Karlovarský festival a Česká filharmonie chystají novou akci spojující hudbu a film

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary a Česká filharmonie přinášejí projekt Variace, díky němuž budou mít návštěvníci možnost zažít několik událostí z hudby i filmu. První ročník akce se uskuteční v Karlových Varech 19. a 20. listopadu.

Česká filharmonie (foto Petr Kadlec)
Česká filharmonie (foto Petr Kadlec)

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary je desítky let součástí kulturního života v České republice, uvedl prezident festivalu Jiří Bartoška. „Nedílnou součástí každého filmu je také hudba, a proto jsme hledali možnost, jak propojit tyto dvě na sobě nezávislé umělecké oblasti – film a hudbu. Pro náš záměr jsme nemohli získat lepšího partnera, než je Česká filharmonie, která zosobňuje jedinečnou tradici na poli české hudby,“ dodal.

Na programu Variací bude několik filmových projekcí a dva koncerty. Při slavnostním zahájení Variací bude v pátek v Karlovarském městském divadle uveden film italského režiséra Paola Sorrentina Boží ruka, který vznikl pro digitální platformu Netflix a mimo Variace 2021 ho nebude možné vidět na plátnech českých kin.

Pro veřejnost budou v kině Čas připraveny dvě projekce filmu Boží ruka, který získal Velkou cenu na nedávném filmovém festivalu v Benátkách, a sice v pátek 19. listopadu a v sobotu 20. listopadu od 20:00. V sobotu 20. listopadu od 19:30 v Karlovarském městském divadle provede Česká filharmonie pod vedením dirigenta Jakuba Hrůši dvě slavná díla Antonína Dvořáka, Osmou symfonii a Koncert pro violoncello a orchestr h moll, s violoncellistou Kianem Soltanim jako sólistou.

Program pro veřejnost nabídne v sobotu 20. listopadu od 14:00 ve Vřídelní kolonádě Vivaldiho koncertní cyklus Čtvero ročních dob, který přednese těleso vzniklé speciálně pro tuto příležitost z členů České filharmonie a Karlovarského symfonického orchestru. Sólistou bude houslista Jiří Vodička, koncertní mistr České filharmonie. Vstup na akci bude zdarma.

V předpremiéře bude v sobotu 20. listopadu od 17:00 v kině Čas také promítnuta letošní štědrovečerní pohádka České televize Jak si nevzít princeznu režiséra Karla Janáka v hlavních rolích s Annou Fialovou a Markem Adamczykem.

„Letošní ročník Variací by měl být takovou ochutnávkou, ale do budoucna je plánujeme dělat čtyřdenní a chtěli bychom, aby měly i trochu edukativní rozměr. Řada lidí má před klasickou hudbou jistý ostych a my jim chceme dát možnost vyrazit na víkend do Karlových Varů, užít si samotné město, zajít na zajímavý film, poslechnout si nádhernou hudbu a možná ten ostych trochu prolomit,“ řekl výkonný ředitel MFF Karlovy Vary Kryštof Much.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments