou zpívati budu”

Cena Antonína Dvořáka za interpretaci árie z opery Antonína Dvořáka
Cenu získává SONIA WARZYŃSKA (POL) za árii Rusalky z opery Rusalka

Cena Gustava Mahlera – účinkování na festivalu Hudba tisíců – Mahler Jihlava 2018 – cenu udílí ředitel Festivalu Gustava Mahlera Doc. PhDr. Jiří Štilec, CSc.
Cenu získává LUCIE VAGENKNECHTOVÁ (CZE) a ARTUR MATEUSZ GARBAS (POL)

Cena Karlovarského symfonického orchestru – vystoupení s KSO v rámci koncertní sezóny 2018/2019. Cenu udílí ředitel KSO Mgr. Petr Polívka.
Cenu získává VOJTĚCH ŠEMBERA (CZE)

Cena Západočeského symfonického orchestru M. Lázně o.p.s. – honorované koncertní vystoupení v rámci sezony 2018/2019. Cenu udílí ředitel organizace MgA. Milan Muzikář.
Cenu získává VOJTĚCH ŠEMBERA (CZE)

Cena hejtmanky Karlovarského kraje Mgr. Jany Vildumetzové nositeli první ceny kategorie PÍSEŇ, jarní koncert v Galerii umění v Karlových Varech v roce 2018.
Cenu získává DÁVID HARANT (SVK)

Cena Beno Blachuta s částkou 5.000 Kč. Cenu udílí Společnost Beno Blachuta a předává Beno Blachut, vnuk vynikajícího českého tenoristy.
Cenu získává ZUZANA KOPŘIVOVÁ (CZE)

Cena Josefa Hercla za nejlepší interpretaci árie z období vrcholného baroka s důrazem na duchovní tvorbu s částkou 5.000 Kč. Cenu udílí paní Lucie Kábelová, předsedkyně Společnosti Josefa Hercla.
Cenu získává ZUZANA ZÁMEČNÍKOVÁ (CZE) za interpretaci árie Pieta, Signore Allessandra Stradelly

Cena Milana Bürgera za interpretaci některé z Dvořákových Biblických písní nebo Cigánských melodií v částce 5.000 Kč pro mužské kategorie. Cenu udílí PhDr. Jitka Slavíková.
Cenu získává ARTUR MATEUSZ GARBAS (POL)
za interpretaci Dvořákovy Biblické písně „Bože, bože, píseň novou zpívati budu”

Cena dirigenta Františka Drse za mimořádný hudebně-interpretační výkon a honorované vystoupení na koncertu v Kutné Hoře v rámci festivalu Operní týden v červnu 2018.
Cenu získává SONIA WARZYŃSKA (POL)

Cena Karoliny Hromádkové a Františka Drse s částkou 5.000 Kč za interpretaci árie Prince z Dvořákovy opery Rusalka.
Cenu získává KIRILL MATVEEV (RUS)

Cena nakladatelství Bärenreiter pro nositele 1., 2. a 3. ceny v kategorii PÍSEŇ – Nakladatelství daruje všem oceněným výtisk nového urtextového vydání Dvořákových sólových písní s klavírem, které vyšly ve svazku Písně II, a dárkové poukazy na nákup notového materiálu z produkce Bärenreiter Praha a Bärenreiter-Verlag Kassel v celkové výši 6.000 Kč pro všechny ceny (hodnota poukazů je odstupňována podle pořadí cen).
Cenu získávají DÁVID HARANT (SVK), NATASHA DRAKE (USA), TAMARA MOROZOVÁ (SVK) a VOJTĚCH ŠEMBERA (CZE)

Cena Carangelo Belcanto Academy I. s částkou 10.000 Kč za nejlepší výslovnost a interpretaci italského repertoáru, určená českým a slovenským účastníkům soutěže. Cenu udílí Antonio Carangelo, ředitel Carangelo Belcanto Academy
Cenu získává ZUZANA ZÁMEČNÍKOVÁ (CZE)

Cena Carangelo Belcanto Academy II. s částkou 5.000 Kč za nejlepší interpretaci italské árie skladatelů Verdiho, Rossiniho a Pucciniho v mužských kaegoriích. Cenu udílí Antonio Carangelo, ředitel Carangelo Belcanto Academy.
Cenu získává SVIATOSLAV VYNNYK (UKR) za árii Germonta z Verdiho opery La traviata

Cena Hlasového centra Praha/MH s.r.o. za “Barvu hlasu” v částce 5.000 Kč. Cenu udílí prim. MUDr. Jitka Vydrová, ředitelka společnosti.
Cenu získává ELIŠKA ZAJÍCOVÁ (CZE)

Cena za nejlepší interpretaci Mozartovy árie s částkou 400 € věnovaná panem Georgem Fischerem z Aue (Německo).
Cenu získává ARTUR MATEUSZ GARBAS (POL) za árii Figara

Cena Jana Lucemburského s částkou 2 x 300 € pro českého a slovenského pěvce. Cenu inicioval a udílí pan Geoffrey Piper, zakladatel společnosti MusicEnterprise, která se podílí na prohlubování uměleckých aktivit mezi Lucemburskem a Českou republikou.
Cenu získávají MARIE SCHMIDTOVÁ (CZK) a ADAM NÁDLER (SVK)

Cena Grandhotelu Ambassador Národní dům za vynikající klavírní doprovod víkendový pobyt pro dvě osoby, udílí generální ředitel Grandhotelu Ambassador Národní dům Josef Žďárek.
Cenu získává RÓBERT PECHANEC (SVK)

Cena ředitele společnosti Bohemia lázně a. s. za vynikající klavírní doprovod – víkendový pobyt pro dvě osoby v hotelu Kriváň. Cenu udílí ředitel společnosti Jiří Sluka.
Cenu získává LENKA NAVRÁTILOVÁ (CZE)

Cena Olgy Pánkové
Cenu získává EVGENIYA KUZNETSOVA (RUS)

Cena divácké poroty
Cenu získává SVIATOSLAV VYNNYK (UKR) – v kategorii JUNIOR
KIRILL MATVEEV (RUS) – v kategorii OPERA

Zdroj: Mezinárodní pěvecké centrum Antonína Dvořáka Karlovy Vary

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments